۵۰ روز گذشت از کابینه خبری نیست

- ظفرشاه رویی

هم‌زمان با نزدیک شدن زمان برگزاری کنفرانس بین‌المللی لندن، برخی از آگاهان سیاسی نسبت به تاخیر در معرفی اعضای کابینه جدید ابراز نگرانی کرده می‌گویند در صورتی‌که رهبران حکومت وحدت ملی نتوانند تا پیش از برگزاری این کنفرانس اعضای کابینه جدید را معرفی کنند، اعتماد جامعه جهانی نسبت به حکومت جدید کم‌تر خواهد شد.
قرار است کنفرانس بین‌المللی لندن به‌منظور بررسی تعهدات کنفرانس توکیو و پاسخگویی متقابل تعهدات، با حضور وزرای خارجه کشورهای تمویل‌کننده افغانستان به تاریخ سوم و چهارم ماه قوس در انگلستان برگزار شود. در این کنفرانس، قرار است دولت افغانستان نیز طرح‌های جدیدی به‌منظور انجام اصلاحات ارایه کند.
نگرانی‌ها در مورد احتمال کاهش اعتماد جامعه جهانی نسبت به حکومت وحدت ملی در حالی مطرح می‌شود که رهبران این حکومت نتوانستند در مدت وعده شده اعضای کابینه جدید را معرفی کنند.
اشرف‌غنی، رییس‌جمهور کشور، در آغاز کارش وعده داده بود که در مدت چهل‌وپنج روز اعضای کابینه جدید را معرفی می‌کند. نزدیک به یک هفته از پایان مهلت رییس‌جمهور می‌گذرد اما تاهنوز مشخص نیست که اعضای کابینه جدید چه زمانی برای گرفتن اعتماد به پارلمان معرفی می‌شوند.
با این‌حال، برخی از آگاهان سیاسی نسبت به تعویق افتادن معرفی کابینه جدید ابراز نگرانی کرده می‌گویند که تاخیر در معرفی اعضای کابینه، باعث کاهش اعتماد مردم و جامعه جهانی نسبت به کارکرد حکومت وحدت ملی خواهد شد.
محمدصالح سلجوقی، نایب دوم مجلس نمایندگان، می‌گوید که شرکت دولت افغانستان در کنفرانس بین‌المللی لندن با وزرای سرپرست، موضع این دولت را در برابر جامعه جهانی در این کنفرانس ضعیف می‌سازد. آقای سلجوقی گفت: «در صورتی‌که شخص رییس‌جمهور یا دولت افغانستان با وزرای سرپرست در کنفرانس لندن شرکت بکند، یک نقطه ضعف قوی خواهد بود که باعث کم‌اعتمادی نهادها و کشورهای همکار ما نسبت به حکومت در این کنفرانس خواهد شد. لذا بهتر است که رییس‌جمهور و رییس اجرایی روی میکانیزمی برای معرفی چهره‌ها در پست‌های وزارت‌خانه‌ها هرچه زودتر به توافق برسند و طی یک هفته به‌صورت فشرده و جدی این چهره‌ها را معرفی بکنند. مجلس نمایندگان هم آمده است که جدی کار بکند. بنا بدون یک کابینه مسوول شرکت کردن در چنین کنفرانس‌هایی افغانستان را در یک موقعیت ضعیف قرار خواهد داد.»
هم‌چنین میراحمد جوینده، عضو پیشین مجلس نمایندگان و از آگاهان سیاسی کشور، می‌گوید در صورتی‌که پیش از برگزاری کنفرانس بین‌المللی لندن تغییراتی در راس وزارت‌خانه به‌وجود نیاید، جامعه جهانی نسبت به کارکرد حکومت افغانستان بی‌باور خواهد شد. آقای جوینده می‌افزاید: «یکی از اتهاماتی که جامعه جهانی بالای افغانستان داشته، دامنه فساد گسترده اداری در حکومت گذشته بوده و فعلا هم همین افراد در راس ادارات هستند. بنا اگر تا کنفرانس لندن در کابینه تغییرات جدیدی صورت نگیرد و چهره‌های جدید در پست‌های وزارت‌ها تعیین نشوند، جامعه جهانی بی‌باور می‌شود و ارزشی به حکومت افغانستان نمی‌دهد. پس به‌خاطر اطمینان مردم و جامعه جهانی، پیش از کنفرانس لندن کابینه جدید باید معرفی شود.»
میراحمد جوینده می‌افزاید که تاخیر در معرفی اعضای کابینه جدید، باعث بی‌اعتمادی مردم نسبت به حکومت وحدت ملی نیز شده است. به‌گفته‌ی آقای جوینده، عدم معرفی اعضای کابینه جدید، روی کارکرد ادارات حکومتی تاثیر گذاشته است. وی گفت: «تاخیر در معرفی اعضای کابینه تاثیر بسیار منفی بالای کارکرد دولت داشته و هنوزهم چهره‌های کهنه با دلسردی کار خود را ادامه می‌دهند و هیچ نوع بازپرسی و پاسخگویی وجود ندارد و به هر اداره که برویم، کارها ایستاد است.»
آقای جوینده می‌افزاید در صورتی‌که رییس‌جمهور و رییس اجرایی در گرو افراد «باج‌گیر» قرار نگرفته باشند، می‌توانند طی یک هفته اعضای کابینه جدید را معرفی کنند. او ابراز امیدواری کرد که در کابینه جدید چهره‌های جدید و متخصص راه یابند.
هم‌چنین محمدصالح سلجوقی می‌گوید که عمل به وعده‌ها، از قوت حکومت وحدت ملی به‌شمار می‌رود. به‌گفته‌ی او، در صورتی‌که به وعده‌ها عمل نشود، با گذشت هر روز مردم اعتماد خود را نسبت به حکومت کنونی از دست خواهند داد. آقای سلجوقی گفت: «اگر کابینه جدید به زودی معرفی شود، بدون شک به بی‌اعتمادی‌ها پایان داده خواهد شد. اما، اگر بازهم به تاخیر بیفتد، بدون شک مردم و پارلمان نگرانی‌های‌شان بیشتر خواهد شد.»
نایب دوم مجلس نمایندگان گفت که اعضای این مجلس در دیدارهای خود با رهبران حکومت وحدت ملی، به‌صورت شفاهی از آنان خواسته‌اند تا اعضای کابینه جدید را معرفی کنند. به‌گفته‌ی او، این درخواست‌ها تاکنون پاسخ داده نشده است.
اشرف‌غنی، رییس‌جمهور کشور، در روزهای نخست کار خود، وزیران تمام وزارت‌خانه‌ها را سرپرست ساخت. براساس قانون، بیشتر از یک ماه کسی نمی‌تواند به‌عنوان سرپرست در یک اداره کار کند.

اشتراک گذاري با دوستان :