اتهام‌زنی متقابل ریاست تربیت بدنی و کمیته ملی المپیک

۸صبح، کابل: جدال و کشمکش میان کمیته ملی المپیک و ریاست تربیت بدنی هم‌چنان ادامه دارد.
از مدتی به این‌سو که ریاست تربیت بدنی و ورزش و کمیته ملی المپیک بنا به حکم رییس‌جمهور کرزی به دو نهاد جدا از هم مبدل شده‌اند، تنش میان این دو نهاد بالا گرفته است؛ اکنون باری دیگر این دو نهاد یک دیگر را متهم به دخالت در امور کاری دیگری می‌کنند.
میرجلال ظریف، آمر دفتر ریاست تربیت بدنی و ورزش افغانستان می‌گوید: «اشخاصی که متهم به فساد هستند، زیر چتر کمیته ملی المپیک رفته‌اند و از عدالت فریاد می‌زنند، اما بعد از بررسی‌هایی که از سوی ریاست تربیت بدنی صورت گرفته است، روسای اسبق فدراسیون‌های شطرنج، تکواندو و ووشو، دوسیه‌های میلیونی اختلاس دارند.»
وی به‌گونه مثال به فدراسیون تکواندو اشاره کرده گفت که براساس مکتوب شماره ۲۷۸ در تاریخ ۲۹ ماه گذشته که دوسیه آن به لوی‌سارنوالی هم فرستاه شده، رییس این فدراسیون به ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار پول ورزشکاران را نپرداخته و حتی مربیان و ورزشکاران تیم ملی نیز اذعان کرده‌اند که پولی به آن‌ها تحت نام عصریه نرسیده است.
هم‌چنین ظریف از فدراسیون ووشو نیز نام برده اظهار داشت که این فدراسیون بیش از ۱۰ میلییون و ۵۰۰ هزار به نام ساختمان و لوازم ورزشی از ریاست تربیت بدنی گرفته ولی مشخص نیست که این پول در کجا به مصرف رسیده است و استعلام‌ها نیز موجود است و تمام اسناد نیز است که هیچ نوع پولی در خرید لوازم ورزشی به‌مصرف نرسیده است.
وی ادامه داد: فدراسیون شطرنج نیز ۲ میلیون افغانی در مسابقات جلال‌آباد گرفته که مصرف شده ولی تنها ۲۴ هزار مصرف کرده بودند و در عین حال تحت نام این فدراسیون ماهیانه به ۱۹۶ نفر، فی نفر ۴ هزار افغانی عصریه گرفته می‌شد ولی پول به جیب رییس رفته و به ورزشکاران پولی نرسیده است.
به‌گفته آمر دفتر ریاست تربیت بدنی، اکنون که این ریاست تصمیم به بررسی این موضوعات دارد و به لوی‌سارنوالی مکتوب فرستاده، زیر دامان و چتر حمایتی کمیته ملی المپیک قرار گرفته و ادعا می‌کنند که حق‌شان تلف شده است.
وی گفت: «ریاست تربیت بدنی در آغاز تاکید داشته که با ایجاد اصلاحات، دامن فساد را از این سازمان برخواهد چید.
پیشنهاد ما این است که کمیته المپیک، خانه امن افراد فساد پیشه نباشد و مطابق اساس‌نامه خود به رشد و بالندگی ورزش، اعزام ورزشکاران به مسابقات و تدویر کمپ‌های تمرینی بپرازند، ما نیز هیچ مشکلی نداریم و طبق ماده ۵۲ قانون اساسی و سایر قوانین نافذه کشور به وظایف خود عمل می‌کنیم.»
وی در پایان تاکید کرد: هیچ نهاد رسمی نباید از افرادی که از سهمیه و پول ورزشکاران دست به سوءاستفاده زده‌اند، حمایت کند.
در سوی مقابل اما کمیته ملی المپیک، ریاست تربیت بدنی و ورزش را متهم به دخالت در امور کاری این کمیته کرده می‌گوید که ریاست تربیت بدنی بنا بر سلیقه اشخاص به عزل و نصب روسای فدراسیون‌ها می‌پردازد.
آرین خیبر، مشاور کمیته ملی المپیک افغانستان می‌گوید: کمیته ملی المپیک بارها به این مساله تاکید کرده که ریاست تربیت بدنی نباید در امور کاری این کمیته دخالت کند، اما با کمال تاسف افرادی که به مذاق رییس تربیت بدنی، خوش نمی‌خورد، مورد تحقیر قرار می‌گیرد و در یک پروسه مهندسی شده دست به برکناری این افراد می‌زند.
وی از مقامات عدلی و قضایی کشور پرسید که چرا این بررسی‌ها از فدراسیون‌های فوتبال، آب‌بازی و یا شمشیربازی آغاز نمی‌شود، و باید مقامات عدلی و قضایی در این مورد به سرعت وارد عمل شوند.
خیبر ادامه داد: همه فدراسیون‌ها مستقل هستند و فدراسیون‌های المپیکی تحت نظارت کمیته المپیک و باقی فدراسیون‌ها تحت نظارت ریاست تربیت بدنی قرار دارند ولی با کمال تاسف به اختلاس بزرگی که در فدراسیون فوتبال موجود است، هیچ توجهی صورت نمی‌گیرد.
مشاور کمیته ملی المپیک در پایان اظهار داشت: در کل تا زمانی‌که تغییراتی در ریاست عمومی تربیت بدنی به‌میان نیاید، شاهد بحران در ورزش کشور خواهیم بود، همان‌گونه که اکنون نیز ورزش افغانستان در حالت وخیمی قرار دارد.
از مدت دو ماه پیش به این‌سو که بنابر حکم ریاست‌جمهوری، ریاست تربیت بدنی و ورزش و کمیته ملی المپیک به‌عنوان دو نها حاکم بر ورزش کشور، از هم جدا شدند، تنش و دخالت‌های وظیفوی در کار این دو سازمان به‌وجود آمده است؛ به‌گونه‌ای که حتی برخی از کارشناسان هشدار داده‌اند در صورت دوام این تنش‌ها، امکان دارد که ورزش افغانستان از سوی مجامع بین‌المللی به حالت تعلیق در بیاید.

اشتراک گذاري با دوستان :