آژانس اطلاعات مربوط به ذخایر یورانیم ایران را اصلاح کرد

خبرگزاری رویترز می‌گوید آژانس بین‌المللی انرژی اتومی، در حالی‌که مهلت مذاکرات میان ایران و شش قدرت جهانی رو به پایان است، اطلاعات مربوط به ذخیره یورانیم این کشور را اصلاح کرده و مقدار آن را در گزارش خود کم‌تر از میزان قبلا درج‌شده، آورده است.
به نقل از رادیو فردا، آژانس بین‌المللی انرژی اتومی اکنون برآورد می‌کند که یورانیم غنی‌شده ایران ۱۰۰ کیلوگرم کم‌تر از آن چیزی‌ست که در گزارش محرمانه این نهاد، در هفته گذشته، از آن سخن رفته بود.
رویترز می‌گوید در این مورد که چرا آمار و ارقام اولیه اشتباه بوده، یا در مورد اختلاف موجود، توضیحی ارایه نشده و آژانس هم هنوز واکنشی نشان نداده است.
مقدار ذخایر یورانیم تا پنج درصد غنی‌شده ایران از مسایل مهم و حساس در مذاکرات است؛ چرا که ادامه روند کار بر آن می‌تواند به تولید سلاح هسته‌ای بیانجامد.
غرب بارها ابراز نگرانی کرده که هدف از برنامه اتومی تهران، ساخت جنگ‌افزار هسته‌ای است. اما ایران همواره تاکید کرده است که تنها مقاصد صلح‌آمیز را دنبال می‌کند.
آژانس در گزارشی که روز جمعه ارایه کرده، گفته بود در مقایسه با گزارش پیشین در ماه سپتامبر، ذخایر ایران با ۶۲۵ کیلوگرم افزایش به تقریبا ۸.۴ تن رسیده است.
حال در گزارش اصلاح‌شده‌ای که رویترز به آن دسترسی پیدا کرده، این مقدار با ۵۲۵ کیلوگرم افزایش، ۸۲۹۰ کیلوگرم عنوان شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :