مشروعیت روند اعاده شود

نتایج ابتدایی انتخابات دور دوم ریاست‌جمهوری دیروز اعلام شد. به روایت کمیسیون مستقل انتخابات، بیش از هشت میلیون نفر در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کرده‌اند و فاصله بین دو نامزد هم یک میلیون و بیست‌وچهار هزار رای است. روشن است که دسته انتخاباتی دکتر عبدالله این ارقام را قبول ندارد. این نشان می‌دهد که بحران انتخاباتی سر جایش است. اما خبر خوش این است که دو دسته انتخاباتی روی بازشماری دست‌کم هفت هزار محل راهی توافق کرده‌اند. ظاهرا هنوز در مورد نحوه بازشماری توافقی صورت نگرفته است، اما نفس توافق دو ستاد به بازشماری هفت هزار مرکز رای دهی، خبری امیدوارکننده است.
گزارش‌ها حاکی است که دسته انتخاباتی داکتر عبدالله بر نقش پررنگ سازمان ملل متحد، در روند بازشماری و تفتیش تاکید دارد، اما دسته انتخاباتی آقای غنی، به این نظر است که کمیسیون مستقل انتخابات، نقش محوری در این روند داشته باشد. وقتی روی بازشماری هفت هزار محل رای‌گیری توافق شده است، این انتظار می‌رود که روی نقش سازمان ملل متحد و نحوه تفتیش و بازشماری آرا هم توافق شود. اگر گفتگوها و میانجیگری‌ها ادامه یابد، احتمال آن است که روی تفتیش تمام محل‌هایی که از دید هر دو طرف مشکوک است، توافق شود.
مردم افغانستان انتظار دارند که هر دو دسته انتخاباتی و کمیسیون‌ها، راه‌حل فنی و کارشناسانه برای حل بحران انتخابات پیدا کنند. روشن است که مذاکرات سیاسی هم با پادرمیانی معاونان رییس‌جمهور و دفتر معاونت سیاسی سازمان ملل متحد، در جریان است. ما بارها گفته‌ایم که راه نجات دموکراسی کشور، از مسیر جدایی رای‌های سفید از سیاه می‌گذرد. هر دو دسته انتخاباتی و جامعه جهانی روی این امر توافق دارند. اما به‌نظر می‌رسد که روی نحوه این جداسازی اختلاف است. این اختلاف از طریق مذاکره حل می‌شود. کارشناسان فنی دو طرف باید به دور از هر نوع ملاحظه سیاسی و تباری، به‌صورت فنی و تخصصی مشکلات را بررسی کنند، تا راهی برای بیرون‌رفت از بحران انتخاباتی پیدا شود.
بحث‌هایی چون تشکیل حکومت آینده و ترکیب حکومت، هنوز زود است. در قدم اول باید شفافیت تامین و اعتماد به روند اعاده شود. برای رسیدن به این هدف هم هیچ راه دیگری وجود ندارد، غیر از این‌که دو ستاد انتخاباتی، روی نحوه بازشماری و تفتیش تمام محل‌هایی که به‌نظرشان مشکوک است، توافق کنند. اعتماد مردم به روند انتخابات وقتی اعاده می‌شود که شفافیت تامین گردد. شفافیت هم وقتی تامین می‌شود که رای‌های سفید از رای‌های سیاه جدا شود. باید رای‌های پاک مردم افغانستان شمرده شود و همین رای‌های پاک، رییس‌جمهور آینده کشور را تعیین کند.
مشروعیت دموکراتیک رییس‌جمهور آینده، برای سلامت کشور بسیار مهم است. نظامیان کشور باید متیقن باشند که از یک حکومت مشروع و منبعث از آرای مردم دفاع می‌کنند. این امر زمانی ممکن است که در مورد مشروعیت دموکراتیک رییس‌جمهور آینده، هیچ سوالی وجود نداشته باشد. برای مقابله با تهدید گروه‌های تروریستی، دولت نیاز به بسیج مردم افغانستان دارد، به‌ویژه حالا که نیروهای بین‌المللی تمام مسوولیت‌ها را به نیروهای داخلی سپرده‌اند، سازمان‌دهی و بسیج مردم، زمانی می‌تواند عملی شود که در راس نظام، رییس‌جمهوری برخاسته از آرای واقعی مردم قرار داشته باشد. سلامت کشور و پیروزی روند جاری سیاسی کشور، منوط به روی کار آمدن یک رییس‌جمهور مشروع است. به همین دلیل است که می‌گوییم، باید روی میکانیزم جداسازی رای سفید از سیاه، توافق شود و مشروعیت روند انتخابات اعاده گردد.

اشتراک گذاري با دوستان :