لحظه به لحظه با انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی ۱۳۹۳

کرزی: رای‌دهندگان مردم سالاری را به نمایش گذاشتند
۸صبح، کابل: حامد کرزی رییس جمهور کشور می‌گوید که حضور گسترده در پای صندوق‌های رای، ثابت ساخت که مردم افغانستان در هر زمینه‌ی استعداد و لیاقت دارند.
آقای کرزی در یک بیانیه تلویزیونی که ساعت هشت شنبه شب پخش شد، گفت که مردم افغانستان با حضور خود در پای صندوق‌های رای نمایشی از مردم سالاری در جهان ارایه کردند. رییس جمهور در این بیانیه تلویزیونی گفت: «ملت افغانستان امروز یک نمایش بزرگی از مردم سالاری خود را به جهان پیش کرد. در باران، در خنک و با احتمال این‌که حملات تروریستی داشت، خواهران و برادران ما از سراسر وطن، از سراسر خاک عزیز ما در انتخابات شرکت کردند و کشور عزیز خود را سرفراز و کامیاب ساختند. در این کوشش بزرگ مردم افغانستان نیروهای امنیتی ما و تمام آن عده اداراتی که در برگزاری انتخابات دست داشتند، ملت خود را یاری کردند، وطن دوستی خود را و خدمت خود را به این خاک ثابت کردند.»
رییس جمهور از نیروهای امنیتی، مسوولان نهادهای انتخاباتی و رسانه‌ها ابراز قدردانی کرده گفت که این شان باعث تامین امنیت شهروندان و بلند شدن صدای آزادی و مردم سالاری در کشور شد. او همچنین افزود که از آغاز مبارزات انتخاباتی در کشور ثابت شد که مردم افغانستان از شعور سیاسی بالایی برخوردار هستند و افغانستان را خانه خود می‌‌شمارند. آقای کرزی گفت: «امروز هم مردم افغانستان دوباره ورق دیگری را در تاریخ درخشان افغانستان رقم زدند.»

——————————————————–

در اکثریت مراکز رای دهی در غرب کابل برگه های رای دهی تمام شده است. و مردم دسته دسته به سمت مراکز رای دهی که هنوز هم برگه های رای دهی را تمام نکرده اند میشتابند. همین حالاساعت ۴:۴٠ دقیقه بعد از ظهر است و در مراکز رای دهی که برگه های رای دهی تمام نشده است هنوز هم صف های طولانی دیده میشود.

۱۶:۴۰ – علی احمدی – کابل

——————————————————–

آقای سیحون خبرنگار روزنامه ۸صبح از بدخشان گزارش می‌دهد که در جریان یک ساعت گذشته حدود سه مرکز در مربوطات شهر فیض ‌آباد رفته که برگه‌های رای دهی کاملا تمام شده است.
او می‌گوید که برگه‌های رای دهی در ولسوالی‌های بهارک،‌ یفتل بالا و چند ولسوالی دیگر نیز تمام شده است و رای دهندگان هنوزهم منتظر رسیدن برگه‌های تازه رای دهی هستند.

۱۵:۳۰ – بدخشان

——————————————————–

اعتراض رای دهندگان در غرب کابل به دلیل تمام شدن برگه‌های رای دهی پیش از پایان زمان برگزاری انتخابات.

۱۵:۲۰ – کابل

——————————————————–

شماری از باشندگان شهرستان چاه آب ولایت تخار در تماس تلفونی به هشت صبح می گویند که برگه های گزینش درشماری از مراکز رای دهی در این شهرستان از ساعت ۱۲ به این طرف تمام شده است.
مردم در انتظار رسیدن برگه های گزینش هستند، اما تا حالا که ساعت ۳:۲۰ دقیقه است، از رسیدن برگه ها خبری نیست.
مردم می گویند که شماری زیادی هنوز رای شان را به کار نه برده اند.

