امکان همکاری ایران و امریکا علیه داعش در عراق

محمد صدر، مشاور وزیر امور خارجه ایران گفته است که همکاری ایران و امریکا علیه شبه نظامیان داعش ممکن و شدنی است.
به گزارش بی بی سی، آقای صدر به روزنامه شرق چاپ تهران گفته است: «مبارزه با داعش فقط نظامی و جنگی نیست بلکه مبارزه فرهنگی و ایدیولوژیک جدی است، باید مشخص شود این‌ها جایگاه و پایگاهی در میان مسلمانان اعم از شیعه و سنی ندارند. در این زمینه امریکا به همکاری ایران و همچنین علمای اهل سنت نیاز دارد.»
پیشتر حسن روحانی رییس جمهور ایران از احتمال همکاری ایران و امریکا علیه پیشروی‌های این گروه در عراق خبر داده بود اما آیت‌الله علی خامنه‌ای در یک سخنرانی با اقدام نظامی امریکا در عراق مخالفت کرد هرچند که اخیرا نیروی هوایی امریکا حمله به برخی از مواضع شبه نظامیان «دولت اسلامی» را آغاز کرده است.
اظهارات آقای صدر به عنوان مشاور وزیر خارجه ایران اولین اظهار نظر مقام‌های دولتی پس از حمله هوایی امریکا است.
مشاور وزیر امور خارجه ایران گفته خطر تروریزم در خاورمیانه در حال سرایت به اروپا هم هست و گفته «اگر امریکایی‌ها بخواهند عاقلانه عمل کنند، باید به سمت همکاری با جهان اسلام حرکت کنند.»
آقای صدر نفس عمل اسراییل در منطقه از جمله حملات اخیر آن به غزه را با فعالیت‌های افراطی شبه نظامیان داعش همسان خوانده و خواستار مبارزه علیه هردوی آنها شده است.
مشاور وزیر خارجه ایران درباره خطر نفوذ افکار شبه نظامیان داعش در ایران گفته «این خطر هست اما خطر جدی‌ای وجود ندارد. خطر جدی در کشورهایی است که اهل سنت در اکثریت هستند مثل عربستان و بقیه کشورهای عربی… اهل سنت ایران در اقلیت هستند و از آن گذشته، اهل سنت ایران، فرهیخته‌تر و باشعورتر از این حرف‌ها هستند که دچار اندیشه افراطی القاعده یا داعش شوند.»
آقای صدر خواهان از بین بردن زمینه‌های اجتماعی جذب افکار شبه نظامیان داعش در ایران شده و گفته «جذب هرچه بیشتر اهل سنت، ایجاد حس دوستی و مشارکت‌دادن آنها در قدرت از کارهایی است که در این زمینه موثر است.»
محمد صدر در دوره ریاست‌جمهوری محمد خاتمی معاون وزارت امور خارجه در امور عربی و افریقایی بود.

اشتراک گذاري با دوستان :