تکواندوی افغانستان در مسیر المپیک ۲۰۱۶

تکواندوی افغانستان بدون شک یکی از پرافتخارترین رشته‌هایی می‌باشد که جامعه ورزشی افغانستان در طول بیشتر از یک دهه گذشته به خود دیده است.
مدال‌های رنگینی از نایب‌قهرمانی جهان و دو مدال برنز رقابت‌های المپیک، بدون شک مهم‌ترین دست‌آوردهای تکواندوی کشور در این سال‌ها بوده است، و اکنون این ورزش بعد از مدت‌ها ناکامی و البته در موجودیت تنش میان کمیته ملی المپیک و ریاست تربیت بدنی و ورزش، در مسیر درستی قرار گرفته است.
از مدتی به این سو تکواندوی کشور جان دوباره‌ای گرفته است و این مساله نشان‌دهنده و تضمین‌کننده آینده این ورزش و موفقیت‌های روزافزون تکواندوکاران کشور می‌باشد.
تکواندو از جمله پرمدال‌ترین رشته‌های ورزشی نیز می‌باشد، ورزشی که در المپیک حضور دارد و مسابقات جهانی آن همه‌ساله برگزار می‌شود، اکنون باید با یک برنامه‌ریزی دقیق به‌دنبال حضوری موفق در المپیک ۲۰۱۶ ریودوژانیروی برازیل بود، المپیکی که می‌تواند تداعی‌کننده آرزوهای ورزشی افغانستان باشد.
مسوولین نهادهای حاکم بر ورزش کشور، باید جدا از بحث‌های سلیقه‌ای و شخصی، کاری کنند که در سال ۲۰۱۶ و رقابت‌های المپیک جهانی، بر خلاف المپیک آسیایی، افغانستان چشم‌ها را نه در اثر نتایج ضعیف که با درخشش ورزشکاران خود خیره کند.
متاسفانه در طول چند ماه گذشته، شاید بدترین نتایج تاریخ ورزش کشور رقم خورد، حضوری ناامید‌کننده در رقابت‌های المپیک آسیایی بدون شک از بدترین نتایج کشور بود.
حتی ورزش تکواندوی کشور نیز بیشتر درگیر جدال و تنش بود و به همین دلیل، ورزشکاران نامی این رشته ورزشی نیز در المپیک آسیایی حضور نداشتند و دست به تحریم این رقابت‌ها زده بودند.
اکنون تکواندوی کشور بار دیگر جان گرفته است و باید طوری برنامه‌ریزی شود که ورزشکاران این رشته بتوانند بار دیگر در میادین بین‌المللی بدرخشند و مدال‌های رنگارنگی نصیب کشور بگردانند.
این در حالی است که هفته گذشته کاروان ۸۰ نفری تکواندوی افغانستان موفق به کسب مقام قهرمانی در رقابت‌های بین‌المللی کمربند سیاه این رشته ورزشی در هندوستان گردید.
در چهارمین دوره رقابت‌های بین‌المللی تکواندو قهرمانی کمربند سیاه که در شهر دهرادون هندوستان دایر شده بود، تکواندوکاران افغانستان با کسب ۳۰ مدال طلا، ۱۰ نقره و ۸ برنز به مقام قهرمانی دست پیدا کرده بود.
در همین حال داکتر نجیب‌الله سکندری در مورد این رقابت‌ها و قهرمانی افغانستان گفت: سقوط تکواندوی کشور از رده یک‌صدوهفتم جهان به رده یک‌صدوهشتادم، کل جامعه تکواندوی کشور را ناراحت ساخته بود و یک عزم همگانی پدید آمد تا از جایگاه تکواندوی کشوردر سطح جهانی دفاع شود و با قهرمانی در این رقابت‌ها تا حدودی حیثیت از دست رفته تکواندوی کشور احیا گردید.

اشتراک گذاري با دوستان :