کمبود برگه‌های رای‌دهی چالش اساسی در ولایات

۸صبح، کابل: در حالی حضور و اشتراک مردم در انتخابات در کشور بی‌پیشینه خوانده شده است که برگه‌های رای‌دهی در برخی از مرکزهای رای‌دهی در ولایت‌های بدخشان، کابل، غزنی، تخار، جوزجان، فاریاب، کندز، بغلان و برخی از ولایت‌های دیگر ظهر روز گذشته تمام شده بود.
براساس گزارش‌ها، برگه‌های رای‌دهی در چند مرکز رای‌دهی در شهر فیض‌آباد بدخشان، جاغوری غزنی، شهر تالقان، هرات، بغلان، کندز و برخی از مرکزهای رای‌دهی کابل حتا پیش از ظهر روز گذشته تمام شد؛ شماری از رای‌دهندگان به‌دلیل نبود برگه‌های رای‌دهی تلاش کردند که به مرکزهای دیگر خود را برسانند و شماری از رای‌دهندگان نیز از حق رای‌شان محروم شدند.
مقام‌های محلی بدخشان، از حضور گسترده مردم در این روند خبر داده مدعی شدند اشتراک مردم در مقایسه به دوره‌های قبلی انتخابات بیشتر شده است.
داکتر شاه ولی‌الله ادیب، والی بدخشان به ۸صبح گفت: «۲۶۹ مرکز رای‌دهی در تمام بدخشان فعال بود و مردم با علاقه‌مندی به پای صندوق‌های رای‌دهی رفتند تا به نامزد مورد نظرشان رای بدهند.»
آقای ادیب افزود حضور زنان و مردان به‌صورت گسترده برای حکومت محلی بدخشان امیدوارکننده است، اما کمبود برگه‌های رای‌دهی از عمده‌ترین نگرانی‌های اداره محلی به‌شمار می‌رفت.
او گفت: «برگه‌های رای‌دهی در شماری از محلات کم رسیده بود و کفایت نکرد.»
سیحون، خبرنگار روزنامه ۸صبح از بدخشان که خودش حوالی ساعت ۲ ظهر روز گذشته به سه مرکز در مربوطات شهر فیض‌‌آباد رفته بود، خبر داد که برگه‌های رای‌دهی کاملا تمام شده بود.
او می‌گوید که برگه‌های رای‌دهی در ولسوالی‌های بهارک،‌ یفتل بالا و چند ولسوالی دیگر نیز تمام بود و برخی از رای‌دهندگان از حق رای‌شان محروم شدند.
در همین حال، گزارش‌ها از ولایت‌های پروان، کاپیسا و پنجشیر حاکی است با آن‌که مردم به‌صورت گسترده در انتخابات شرکت کرده‌اند؛ اما از شهر چاریکار برخی از افراد با استفاده از زور مردم را وادار کرده‌اند تا به نامزدان مشخصی رای بدهند.
مشارکت زنان در شهر چاریکار و سایر نقاط ولایت پروان بی‌سابقه عنوان شده است. مواردی از زورگویی و فشار از سوی زورمندان در ولسوالی گلبهار این ولایت نیز گزارش شده است. ناظران می‌گویند که این نوع تخطی‌ها را یادداشت کرده‌اند.
ولایت کاپیسا هم شاهد حضور گسترده‌ی مردم در انتخابات بوده است. ولسوالی‌های حصه اول کوهستان، حصه دوم کوهستان، کوه‌بندها و نجراب بیشترین میزان مشارکت را در انتخابات داشته‌اند. اما اطلاعات از ولسوالی‌های تگاب و اله‌سای این ولایت بیانگر برگزار نشدن انتخابات در این دو ولسوالی است. محمدعارف، رییس شورای اجتماعی ولایت اله‌سای، می‌گوید که ۳۴ هزار رای‌دهنده‌ی این ولسوالی فرصت نیافتند تا رای بدهند زیرا مراکز رای‌دهی در این ولسوالی باز نشدند.
ولایت پنجشیر هم از جمله ولایت‌هایی است که میزان مشارکت بالایی از رای‌دهندگان را داشته است.
از سوی دیگر، تعدادی از مراکز رای‌دهی در ولایت هرات، غزنی، بغلان، تخار، کندز و برخی از ولایت‌های دیگر نیز به‌دلیل تمام شدن برگه‌های رای‌دهی حوالی ظهر بسته شدند.
این در حالی است که در ولایت هرات مردم به‌خاطر نبود اوراق رای‌دهی دست به تظاهرات زده و شیشه‌های دانشگاه این شهر را شکستاندند.
با این حال، نی یا دیده‌بان رسانه‌های آزاد افغانستان با نشر اعلامیه‌ای کمبود اوراق رای‌دهی را به یک بحران انتخاباتی توصیف کرده است.
در اعلامیه نی آمده است:‌ «ولایت‌های هرات، بلخ، کابل، دایکندی، سرپل، سمنگان، غزنی، وردک، کندز و بامیان از این مشکل شدیدا متاثر شده‌اند. در کابل با وجود نبود اوراق رای‌دهی، مردم در صف‌های طولانی انتظار می‌کشند تا اوراق رای‌دهی به مراکز رای‌دهی برسد.»
مجلس نمایندگان افغانستان نیز در اعلامیه‌ای نبود اوراق رای‌دهی را یکی از مشکلات عمده در فرآیند رای‌دهی انتخابات به‌شمار آورده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :