گفتگو هسته‌ای ایران با مسایل خاورمیانه ارتباط ندارد

جان کری، وزیر خارجه امریکا گفته است که هیچ ارتباطی بین گفتگو درباره برنامه هسته‌ای ایران و سایر مسایل موجود در خاورمیانه وجود ندارد.
امریکا تاکنون پیشنهاد ایران در این مورد را که اگر در مقابل برنامه هسته‌ای این کشور نرمش نشان داده شود، ایران حاضر است در جنگ علیه گروه دولت اسلامی (داعش) همکاری کند، نپذیرفته است.
به گزارش بی بی سی، آقای کری روز شنبه، در جمع خبرنگاران در پکن، پایتخت چین گفت: «هیچ گفتگو، تبادل و یا توافقی از هر نوع در ارتباط با جریانات خاورمیانه صورت نگرفته است.»
وزیر خارجه امریکا افزود: «هیچ ارتباطی بین مذاکرات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران با موضوعات دیگر در خاورمیانه وجود ندارد و من می‌خواهم این مساله را کاملا روشن کنم که مذاکرات هسته‌ای جدا از مسایل دیگر است.»
قرار است وزیر خارجه امریکا امروز یکشنبه با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در مسقط، پایتخت عمان، دیدار و گفتگو کند.
بنا بر گزارش‌ها، موضوع گفتگوهای این دیدار برنامه هسته‌ای ایران خواهد بود.
آقای کری در سخنان دیروز خود از ارایه هر گونه اظهار نظری در مورد گزارش‌های مربوط به نامه باراک اوباما به آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران در ارتباط با مقابله با گروه داعش خودداری کرد.
روزنامه امریکایی وال‌استریت ژورنال روز پنج شنبه (۶ نوامبر) در گزارشی اعلام کرد که باراک اوباما، رییس‌جمهور امریکا ماه گذشته به طور محرمانه نامه‌ای برای رهبر ایران فرستاده و در آن «منافع مشترک» ایران و امریکا را شرح داده است.
بنا به گزارش وال‌استریت‌ژورنال آقای اوباما به رهبر ایران نوشته است که هر حمله امریکا علیه مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) با منافع ایران نیز همخوانی دارد.
نشست وزرای خارجه ایران و امریکا در مسقط در حالی انجام می‌شود که توافق شش ماهه ژنو بین ایران و گروه ۱+۵ که بعدا چهار ماه دیگر تمدید شد، روز ۲۴ نوامبر به اتمام می‌رسد.

اشتراک گذاري با دوستان :