۱۵:۲۰ – آذریان – کابل

——————————————————–

۲۴ طالب تروریست کشته شدند
در عملیات‌های مشترک تصفیه‌یی نیروهای امنیتی کشور در جریان ۲۴ ساعت گذشته، ۲۴ طالب تروریست کشته شدند.
وزارت امور داخله با انتشار اعلامیه‌ای می‌گوید این عملیات‌ها که در مربوطات ولایت‌های بغلان، میدان وردک، پکتیکا و هلمند به همکاری نیروهای اردوی ملی و امنیت ملی راه اندازی شده بود، چهار تروریست زخمی و ۷ تن دیگر شان توسط نیروهای امنیتی کشور بازداشت شدند.
این عملیات‌ها به منظور پاکسازی محلات از وجود تروریستان در مربوطات این ولایت‌ها راه اندازی شده بود.
در این عملیات‌ها مقداری جنگ افزار سبک و سنگین نیز بدست نیروهای پولیس افتاده است.
هم‌چنین نیروهای پولیس ۷ حلقه ماین را از مربوطات ولایت‌های غزنی، زابل، تخار و کنر کشف و خنثا نمودند.
این ماین‌ها به تازگی از سوی تروریستان به منظور اعمال تخریبی وتروریستی جاسازی شده بود .

۱۵:۱۰ – کابل

——————————————————–

براساس گزارش‌ها با آن‌که برگه‌های رای دهی در مسجد قران و عترت در غرب کابل حدود سه ساعت پیش تمام شده است؛‌ اما رای دهندگان که منتظر استعمال رای شان هستند می‌گویند که تاکنون برگه‌های تازه به این مرکز نرسیده است.
یعقوب، از باشندگان مهتاب قلعه دشت برچی به ۸صبح می‌گوید که صدها تن در صف طولانی منتظر هستند تا برگه‌های رای دهی به مرکز قرآن و عترت برسد.
او از کمیسیون مستقل انتخابات می‌خواهد که به زودی به مشکل رای دهندگان رسیدگی کند.

۱۴:۵۰ – اکبر رستمی -کابل

——————————————————–

ساعت ۲:۴۵ دقیقه بعد از ظهر است. در یکی از مراکز رای دهی در کابل، قطار از رای دهندگان هنوز هم در انتظار دادن رای شان هستند.

۱۴:۴۵ – آذریان – کابل

——————————————————–

گزارش سه ولایت شمال کابل:
از ولایت های پروان، کاپیسا و پنجشیر خبر می رسد که مردم به صورت گسترده در انتخابات شرکت کرده اند و هنوز هم شمار زیادی از مراکز رای دهی مملو از مردمی است که در قطار ایستاده اند و منتظر نوبت شان برای رای دادن اند.
با این حال، از شهر چاریکار خبر می رسد که برخی از افراد با استفاده از زور مردم را وامی دارند تا به نامزدان مشخصی رای بدهند. این فشار ها با مخالفت مردم مواجه شده است. مشارکت زنان در شهر چاریکار و سایر نقاط ولایت پروان بی سابقه عنوان شده است. مواردی از زورگویی و فشار از سوی زورمندان در ولسوالی گلبهار این ولایت نیز گزارش شده است. ناظران می گویند که این نوع تخطی ها را یادداشت کرده اند.
ولایت کاپیسا هم شاهد حضور گسترده ی مردم در انتخابات بوده است. ولسوالی های حصه اول کوهستان، حصه دوم کوهستان، کوهبند ها و نجراب بیشترین میزان مشارکت را در انتخابات داشته اند. اما اطلاعات از ولسوالی های تگاب و اله سای این ولایت بیانگر برگزار نشدن انتخابات در این دو ولسوالی است. رییس محمد عارف رییس شورای اجتماعی ولایت اله سای می گوید که ۳۴ هزار رای دهنده ی این ولسوالی فرصت نیافته اند تا رای بدهند زیرا مراکز رای دهی در این ولسوالی باز نشده اند.
ولایت پنجشیر هم از جمله ولایت هایی است که میزان مشارکت بالایی از رای دهندگان را داشته است. مراکز رای دهی در این ولایت باز اند و مردم در انتظار نوبت رای دهی به سر می برند.

۱۴:۴۰

——————————————————–

نی: حضور گسترده مردم در مراکز رای‌دهی دلگرم کننده است
موسسه «نی»، حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان، در اعلامیه‌ای گفته است که برخلاف آنچه‌که در برخی از ولایات تصور می‌شد، تعداد زیادی از مردم با شور و شوق به پای‌ صندوق‌های رای می‌روند.
موسسه «نی»، در اعلامیه‌ای می‌گوید که ولایت خوست شاهد حضور گسترده زنان و مردان است که با وجود برخی تهدیدات امنیتی در برخی از نقاط این ولایت، باز هم صف‌های طویل رای دهندگان در مراکز رای دهی تشکیل شده است.
به گفته‌ی این اداره، شهروندان بدخشان، هرات، تخار، بلخ و سایر ولایات نیز از امروز به عنوان روز جشن ملی یاد کرده و برای رفتن به پای صندوق‌های رای راه‌های طولانی را با شادمانی می‌پیمایند.
این اداره افزوده که چالش‌هایی نیز فرا راه‌ رای‌دهندگان وجود دارد اما نمی‌تواند از شور و شوق آنان برای رای‌ دادن بکاهد. تشویق برخی از زورمندان محلی به منظور رای دادن به یک شخص خاص و تمام شدن برگه‌های رای دهی در برخی از مراکز، از جمله چالش‌های دیگریست که به گفته‌‌ی موسسه «نی» تاکنون گزارش شده است.

۱۴:۳۰ – کابل

——————————————————–

رای دهندگان زن در شهر تالقان

۱۴:۲۵ – تالقان

——————————————————–

تعدادی از مراکز رای دهی در ولایت هرات به دلیل تمام شدن برگه های رای دهی حوالی ظهر بسته شده اند . ناظران حداقل از بسته شدن سه مرکز در شهر هرات خبر میدهند . همچنان در تماسی که با ولسوالی شیندند داشتم مردم از باز نشدن تعدادی از مراکز رای دهی حتی در مناطق امن هم خبر دادند. با این حال تعدادی از نامزدان شورای ولایتی گفته اند که کمیسیون انتخابات گفته است به زودترین فرصت برگه های رای دهی به مراکزی که برگه تمام شده و هنوز صف های مردم وجود دارد خواهند فرستاد.

۱۴:۲۰ – فریدون آژند – هرات

——————————————————–

برگه های رای دهی در اکثر مراکز رای دهی در ولایت تخار تمام شده است. معلم عبدالله، از ولسوالی چاه آب ولایت تخار به ۸صبح گفت که از ۲ بعد از ظهر به بعد برگه های رای دهی در این ولسوالی تمام شده است و این درحالی است که هنوز شمار زیادی از مردم منتظر اند تا رای بدهند.

۱۴:۱۵ – تخار

——————————————————–

کمیسیون مستقل انتخابات: از مجموع مراکز رای دهی در سراسر افغانستان، ۶۲۱۲ مرکز رای دهی عملا فعال است.

۱۴:۱۰ – کابل

——————————————————–

یوسف نورستانی رییس کمیسیون مستقل انتخابات هم‌اکنون در یک کنفرانس خبری می‌گوید که حدود ۲۱۱ مرکزی رای دهی نیز در برخی از ولسوالی‌های نا امن ولایت‌ها امروز مسدود شده است.

آقای نورستانی می‌گوید که به دلیل وضعیت آب و هوای بارانی در برخی از ولایت‌ها آنان تصمیم گرفته اند که یک ساعت زمان رای گیری در سراسر کشور تمدید کنند. آقای نورستانی می‌گوید که اگر برخی از رای دهندگان در برخی از مرکزها تا ساعت ۵ نتوانند رای بدهند، پس از ساعت ۵ نیز تمدید می‌شود.

۱۳:۵۰ – کابل

——————————————————–

تدابیر امنیتی در مراکز رای دهی

۱۳:۴۸ – تخار

——————————————————–

جمعیت بزرگی از رای دهندگان در انتظار رسیدن برگه های رای، در یکی از مراکز رای دهی- شهر کابل

۱۳:۴۵ – کابل

——————————————————–

مردم ولایت فراه در میان تدابیر امنیتی با خیال راحت به سوی صندوق های رای رفتند . گفته میشود حضور مردم در مراکز رای دهی چشمگیر بوده و هرچند طالبان مردم را از رفتن به سوی انتخابات منع کرده بودند ولی مردم باز هم حضور شان را در پای صندوق های رای تثبیت کردند . با این حال گفته میشود تعدادی از مراکز رای دهی در ولایت فراه به دلیل تهدید های امنیتی مسدود مانده است .

۱۳:۱۵ – فراه

——————————————————–

گزارش ها از تمام شدن برگه های رای دهی در شماری از مراکز رای دهی در شهر کابل شنیده می شود. گفته می شود که شماری زیاد از رای دهندگان در ناحیه هفده، در شهرک طلایی پس از ختم شدن برگه های رای دهی در این مرکز به جاده کابل- شمال برآمده اند و می گویند که اگر برگه های رای دهی به این مرکز نرسد، آن ها این راه را به روی ترافیک خواهند بست.

۱۳:۱۰ – کابل

——————————————————–

والی بدخشان: کمبود برگه‌های رای دهی بزرگ‌ترین چالش باشندگان بدخشان است
با اغاز زمان رای دهی باشندگان بدخشان برا انتخاب نامزد مورد نظر شان به پای صندوق های رای دهی رفتند و در هر مرکز رای دهی صف های طولانی ازمردم دیده می‌شود که بیانگر افزایش میزان علاقه مندی مردم نسبت به انتخابات می‌باشد.
مقام های محلی بدخشان با اظهارامید واری از حضور گسترده مردمی در این روند می‌گویند که اشتراک مردم در مقایسه به دوره ‌های قبلی انتخابات بیشتر شده است.
داکتر شاه ولی الله ادیب، والی بدخشان گفت :« ۲۶۹ مرکز رای دهی در تمام بدخشان فعال است و مردم به علاقه مندی به پای صندوق های رای دهی می‌روند تا به نامزد مورد نظر شان ر ای بدهند.»
آقای ادیب می‌گوید حضور زنان و مردان به صورت گسترده برای حکومت محلی بدخشان امید وار کننده است اما کمبود برگه های رای دهی از عمده ترین نگرانی های اداره محلی به شمار می‌رود.
او گفت: « برگه های رای دهی در شماری از محلات کم رسیده است و با این اشتراک گسترده مردمی این برگه کفایت نخواهند کرد و ما نگران هستیم که مردم زیادی از حق رای دهی محروم می‌مانند.»
هم‌زمان با آغاز برگزاری انتخابات مخالفان مسلح اقدام به اخلال روند انتخابات در شماری از ولسوالی های این ولایت کردند که توسط نیروهای امنیتی سرکوب گردیده و مردم در یک فضای امن به پای صندوق های رای دهی می‌روند.
سید عبدالقدیر صیاد، امر امنیت فرماندهی پولیس بدخشان به ۸صبح گفت: «مخالفان مسلح دولت در ولسوالی های جرم، وردوج، یمگان و بهارک زمانی‌که حضور گسترده مردمی را در انتخابات دیدند از نقاط مرتفع با فیرهای پراگنده قصد داشتن تا امنیت روز رای دهی را مختل بسازند اما نیروهای امنیتی به اسرع وقت انهارا عقب زده و فعلا مردم با خاطر ارام و شور و شوق تمام به پای صندوق های رای دهی میروند.»
به گفته او تامنیت تمام سایت های رای دهی در این ولایت از سوی نیروهای امنیتی به صورت کامل گرفته شده است و هیچ نگرانی وجود ندارد.
شماری از رای دهندگان که پشت دروازه مرکز های رای دهی صف بسته اند می‌گویند از این‌که در یک فضای ارام توانسته اند به نامزد مورد نظر شان رای بدهند نهایت خورسند اند.
فواد یکتن از رای دهندگان به ۸صبح گفت: «‌من افتخار می‌کنم که به نامزد مورد نظرم در یک فضای امن رای دادم امید وارم همه شهروندان ما تا پایان روز در این پروسه اشتراک نمایند و فرد شایسته ای را برای خدمت گذاری انتخاب کنند.”
با انکه هنوز چند ساعت دیگر تا ختم رای دهی باقی مانده است شمار زیادی از مردان و زنان بدخشان هنوز هم درصف های طولانی انتظار می‌کشند تا با رسیدن نوبت به نامزدان مورد نظر شان رای بدهند.

۱۳:۰۰ – سیحون – فیض‌آباد

——————————————————–

تخار و موج‌های بزرگِ رای‌دهندگان
گزارش‌ها از تالقان، مرکز ولایت تخار حکایت از آن دارند که مرکزهای رای‌دهی در این شهر، مملو از منتظران رای‌ دهنده است
نورالعین خبرنگار روزنامه ۸صبح گزارش می‌دهد با آن‌که در هر مرکز رای‌دهی، چندین محل رای‌دهی تدارک دیده شده است، اما حضور گسترده‌ی شهروندان تخار باعث شده است که صف‌های طویل منتظران در مرکزهای رای‌دهی شهرداری، مکتب ابوعثمان تالقانی و شماری از مرکزهای دیگر، شکل یابد.
شهروندان، با شادمانی فراوان، به پیش‌واز این روز رفته و با انگشت‌های رنگ‌کرده، به خانه‌های‌شان باز می‌گردند.

۱۲:۵۲ – تخار

——————————————————–

برخلاف نگرانی‌ها، کندز انتخابات امنی را آغاز کرد

نورالعین خبرنگار روزنامه ۸صبح از کندز گزارش می‌دهد که برخلاف نگرانی‌ها از احتمال وقوع روی‌دادهای خشونت‌بار در روز انتخابات در ولایت کندز، ۱۶ حمل در این ولایت، با شور و شوق بسیار مردم به سوی صندوق‌های رای آغاز شد.
اگر چه آغاز روز، صدای شلیک‌های پی در پی از نزدیکی‌های ولسوالی چهاردره، (نزدیک‌ترین ولسوالی به مرکز) شنیده شد، ولی این صداها ذره‌ای از شوق هواداران و نکاست.
امنیت در مرکز کندز، به طور غیرقابل باور خوب است و باعث شده است که صف‌های طویلی در مرکزهای رای‌دهی شکل بگیرد.
در کنار این که مرکز رای‌دهی لیسل حضرت علی، موجی از رای‌دهندگان را با خود دارد، مرکز رای‌دهی روستای زرخرید، واقع حدود ۵ کیلومتری شهر کندز، که گمان برده نمی‌شد در این روز امن بماند، شاهد حضور گرم شهروندانِ رای‌دهنده است.
گزارش‌هایی از وقوع تقلب در مرکز و برخی نقاط کندز رسیده، اما هنوز دقیق ساخته نشده‌اند.
از جانب دیگر، زنان کندز به‌گونه‌ی بی‌سابقه در مراکز رای‌دهی حضور گسترده پیدا کرده‌ و رأی‌ دادند.
با آن‌که مخالفان مسلح دولت تهدید کرده بودند که شهروندان افغانستان در انتخابات اشتراک نکنند، اما آن‌گونه که دیده می‌شود، حضور زنان، واکنشی است در برابر تهدیدات و «نه» گفتن به خشونت‌ها.

۱۲:۵۰ – کندز

——————————————————–

در حالی که براساس قانون انتخابات کسی حق ندارد که از چگونگی انتخاب رای‌دهندگان عکس‌ و تصویر بگیرد؛‌ اما این امر به نیروهای امنیتی سو تفاهم شده و امروز در برخی از مرکزها نیروهای امنیتی و کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات مانع مستندسازی رای‌دهندگان و حتا خبرنگاران شده است.
عبدالستار سعادتی رییس کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی گفته است که پس از تماس با مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات؛ آنان این مساله را رد کرده‌اند و به مردم اطمینان داده که می‌توانند مستندسازی کنند.
آقای سعادتی به رسانه‌ها گفته است،‌ در صورتی که کسی مانع مستندسازی ناظران و رای‌دهندگان شود، می‌توانند علیه کارمند مذکور نیز شکایت درج کنند.

۱۲:۴۰ – کابل

——————————————————–

حضور چشم گیر مردم به پای صندوق های رای در ولایت دایکندی

۱۲:۴۰ – دایکندی

——————————————————–

لحظه به لحظه به قطار رای دهندگان افزوده می شود. مردم با اشتیاق تمام به سوی مراکز رای دهی روان اند.
در همین حال شماری نیروهای امنیتی برای تامین امنیت مراکز رای دهی چشم گیر است. تا حال از اتفاق که امنیت انتخابات را در شهر کابل به چالش مواجه ساخته باشد، گزارش نه شده است. مردم از حضور فراگیر نیروهای امنیتی راضی به نظر می رسند.

۱۲:۲۴ – کابل

——————————————————–

نصیر بهزاد روزنامه‌نگار آزاد در بامیان در صفحه فیسبوک خود از مسدود شدن زود هنگام یک مرکز رای دهی خبر داده است.
او نوشته است:‌ «یک مرکز رای دهی به دلیل کمبود اوراق رای در ولسوالی پنجاب بامیان همین اکنون رای دهنده های باقی مانده را جواب رد داده است.»

۱۲:۲۲ – بامیان

——————————————————–

شش تن در پیوند به تقلب بازداشت شدند.
نیروهای پولیس ملی کشور تا کنون شش تن را در پیوند به تقلب در روند انتخابات از مربوطات ولایت‌های کابل، میدان وردک و کندهار بازداشت کرده‌اند.
وزارت امور داخله در اعلامیه‌ای می‌گوید که در میان افراد بازداشت شده مدیر جنایی ولسوالی سید آباد ولایت میدان وردک و یک کارمند امنیت ملی این ولایت نیز شامل هستند.
از سوی دیگر یک حمله‌کننده انتحاری صبح امروز هنگامی‌که قصد حمله انتحاری را در مربوطات ولسوالی شیرین تگاب ولایت فاریاب داشت، توسط پولیس بازداشت شده است.
طبق یک خبر دیگر، چند تروریست طالب هنگامی‌که می‌خواستند یک فیر مرمی هاوان را پرتاب نمایند در اثر انفجار هاوان در منطقه تیزین ولسوالی سروبی کشته شده‌اند.
همچنین وزارت امور داخله می‌افزاید که نیروهای سرحدی پاکستان در ادامه تخطی‌های مرزی شان بار دیگر دست به پرتاب راکت در مناطق مرزی ولایت‌های کنر، نورستان، پکتیکا و خوست زده‌اند.
وزارت امور داخله این تخطی‌های اشکار مرزبانان پاکستان را محکوم کرده و خواهان توقف جدی آن شده است.
براساس یک خبر دیگر، در دو رویداد مشابه جداگانه در ولایت کاپیسا، چهار تروریست ماین گذار کشته و یک تن دیگر شان زخمی شده‌اند.
این چهار تروریست ماین گذار حوالی ساعت ۱۱:۰۰ پیش از چاشت امروز هنگامی که قصد جاسازی ماین‌های کنار جاده‌یی را در مسیر جاده ولسوالی تگاب ولایت کاپیسا داشتند، به اثر انفجار ماین جاسازی شده خودشان کشته شدند.
گفتنی است که درمیان کشته شدگان ملا گل روز، ملا بهرام و ملا منصور که تازه از پاکستان به منظور حملات تروریستی به ولایت کاپیسا اعزام شده بودند، نیز شامل هستند.

۱۲:۲۰ – کابل

——————————————————–

ارشاد رغاند،‌ روزنامه نگار آزاد در ولایت ننگرهار که تاکنون از چند مرکز رای دهی از ولسوالی‌های سرخ‌رود، بهسود، رودات،‌ کامه و شهر جلال آباد دیدن کرده است،‌ می‌گوید حضور زنان و مردان در انتخابات امسال پیشینه نداشته است.
آقای رغاند می‌گوید که اشتراک زنان از میان ۲۲ ولسوالی در چهار ولسوالی یادشده بیشتر است و دئر حال حاضر رای دهندگان در صف‌های طولانی انتظار می‌کشند تا به نفع نامزد مورد پسند خود رای بدهند.

