طرح جدید اوباما برای مقابله با تغییرات اقلیمی

بارک اوباما، رییس‌جمهور امریکا به‌منظور کمک به مقابله با گرمایش جهانی، قرار است برای کاهش فعالیت نیروگاه‌هایی که با سوخت زغال سنگ کار می‌کنند، دستورالعمل تازه‌ای اعلام کند.
به گزارش بی‌بی‌سی، هدف این طرح کاهش ۳۰ درصدی تولید گازهای گلخانه‌ای از سوی ۱۶۰۰ نیروگاه برق تا سال ۲۰۳۰ است.
چین و هند نیز برای مقابله با گرمایش جهانی سیاست‌های مشابهی در نظر گرفته‌اند.
اما منتقدان این طرح می‌گویند کاهش و یا توقف فعالیت این نیروگاه‌ها قیمت برق را در امریکا برای مصرف کنندگان بشدت بالا می‌برد.
آقای اوباما در سخنرانی هفته گذشته خود گفته بود که قصد دارد امریکا را به سمتی هدایت کند که با گرمایش جهانی مقابله کند.
او گفت: «امریکا همیشه در رهبری تاثیری قدرتمند داشته است. ما نمی‌توانیم خود را نسبت به چیزی که به همه مربوط است مستثنا کنیم.»
جزییات این طرح هنوز اعلام نشده، اما دو روزنامه وال استریت جورنال و نیویارک تایمز مختصری از کلیات این طرح را از منابعی که در اختیار داشته اند، نقل کرده‌اند.
طرح جدید دولت امریکا برای کاهش فعالیت نیروگاه‌های زغال سنگ سوز در تمام امریکا یک‌سان اجرا نخواهد شد و هر ایالتی با توجه به شرایط خود آن را اعمال خواهد کرد.
احتمالا جایگزین کردن انرژی خورشیدی و اتومی، تغییر سوخت از زغال سنگ به گاز طبیعی و طرح تبادل گازهای آلاینده از راهکارهای این طرح برای کاهش گازهای گلخانه‌های توسط این نیروگاه‌ها خواهد بود.
بارک اوباما از زمان روی کار آمدنش در سال ۲۰۰۹ وعده مقابله با گرمایش جهانی و کاهش گازهای گلخانه‌ای داده بود و این طح نیز در ادامه سیاست‌های محیط زیستی او است. اما بسیاری از این سیاست‌ها با مخالفت جمهوریخواهان رو به رو بوده است.
با این حال او که برای وضع قانون در زمینه کنترل گازهای گلخانه‌ای به سد کنگره برخورد کرد، سال گذشته «طرح عمل آب و هوا» را با تکیه بر اختیارات ریاست جمهوری علنی کرد که مقررات تازه ای بر تصاعد کربن از نیروگاه‌های برق اعمال می‌کند.
سوخت‌های فسیلی (زغال سنگ، نفت و گاز) از عوامل اصلی تغییرات اقلیمی و گرم شدن کره زمین هستند.

اشتراک گذاري با دوستان :