حامد کرزی با نخست وزیر جدید هند ملاقات کرد

نارندرا مودی نخست وزیر جدید هند در نخستین ملاقات دوجانبه‌اش با رهبران بین‌المللی پس از آغاز رسمی کار، با حامد کرزی رییس جمهور افغانستان دیدار کرد. آقای مودی روز دوشنبه به عنوان پانزدهمین نخست وزیر هند سوگند وفاداری یاد کرد.
به گزارش دویچه‌وله، نارندرا مودی و حامد کرزی برای نیم ساعت باهم دیدار و گفتگو کردند. آنها در مورد تقویت همکاری‌ها بین دو کشور در آستانه خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان بحث کردند.
حامد کرزی در کنار دیگر رهبران کشورهای منطقه و اعضای انجمن همکاری‌های منطقه‌ای آسیای جنوبی (سارک) روز دوشنبه در مراسم تحلیف نخست وزیر جدید هند شرکت داشت.
حکومت افغانستان در ۱۲ سال گذشته رابطه دوستانه با هندداشته است و دهلی جدید یکی از کمک کنندگان مهم افغانستان است. سفارت و کونسلگری‌های هند در افغانستان به تکرار هدف حملات تروریستی قرار گرفته است. دو کشور در مبارزه با تروریزم نیز علایق مشترک دارند و پاکستان را به حمایت از شورشیان متهم می‌کنند.
رییس جمهور کرزی روز دوشنبه یک گروه جنگجوی مستقر در پاکستان را مسوول حمله بر کونسلگری هند در ولایت هرات در هفته گذشته عنوان کرد. آقای کرزی گروه لشکر طیبه را مسوول حمله بر این کونسلگری خوانده است.
کرزی به شبکه تلویزیونی «هیدلاینز تودی» گفت: «بنا به اطلاعاتی که یک منبع استخباراتی غربی در دسترس ما قرار داده است، طراح این حمله لشکر طیبه بوده است.»
حامد کرزی که برای شرکت در مراسم آغاز کار نارندرا مودی به دهلی جدید سفر کرده، گفت: «مردم افغانستان این حادثه را مانند مردم هند تقبیح کردند. این کاملا روشن بود که حمله را تروریست‌ها انجام داده‌اند.»
با آن‌که از کارمندان کونسلگری هند در هرات کسی آسیب ندید، دست کم دو مامور پولیس هنگامی زخمی شدند که مهاجمان مسلح بر یک خانه در نزدیکی کونسلگری هند حمله کردند و پیش از آن که آفتاب طلوع کند، از آن‌جا بر ساختمان کونسلگری هندآتش گشودند. بلا‌فاصله نیروهای امنیتی این حمله را خنثا کردند.
لشکر طیبه متهم است که در سال ۲۰۰۸ با افراد مسلح پاکستانی در شهر مومبیی هند دست به حمله تروریستی زد و موجب قطع کامل مناسبات میان دهلی جدید و اسلام‌آباد شد.
برخی تحلیلگران حمله روز جمعه بر کونسلگری هند را همچون تلاش عناصر ضد هند در پاکستان ارزیابی کرده‌اند تا به این ترتیب تصمیم نارندرا مودی را به آزمون بکشند که یک هندوی تندرو و ملی گرا است.

اشتراک گذاري با دوستان :