افغانستان برگشت به گذشته را نمی‌پذیرد

- ریچارد استگ، سفیر بریتانیا در کابل

از من خواسته شد تا بهترین خاطره‌ام را از جریان کار به‌حیث سفیر طی دو سال اخیر در کابل یادآور شوم. وقتی زیادی نگرفت به این تقاضا جواب دهم و پاسخ من، روز برگزاری انتخابات بود: ۱۶ حمل.
در آستانه روز انتخابات، بسیاری از تحلیلگران پیش‌بینی کردند که شورشیان انتخابات را مختل خواهند کرد. آنان می‌گفتند که رای‌دهندگان، به طور خاص زنان، به‌خاطر رای‌دادن از خانه‌های شان بیرون نخواهند رفت و تقلب، انتخاب رای‌دهندان را بی‌مفهوم خواهد ساخت.
مردم افغانستان این برداشت تحلیلگران را اشتباه ثابت کردند. میلیون‌ها افغان پس از ساعت‌ها انتظار در زیر باران، رای خود را به صندوق ریختند. آنها خواستند از حق خود برای انتخاب زعیم آینده‌شان استفاده کنند.
این انتخابات یک پیام الهام‌بخش برای جهان و یک درس برای شورشیان بود که افغانستان برگشت به گذشته و دولتی را که به زور و جبر بر افغان‌ها تحمیل گردد، نمی‌پذیرند.
نیرو‌های امنیتی افغان نیز یک وظیفه عالی را  انجام دادند و در مصون نگهداشتن مراکز رای‌دهی کمک کردند و بی‌طرف ماندند.
مبارزات برای دور دوم انتخابات آغاز می‌گردد. در این دور چالش‌ها در راستای تدابیر لوژستیکی و امنیتی بیشتر، و میزان خطرات در این راستا بلند‌تر خواهد بود. مهم‌تر این است که مردم به طور گسترده در دور دوم  اشتراک کرده و دین خود را ادا کنند.
همان‌گونه که چندین بار گفته‌ام، بریتانیا از هیچ یک نامزد حمایت مالی و یا سیاسی نخواهد کرد. ما در درازمدت به آینده افغانستان متعهد هستیم، اما این تصمیم تنها و صرف در دست افغان‌ها است که چه کسی باید  رهبری کشور شان را به عهده گیرد. بریتانیا و دیگر کشور‌ها از مسوولان برگزاری انتخابات و نیرو‌های امنیتی افغان حمایت خواهند کرد تا دور دوم انتخابات به حد ممکن به طور امن، شفاف و عادلانه برگزار گردد.
مردم افغانستان درایت و خرد خود را در انتخاب دو نامزد پیشتاز -که از قابلیت عالی برخوردار اند- به نمایش گذاشتند. این دو نامزد در قبال چالش‌های بزرگ که افغانستان با آن‌ها مواجه است و این که به‌خاطر رفع این چالش‌ها چه باید کرد، نظر مشابه دارند.
کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی دور اول انتخابات را به طور موثر برگزار کردند. ولی، همان گونه که داکتر نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات گفته است، دور اول انتخابات بی‌عیب نبود. هیچ انتخاباتی عاری از عیب نیست، حتی در کشور‌هایی که برای قرن‌ها از ثبات و دموکراسی برخوردار بوده‌اند. بعضی محلات با کمبود اوراق رای‌دهی مواجه بودند و بعضی مراکز رای‌دهی به دلیل ناامنی بسته شدند. بسیاری از نامزد‌ها خواهان بحث و گفتگو‌های جدی بیشتر با کمیسیون مستقل انتخابات در آستانه انتخابات ۵ اپریل بودند.
چیزی که در حال حاضر اهمیت دارد، این است که  درس‌ها و تجارب از دور اول باید به صورت درست آموخته شده باشد و دور دوم تا حد امکان به وجه احسن برگزار گردد.
کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی به طور قاطعانه عمل می‌کنند. مسوولان محلاتی که در آن  تقلب به مشاهده رسید، از وظیفه سبک‌دوش خواهند شد. به تعداد هزار‌ها محل رای‌دهی در دور دوم باز خواهد گردید و به تعداد یک میلیون ورق رای‌دهی بیشتر به محلات رای‌دهی انتقال داده خواهد شد تا شاهد کمبود اوراق رای‌دهی نباشیم. رییس کمیسیون مستقل انتخابات با نامزد‌ها ملاقات کرده و به نظریات آنان در مورد این که چه کار‌هایی را می‌توان انجام داد، گوش داده است.
نامزد‌ها باید نیز سهم و نقش خود را ادا کنند. مهم است تا آن‌ها با هر دو کمیسیون به صورت دوامدار در صحبت باشند و مشوره‌های مشخص ارایه کنند. به علاوه اعزام ناظران از جانب موسسات مستقل غیر حکومتی به مراکز رای‌دهی، نامزد‌ها  نقش مهمی ‌را در اعزام نمایندگان‌شان به مراکز رای‌دهی ایفا می‌کنند. مهم‌تر از همه، امیدوارم این نامزدان از طریق به راه‌اندازی مبارزات انتخاباتی در مورد پالیسی‌های‌شان، بدون در نظرداشت مسایل قومی ‌و شخصی،  فضا را برای برگزاری انتخابات باز کنند.
هر انتخابات در قبال خود برنده و بازنده دارد. هیچ کسی تا هنوز نمی‌داند که از بین این دو نامزد کدام یک آن در صدر قرار خواهد گرفت. ولی هر دو نامزد مسوولیت‌هایی بزرگ را به‌عهده دارند.
رییس‌جمهور جدید مسیر کشور را تعیین می‌کند. اتحاد کشور در کل به دست رییس جمهور کشور خواهد بود. رییس‌جمهور آینده باید به مسایل مهم پاسخ دهد. آیا رییس‌جمهور جدید زعامت تمام افغانها را بدوش خواهد گرفت؟ آیا مردم از تمام اقشار کشور را در دولتش جا خواهد داد؟ آیا او در تعامل با شورشیان کنونی قرار خواهد گرفت و واضح خواهد ساخت که اگر شورشیان اسلحه شان را به زمین بگذارند، برای آن‌ها نیز جایی وجود خواهد داشت؟
بازنده انتخابات نیز می‌تواند سهم بزرگی را ایفا کند. آیا او روی این  قصد که باید منحیث یک حامی‌ و یا رقیب باقی بماند پافشاری خواهد کرد؟ آیا او نتیجه انتخابات را سخاوتمندانه خواهد پذیرفت و به مثابه شخصی دیده خواهد شد که یک نقش حیاتی را در جهت تامین دموکراسی ایفا کرده است؟ آیا او از تیم خود خواهد خواست تا با تیم برنده در جهت اطمینان از انتقال به موقع و منظم قدرت کار کند؟
در جریان این انتخابات من تحت تاثیر کمک رییس‌جمهور کرزی در جهت بررسی روند انتخابات و سیاستگری داکتر عبدالله و داکتر اشرف غنی قرار گرفتم. هردو نامزد اظهار داشته‌اند که می‌خواهند از تمام افغان‌ها نمایند‌گی کنند و اگر یکی از این دو نامزد به حیث رییس‌جمهور انتخاب شود با تیم نامزد دیگر کار خواهد کرد. آنها اظهار داشته‌اند که انتخابات باید مطابق قانون برگزار و به تصامیم کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی احترام گذاشته شود. انتخاباتی که به این شیوه برگزار گردد، بهترین بنیاد ممکن را برای همکاری‌های آینده افغانستان با جامعه جهانی خواهد گذاشت.
من با امیدواری‌های زیاد انتظار برگزاری دور دوم انتخابات را دارم. در صورتی که هر دو نامزد در جهت تحقق وحدت و ثبات ملی کار کنند، دور دوم انتخابات که قرار است به ۲۴ جوزا برگزار گردد، می‌تواند یک روز بهتر از ۱۶ حمل برای افغانستان باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :