اشرف‌غنی شکنجه شدن شهروندان افغان توسط امریکا را محکوم کرد

۸صبح، کابل: اشرف‌غنی رییس جمهور افغانستان، می‌گوید که گزارش اخیر مجلس سنای ایالات متحده امریکا نشان می‌دهد که شماری از شهروندان افغان نیز توسط سازمان استخباراتی این کشور، سیا، مورد شکنجه قرار گرفته‌اند. رییس جمهور کشور شکنجه شدن شهروندان افغان توسط سازمان استخباراتی امریکا را محکوم کرد و گفت دولت افغانستان برای اعاده حیثیت این افراد اقدام جدی می‌کند.
آقای غنی که شام امروز چهارشبنه، در یک کنفرانس خبری صحبت می‌‌کرد، گفتکه براساس گزارش ۴۹۹ صفحه‌ای که مجلس سنای ایالات متحده امریکا منتشر کرده، شماری از شهروندان افغان نیز توسط سازمان استخباراتی این کشور مورد شکنجه قرار گرفته‌اند. رییس جمهور افغانستان، گزارش مجلس سنای امریکا را تکان دهنده خواند و گفت که اعمال سازمان استخباراتی آن کشور خلاف تمام اصول قبول شده‌ی حقوق بشری و قوانین خود امریکاست. رییس جمهور افغانستان گفت: «این گزارش ۴۹۹ صفحه است و من از دیروز ساعت یازده شب که این گزارش را از انترنت بدست آوردم، تا امروز هر کلمه‌اش را خواندم. گزارش تکان دهنده است و تمام اصول قبول شده‌ی حقوق بشری، قانون ایالات متحده امریکا و اخلاق قبول شده‌ی جهانی از طرف یک عده مامورین سی‌آی‌ای و قراردادی‌های شان زیر پا گذاشته شده است. دولت افغانستان این اعمال غیرانسانی را به شدیدترین وجه تقبیح می‌کند.»
رییس جمهور افغانستان گفت که هرچند در گزارش مجلس سنای امریکا در مورد اعمال شکنجه توسط «سی‌آی‌ای» تعداد شهروندان که مورد شکنجه قرار گرفته‌اند، مشخص نشده اما در آن آمده است که تعدادی از این افراد بی‌گناه بوده‌اند. اشرف‌غنی افزود: «این گزارش بدبختانه نشان می‌دهد که وطن‌داران افغان ما نیز تحت شکنجه قرار گرفته‌اند و حقوق شان پایمال شده است. تعداد دقیق این افراد معلوم نیست اما نام اشخاص خاصی ذکر شده و یک لیست موجود است که آن لیست در اخیر گزارش است ولی ملیت افراد در آن ذکر نشده است.» رییس جمهور افغانستان همچنین تاکید کرد:‌ »ما می‌خواهیم تعداد این افراد معلوم شود تا برای اعاده حیثیت و حقوق شان به صورت جدی و نبیادی عمل نمایم.»
رییس جمهور ابراز داشت که براساس موافقت‌نامه امنیتی، ایالات متحده امریکا بیست و یک روز بعد، دیگر حق ندارد که در افغانستان کسی را زندانی کرده و یا زندان داشته باشد. وی افزود که دولت افغانستان به تامین ارزش‌های حقوق بشری پابند است.
اشرف‌غنی همچنین گفت زمانی که جنگ در یک کشور دوام‌ یابد، تمام ارزش‌های انسانی زیرپا می‌شود، خون جلوی چشم را می‌گیرد و انتقام بجای عقل عمل می‌‌کند. به گفته‌ی او، از همین‌رو، دولت افغانستان تلاش دارد تا صلح در کشور را تامین نماید.
مجلس سنای ایالات متحده امریکا روز گذشته گزارشی در مورد شکنجه متهمان به تروریزم توسط سازمان سیا را منتشر کرد که براساس این گزارش، زندانیان نیروهای امریکایی با روش‌های متعددی تحت شکنجه قرار گرفته‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :