نباید به محرومیت «بزرگ‌ترین اقلیت جهان» بیفزاییم

- جیمز کنینگهام- سفیر امریکا در کابل

آیا ممکن است با ویلچر در رهرو گشت‌وگذار کند؟ آیا دسترسی به حمام امکان خواهد داشت؟ آیا مکان‌های مسکونی زینه‌ی هموار خواهد داشت؟ این‌ها همه پرسش‌هایی است که به ذهن ما خطور می‌کند، اما متاسفانه دسترسی به این سهولت‌های عمومی برای همگان قابل دسترس نیست.
بر علاوه موانع فزیکی، اشخاص دارای معلولیت در سطح اجتماع نیز با نگرش منفی و بدتر از همه با تبعیض روبه‌رواند. بدون همکاری و حمایت دولت، اشخاص دارای معلولیت نمی‌توانند دسترسی برابر به خدمات گوناگون مانند تعلیم و تربیه، فرصت استخدام، مراقبت‌های صحی، ترانسپورت، مشارکت سیاسی و عدالت داشته باشند. در نتیجه، جامعه از درخشش آن‌ها در عرصه‌های گوناگون و سهمگیری آنان در امور اجتماعی محروم می‌ماند. اگر ما به ادامه همین وضعیت راضی باشیم، در محرومیت «بزرگ‌ترین اقلیت جهان» سهیم هستیم. ما باید وضعیت را تغییر دهیم، و می‌توانیم تغییر دهیم.
مجمع عمومی سازمان ملل متحد، سوم دسامبر را روز بین‌المللی اشخاص دارای معلولیت نام‌گذاری کرده است. تقریبا ۱۵ درصد نفوس جهان امروزی با نوعی از معلولیت زندگی می‌کنند. امروز، افغانستان، همراه با ایالات متحده و تعداد دیگر از کشورهای جهان در صدد ارتقای درک بیشتر مسایل مرتبط با معلولیت بوده و برای حمایت از حفظ کرامت، حقوق و رفاه اشخاص دارای معلولیت، و سهم‌گیری و حضور متداوم آنان در امور اجتماعی تلاش می‌ورزند.
در حالی‌که هیچ‌گونه آمار دقیق از تعداد اشخاص دارای معلولیت در افغانستان وجود ندارد، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در سال ۲۰۱۳ تقریبا ۲۰ درصد خانواده‌های افغان را با یک شخص دارای معلولیت برآورد کرده است. اکثریت این اشخاص را قربانیان جنگ‌های خشونت‌آمیز تشکیل می‌دهند که ۳۰ سال گذشته تاریخ افغانستان را به خود اختصاص داده است. اما سایر معلولیت‌ها ناشی از امراض و حوادث بوده و یا کسانی‌اند که معلول به دنیا آمده‌اند.
افزایش دسترسی و مشارکت وقت زیادی را در بر می‌گیرد. طور مثال ۲۴ سال قبل، ایالات متحده قانون اشخاص دارای معلولیت را تصویب و توشیح کرد، که دربرگیرنده حقوق امریکاییان دارای معلولیت در سفر، مطالعه، و کار آبرومندانه و احترام را برای آنان تضمین می‌کند. اکنون امریکاییان دارای معلولیت بیشتر از هر زمان دیگر در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، علمی، اجتماعی و فرهنگی سهیم هستند.
ایالات متحده پیشرفت‌های دولت افغانستان را در زمینه بهبود وضعیت اشخاص دارای معلولیت تمجید و ستایش می‌کند. افغانستان در سال ۲۰۱۰ قانون حقوق و امتیازات اشخاص دارای معلولیت را به تصویب رسانید، و در سال ۲۰۱۲ کنوانسیون حقوق اشخاص دارای معلولیت را امضا نموده و عضویت آن را کسب کرد. با همکاری با سازمان‌های متعدد غیردولتی، وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین گام‌های بزرگی را در جهت رفع نیازمندی‌های اساسی افغانان دارای معلولیت، مانند تهیه ویلچر، زینه‌های هموار و آموزش‌های حرفه‌ای، و کمک‌های طبی برای افراد دارای معلولیت، برداشته است.
ایالات متحده از دولت افغانستان می‌خواهد تلاش‌هایش را در راستای از بین بردن موانعی که اشخاص دارای معلولیت با آن مواجه‌اند ادامه دهد، تا جامعه به‌طور کل ترقی کند. زدودن موانع مذکور باعث توانمندتر شدن اشخاص دارای معلولیت گردیده، و افکار و انرژی آنان برای ساختن جامعه موثر خواهد بود. امسال تجلیل از روز بین‌المللی اشخاص دارای معلولیت فرصت مهمی برای افغانستان و جهان است تا از حفظ کرامت، حقوق و رفاه اشخاص دارای معلولیت حمایت و پشتیبانی صورت گرفته و سهم ارزشمند آن‌ها در امور مربوطه جامعه مورد تقدیر و تمجید قرار گیرد.

اشتراک گذاري با دوستان :