حضور ۴۵۰ هزار شهروند افغان در ایران برای شش ماه تمدید شد

۸صبح، کابل: در پی سفر محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی به تهران، مقام‌های دولت ایران حضور ۴۵۰ هزار تن از شهروندان افغان مقیم آن کشور را برای شش ماه دیگر تمدید کرده‌اند.
آقای محقق در راس یک هیات عالی رتبه دولتی، به تاریخ پانزدهم قوس به تهران رفت. این سفر که چهار روز طول کشید، مقام‌های دولت ایران در دیدار با اعضای این هیات گفته‌اند که حضور ۴۵۰ هزار شهروند افغان در ایران را برای شش ماه دیگر تمدید می‌کنند.
براساس اعلامیه‌ای که توسط دفتر معاونت ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی منتشر شده، هیات دولت افغانستان به مقام‌های ایرانی وعده سپرده است که طی دو ماه آینده برنامه‌ای مشترکی را به منظور بازگشت شهروندان افغان که فاقد مدرک قانونی اقامت هستند، به کشور را مساعد می‌سازد. در این اعلامیه آمده است: «با توجه به پیام کتبی جناب آقای داکتر اشرف‌غنی رییس محترم جمهوری اسلامی افغانستان و جناب آقای داکتر عبدالله عبدالله رییس محترم اجرایی دولت جمهوری اسلامی افغانستان خطاب به ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در خصوص تمدید اقامت اتباع افغانستان در ایران و نظر به روابط برادرانه دو کشور، اقامت ۴۵۰ هزار نفر از افغان‌های مشمول طرح ساماندهی در جمهوری اسلامی ایران به مدت ۶ ماه تمدید شد. متقابلا دولت افغانستان نیز تعهد نمود برنامه‌های خود برای بازگشت این گروه از اتباع افغانستان را ظرف مدت دو ماه در کمیته مشترکی که در جریان این سفر تشکیل گردید، ارایه نماید.»
هم‌چنین مقام‌های دولت ایران به اعضای هیات دولت افغانستان وعده داده‌اند که سالانه پنج‌صد بورسیه تحصیلی برای دانشجویان افغان می‌دهند. در سفر هیات حکومت افغانستان به تهران، دولت ایران گفته است که در برگزاری امتحانات کانکور نیز با وزارت‌های معارف و تحصیلات عالی افغانستان همکاری می‌کند.

اشتراک گذاري با دوستان :