سرتاج عزیز در تماس با اتمر:
پاکستان در برابر تروریستان بدون تفکیک اقدام می‌کند

- ظفرشاه رویی

سرتاج عزیز، مشاور امنیت ملی و سیاست خارجی نخست‌وزیر پاکستان، در یک گفتگوی تلیفونی با محمدحنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغانستان، اظهارات اخیرش در مورد این‌که طالبان افغان خطری علیه دولت پاکستان نیستند و نباید مورد حمله قرار بگیرند را رد کرده می‌گوید که اظهاراتش در این باره تحریف شده است.
سرتاج عزیز، روز دوشنبه، بیست‌وششم عقرب، در گفتگویی با بخش اردوی بی‌بی‌سی گفته بود که طالبان افغان خطری را متوجه دولت پاکستان نمی‌سازند و از همین‌رو، نباید مورد حمله نظامیان آن کشور قرار بگیرند. آقای عزیز گفته بود: «برخی از آن‌ها برای ما خطرناک بودند و برخی دیگر نه، چرا ما باید از همه آن‌ها دشمن بسازیم؟» وی هم‌چنین تاکید کرده بود: «حتمی نیست هر که دشمن امریکا بود دشمن ما هم باشد.»
مشاور امنیت ملی و سیاست خارجی نخست‌وزیر پاکستان در گفتگویش با بخش اردوی بی‌بی‌سی افزوده بود: «وقتی امریکا بر افغانستان حمله کرد، به همه آنانی که ما سلاح توزیع کرده بودیم و آنان را آموزش داده بودیم، دوباره به ما تحویل دادند. شماری از این افراد برای ما خطر ایجاد می‌کنند پس ما چرا همه‌ی آنان را مورد هدف قرار دهیم؟»
سرتاج عزیز در گفتگوی تلیفونی‌اش با مشاور امنیت ملی افغانستان، گفته که هدف او اشاره به واقعات گذشته بوده است. براساس اعلامیه‌ای که توسط دفتر مطبوعاتی ریاست‌جمهوری منتشر شده، آقای عزیز در گفتگوی روز پنج‌شنبه خود با مشاور امنیت ملی افغانستان تاکید کرده که پاکستان بدون تفکیک علیه تروریستان اقدام می‌کند. در این اعلامیه آمده است: «وی واضح ساخت که موقف کنونی پاکستان این است که در برابر همه تروریستان بدون تفکیک اقدام می‌کند. او هم‌چنین افزود که پاکستان اراده نیرومند دارد تا برای رفع تهدیدات مشترکی که هر دو کشور با آن مواجه است، با افغانستان از نزدیک کار کند.»
سرتاج عزیز به نقل از نوازشریف گفته که نخست‌وزیر پاکستان به تعهد خود مبنی‌بر این‌که از خاک پاکستان علیه افغانستان اقدامی نشود، پابند است.
محمدحنیف اتمر نیز از اظهارات اخیر مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر پاکستان ابراز خرسندی کرده گفته که وضاحت در باره اظهارات قبلی سرتاج عزیز باعث «اطمینان» دولت افغانستان می‌شود. مشاور امنیت ملی افغانستان افزوده است: «ما به تعهدات خویش کاملا پابند هستیم. اکنون یک فصل جدید همکاری میان دو کشور گشوده شده است و توقع ما این است که با تلاش‌های مشترک بتوانیم هر دو ملت را از چنگال جنگ، بی‌ثباتی و سایر چالش‌ها برهانیم و صلح را در منطقه به ارمغان بیاوریم.»
در همین‌حال، برخی از آگاهان سیاسی می‌گویند که اظهارات مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر پاکستان با بی‌بی‌سی، نشان‌دهنده سیاست استراتژیک آن کشور در قبال افغانستان است. به‌گفته‌ی این آگاهان، چنین اظهاراتی اخیرا بارها از زبان مقام‌های پاکستانی شنیده شده است.
جاوید کوهستانی از آگاهان سیاسی کشور، می‌گوید که مقام‌های پاکستانی بارها اظهار داشته‌‌اند که با حضور نیروهای بین‌المللی در کشور، جنگ در افغانستان ادامه می‌یابد و طالبان نیز به مقاومت خود ادامه خواهند داد. آقای کوهستانی گفت: «برعلاوه نظریاتی را که سرتاج عزیز مطرح کرده، همزمان رستم شاه مهمند یکی از دیپلومات‌های کارکشته پاکستان که قبلا چند دوره به‌عنوان سفیر آن کشور در افغانستان کار کرده، طرح کرده است که آن‌ها مخالف حضور نیروهای بین‌‌المللی هستند و اذعان داشتند که جنگ در افغانستان ادامه پیدا می‌کند. هم‌زمان مولانا ابراهیم مسوول جماعت اسلامی نیز ابراز نظر کرده که با حضور نیروهای بین‌المللی در افغانستان و امضای پیمان امنیتی، جنگ در افغانستان ادامه پیدا می‌کند و طالبان مقاومت می‌نمایند و یک تعداد نیروهای مسلح بر ضد خارجی‌ها در افغانستان می‌جنگند و اجازه نمی‌دهند که خارجی‌ها در این منطقه باشند.»
جاوید کوهستانی می‌افزاید که مخالفت مقام‌های پاکستانی با حضور نیروهای بین‌المللی در افغانستان، نشان‌دهنده سیاست اصلی آن کشور در قبال افغانستان است. به‌گفته‌ی او، دولت پاکستان در طول سیزده سال گذشته، طالبانی را که حافظ منافع آن کشور هستند مورد حمله قرار نداده و حفاظت کرده است. وی افزود: «دیدگاه رهبران پاکستان در استخبارات و ارتش، دیدگاه استراتژیک پاکستان است. اظهارات نخستی را که سرتاج عزیز داشت و سایر کارشناسان پاکستان ابراز نظر کردند، در حقیقت دیدگاه واقعی سیاست پاکستان است.»
با این‌حال، جاوید کوهستانی می‌افزاید که اظهارات بعدی مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر پاکستان با مشاور امنیت ملی افغانستان به‌منظور ترمیم روابط صورت می‌گیرد. به‌گفته‌ی او، دولت پاکستان می‌خواهد با این اقدام خود «خاک» به چشم دولت افغانستان پاش دهد.
جاوید کوهستانی می‌گوید که دولت افغانستان تاهنوز در پاکستان‌شناسی ضعیف عمل کرده و نتوانسته ضعف‌ها و قوت‌های آن کشور را تشخیص و ساختارهای قدرت در پاکستان را شناسایی کند.

اشتراک گذاري با دوستان :