هند برای اردوی ملی از روسیه سلاح می‌خرد

در حالی که نیروهای رزمی بین‌المللی برای خروج از افغانستان آمادگی می‌گیرند، هند موافقت‌نامه‌ای را امضا نموده است که براساس آن پول تهیه اسلحه و تجهیزات برای نیروهای مسلح افغانستان را به روسیه می‌پردازد.

طبق این موافقت‌نامه، سلاح‌های کوچک مانند توپخانه سبک و هاوان در روسیه تهیه شده و به افغانستان انتقال داده می‌شود. اما این موافقت‌نامه می‌تواند سرانجام به انتقال توپخانه سنگین، تانک‌ها و حتا هلیکوپترهای جنگی بیانجامد که سال گذشته افغانستان از هند مطالبه نموده بود.
قبلا هند افسران نظامی افغانستان را آموزش می‌داد و سال گذشته یک گروه ۶۰ نفری نیروهای ویژه افغانستان را در دشت‌های راجستان پذیرفت و برای آن‌ها وسایط نقلیه جنگی و تجهیزات طبی در ساحه تهیه نمود.
اما تصمیم به پاسخ گفتن به تقاضاهای نظامی افغانستان مانند تهیه سخت افزارهای نظامی که البته از روسیه تهیه می‌شود، بیانگر نقش عمیق هند در افغانستان می‌باشد که هدف آن جلوگیری از افتادن این کشور در دست طالبان و سایر گروه‌های اسلامگرا است که دشمن هند می‌باشند.
به گزارش دویچه‌وله، یک مقام وزارت خارجه هند که نخواست نامش ذکر شود، گفته است: «ما نمی‌توانیم به افغانستان سرباز بفرستیم، ما نمی‌توانیم آن تجهیزات نظامی را که از ما خواسته‌اند به آن‌ها بدهیم. این امر دلایل متعددی دارد، از جمله این‌که ما چیز اضافی در انبارهای مان نداریم.»
این مقام با توجه به برنامه تهیه تجهیزات نظامی از روسیه برای افغانستان گفت: «شامل ساختن جناح سوم بهترین گزینه است.»
فقدان دسترسی مستقیم به افغانستان مانع دیگری را برای انتقال تسلیحات به این کشور تشکیل می‌دهد.
این مقام وزارت خارجه هند گفت که تیم هندی برای انعقاد این قرارداد در ماه فبروری از مسکو دیدار نموده است.
هر دو کشور همچنان به افغانستان کمک خواهند کرد تا یک فابریکه تسلیحاتی که نزدیک به کابل قرار دارد، دوباره به کارش شروع کند و یک لیست تجهیزات نظامی روسی در افغانستان را تهیه کند که دوباره برای استفاده آماده شوند. این مساله به سال‌های تهاجم شوروی به افغانستان بر می‌‌گردد که بین ۱۹۷۹ و ۱۹۸۹ را در بر می‌گیرد و بسیاری از سخت افزارهای آن زمان غیرقابل استفاده شده‌اند.
یک مقام دولت افغانستان در دهلی جدید گفته است: «ما با هند مستقیما و همچنین به صورت سه جانبه با روسیه کار می‌کنیم.»
او افزود: «بسیاری سلاح‌های هند در روسیه ساخته می‌شوند و یا با همکاری روسیه ساخته می‌شوند، بنابراین موضوع قابل درک است. همچنین این ترتیبات سه جانبه، اقتصادی تمام می‌شود.»
مقام‌های هندی گفته‌اند که آن‌ها با چین، جاپان و ایران در مورد یافتن راه‌حل‌های جهت تمویل تقاضاهای امنیتی افغانستان گفتگو کرده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :