جابه‌جایی گسترده

- مرتضوی

حکومت وحدت ملی در یک اقدام غیرمنتظره، اکثر وزرای سرپرست را خانه‌نشین کرد. این وزرا سال‌ها در مسند وزارت قرار داشتند. برخی از این افراد، از مهره‌های اثرگذار در کابینه آقای کرزی بودند. در گذشته جابه‌جایی مهره‌ها برای آقای کرزی جنجال‌برانگیز شد. آقای کرزی حتا قدرت جابه‌جایی در سطح ولایات را از دست داده بود. در حکومت آقای کرزی حداقل ۱۰۰ چهره اثرگذار از یک سمت به سمت دیگر جابه‌جا شده و هیچ وقت از دور بازی خارج نشدند.
حالا حکومت وحدت ملی کلیدی‌ترین عناصر و بازیگران سیاست افغانستان را از دور بازی خارج کرده است. این خانه‌نشینی شامل حال والی‌ها و سفرا نیز خواهد شد. در ۱۳ سال گذشته این نخستین جابه‌جایی گسترده در سطح مدیران کشور است. اکنون تقاضای افکار عمومی برای یک تغییر گسترده آماده است. مسوولان بازمانده از حکومت کرزی نیز برای این فصل خود را آماده کرده‌اند. اکنون کلیدی‌ترین وزارت‌خانه‌ها و ولایات توسط سرپرست‌ها اداره می‌شود.
با توجه به مطالبات هر دو تیم، گمان می‌رود که عمر سرپرست‌های فعلی نیز طولانی شود. داکتر عبدالله و اشرف‌غنی تاکنون به یک توافق پایدار در مورد تقسیم قدرت و چهره‌ها نرسیده‌اند. به هر میزانی که زمان سپری شود، این روند حاشیه‌دار و با جنجال‌های سیاسی همراه خواهد شد. چهره‌های جدید که اکنون به حیث سرپرست انجام وظیفه می‌کنند فاقد تجربه و اتوریته لازم برای مدیریت‌های کلان و برخی هم فاقد آمادگی برای احراز سمت وزارت می‌باشند.
نگرانی اساسی این است که با طولانی شدن تشکیل کابینه روند کارهای روزمره در کشور با مشکل مواجه شود. مردم افغانستان از حکومت وحدت ملی با امیدهای زیادی استقبال کردند. اگر رهبران حکومت وحدت ملی به یک جمع‌بندی سیاسی در مورد کابینه دست نیابند، امیدهای به‌دست آمده از بین خواهد رفت. حالا باید صبر کرد که اشرف‌غنی و عبدالله پس از سفر، به وعده یک‌ماهه خود عمل خواهند کرد یا خیر.

اشتراک گذاري با دوستان :