در مورد اداره ملی حفاظت محیط‌زیست چه می‌دانیم؟

- شفایی

یکی از دست‌آوردهای مثبت حکومت گذشته، تاسیس اداره ملی حفاظت محیط‌زیست است. اداره ملی حفاظت از محیط‌زیست در زمانی شروع به فعالیت کرد که شهر کابل از نگاه محیط‌زیستی در وضعیت بدی به‌سر می‌برد. هرچند با شروع فعالیت این اداره، شهروندان شهر کابل انتظارات زیادی از این اداره داشتند. به گمان آن‌ها وظیفه اداره ملی حفاظت از محیط‌زیست پاک‌سازی شهر از کثافات و زباله‌‌ها است. این در حالی است که اداره ملی حفاظت از محیط‌زیست تنها یک اداره پالیسی‌ساز است.
این اداره پالیسی، مقررات و مسوده‌هایی را طرح و ترتیب می‌کند. هرچند نقش اداره محیط‌زیست دربرنامه‌های محیط‌زیستی برای حفاظت از محیط‌زیست ارزنده است.
آن‌چه در ادامه خواهید خواند مختصری از برنامه‌های اداره حفاظت ملی محیط‌زیست است که توسط ریاست پلان این اداره در اختیار ما قرار داده شده است.
اداره حفاظت ملی محیط‌زیست، پیش از این به نام ریاست محیط‌زیست در چوکات وزارت آبیاری و منابع آب فعالیت داشت که در سال ۱۳۸۴ در ساختار تشکیل دولت جمهوری اسلامی افغانستان منحیث یک اداره مستقل به‌منظور تنظیم امور محیط‌زیست ارتقا یافت و توانست بعد از مدتی در تمامی ولایت‌های کشور واحدهای دومی خود را ایجاد کند.
اداره ملی حفاظت از محیط‌زیست در سال ۱۳۸۵ به تاسی از ماده پانزدهم قانون اساسی افغانستان، قانون محیط‌زیست را به‌منظور تنظیم امور مربوط به حفظ منابع طبیعی، موجودات حیه و غیره، احیای محیط‌زیست، حفاظت و استفاده دوامدار از آن‌ها وضع کرده و اهداف عمده این قانون عبارتند از:
۱- حفاظت از صحت بشری، حیوانی و نباتی و بهبود وضع و معشیت آن‌ها؛
۲- تامین عملکرد ایکولوژیکی و سیر تکامل آن؛
۳- تامین منافع و نیازمندی‌های نسل فعلی و آینده نسل مرتبط با محیط‌زیست؛
۴- حفظ میراث‌های طبیعی و فرهنگی؛
۵- تسهیل در امر بازسازی و رشد دوامدار اقتصاد ملی.
قانون محیط‌زیست، بیست‌ویک وظیفه و صلاحیت از جمله حفاظت از محیط‌زیست و احیای آن، مراقبت از تطبیق اهداف و احکام قانون محیط‌زیست، طرح و تطبیق برنامه‌های آموزشی در مورد مسایل محیط‌زیستی همکاری در مورد طرح و تطبیق برنامه‌ملی جهت نظارت محیط‌زیستی، هماهنگی و همکاری با وزارت‌ها ادارات و سکتور خصوصی در مورد مسایل مربوط به محیط‌زیست، کنفرانس و تطبیق کنواسیون، تجارت بین‌المللی حیوانات و نباتات روبه انقراض، عقد موافقت‌نامه‌ها به‌منظور حفاظت و احیای محیط‌زیست به نمایندگی از حکومت طبق احکام قانون… را برای اداره حفاظت ملی محیط‌زیست پیش‌بینی کرده است.
بودجه انکشافی سال ۱۳۹۳ اداره ملی حفاظت از محیط‌زیست یک میلیون دالر امریکایی است که معادل ۵۷ میلیون افغانی می‌شود و تشکیل کدری آن در سال ۱۳۹۳ به تعداد ۸۴۶ نفر کارمند و کارکنان خدماتی می‌رسد. علی‌رغم چالش‌ها و موانع فراروی تحقیق برنامه‌ها و اهداف محیط‌زیستی، اداره ملی حفاظت از محیط‌زیست توانسته دست‌آوردهایی داشته باشد.
از دست‌آوردهای عمده و مهم این اداره می‌توان به شماری از این دست‌آوردها اشاره کرد. این دست‌آوردها عبارتند از:
۱- نهایی‌سازی و اجرایی کردن عضویت افغانستان در کنواسیون‌های محیط‌زیستی استکهلم، روتردام و بازل و پروتوکل‌های کیوتو و کارتاجینا؛
۲- صدور ۲۱۰ جواز محیط‌زیستی برای پروژه‌های بزرگ، کوچک و متوسط؛
۳- تجدید تفاهم‌نامه بین اداره ملی حفاظت از محیط‌زیست و ریاست عمومی گمرکات وزارت مالیه در مورد مدیریت مواد مخرب لایه اوزن؛
۴- تهیه پیش‌نویسی پالیسی تغییرات اقلیم؛
۵- نظارت و ارزیابی محیط‌زیستی از ۱۰۳ پروژه بزرگ، متوسط و کوچک.
پالیسی‌های اداره محیط‌زیست:
پالیسی ارزیابی اثرات محیط‌زیستی
پالیسی تنظیم زباله‌ها
پالیسی کنترول و تنظیم آلودگی‌ها
استندردها:
استندرد کیفیت هوا
استندرد وسایط نقلیه
استندرد کیفیت آب
استندردهای داش‌های خشت
استندردهای انتشارات فابریکات
استراتژی‌ها:
استراتژی ملی محیط‌زیست
استراتژی تنوع حیات
تهیه پیش‌نویس پلان استراتژیک اداره ملی حفظ محیط‌زیست.
در شماره بعدی به جزئیات بیشتر و مشکلات عمده فراروی اداره محیط‌زیست خواهیم پرداخت. این‌که چه عوامل و مشکلاتی وجود دارد که اداره محیط‌زیست نتوانسته پالیسی‌ها و استراتژی‌های خود را تطبیق کند.

اشتراک گذاري با دوستان :