۱۲:۰۵ – ننگرهار

——————————————————–

سیحون خبرنگار روزنامه ۸صبح از شهر فیض‌آباد بدخشان گزارش می‌دهد که با اغاز زمان رای دهی باشندگان بدخشان برای انتخاب نامزد مورد نظر شان به پای صندوق های رای دهی رفتند و در هر مرکز رای دهی صف های طولانی از مردم دیده می‌شود که بیانگر افزایش مییزان علاقه مندی مردم نسبت به انتخابات می‌باشد.
مقام های محلی بدخشان با اظهارامید واری از حضور گسترده مردم در این روند می‌گویند که اشتراک مردم در مقایسه به دوره های قبلی انتخابات بیشتر شده است.
داکتر شاه ولی الله ادیب، والی بدخشان به ۸صبح گفته است که ۲۶۹ مرکز رای دهی در تمام بدخشان فعال است و مردم به علاقه مندی به پای صندوق های رای دهی می‌روند تا به نامزد مورد نظر شان ر ای بدهند.

۱۲:۰۰ صبح – بدخشان

——————————————————–

سید قدیر وفا، خبرنگار روزنامه ۸صبح از غزنی گزارش می‌دهد با وجود که باران شدید در شهر غزنی می‌بارد،‌ اما هزاران زن و مرد در صف‌های طولانی در مرکزهای رای دهی شهرداری غزنی، ریاست امور زنان و لیسه شمس العارفین لحظه شماری می‌کنند که با رای خود سرنوشت آینده خود را تضمین کنند.
آقای وفا می‌گوید که نیروهای امنیتی،‌ امنیت تمام مرکزهای رای دهی را تامین کرده‌اند و مردم با آرامش به پای صندوق‌های رای دهی می‌روند.

۱۱:۲۳ صبح – غزنی

——————————————————–

به رغم باران شدید زنان هم چنان حضور پر رنگ دارند.

۱۱:۲۰ صبح – کابل

——————————————————–

حضور گسترده مردم بامیان به پای صندوق های رای

——————————————————–

مریم کوشا از مسوولان دیده بان شفافیت افغانستان در تماس به ۸صبح می‌گوید که در مرکز رای دهی در لیسه ملکه سریا در مربوطات ناحیه چهارم شهر کابل، دو کارمند کمیسیون مستقل انتخابات زنان را هدایت می‌دهند که به یک نامزد مشخص رای بدهند.
بانو کوشا مدعی است که برخی از کارمندان به نفع یک نامزد مشخص کمپاین می‌کند. او از نهادهای فیفا،‌ تیفا و ناظران بین المللی می‌خواهند که به خاطر جلوگیری از ادامه تقلب در مرکز رای دهی لیسه ملکه سریا حضور یابند.

۱۱:۰۰ صبح – کابل

——————————————————–

اطمینان مسوولان امنیتی نسبت به تامین امنیت رای‌دهندگان
۸صبح، کابل: مقام‌های وزارت امور داخله در یک جلسه‌ای وضعیت امنیتی سراسر کشور را مورد ارزیابی قرار داده و نسبت به تامین امنیت رای‌دهندگان اطمینان داده‌اند.
براساس اعلامیه‌ای که از سوی وزارت امور داخله منتشر شده، در این جلسه عمر داووزی وزیر امور داخله با مسوولان امنیتی زون‌های هشت‌گانه کشور صحبت کرده و اوضاع امنیتی را مورد ارزیابی قرار داده است.
در این گفتگوها، تمامی مسوولان امنیتی زون‌های هشت‌گانه نسبت به تامین امنیت رای‌دهندگان به وزیر امور داخله اطمینان داده‌اند.
وزارت داخله می‌گوید که تاکنون هیچ نوع حادثه امنیتی در کشور رخ نداده است.
این وزارت می‌گوید: «بر اساس گزارش‌های رسیده از ولایات کشور تاکنون هیچ نوع حادثه که باعث مختل شدن روند رای دهی شود، توسط مسوولین امنیتی گزارش نشده است.»
این وزارت از رای‌دهندگان خواسته که با خاطر آسوده به پای صندوق‌های رای بروند.
۱۰:۵۵ صبح – کابل
——————————————————–
مردم ولایت غور نیز به سوی مراکز رای دهی شتافتند . با این که غور از مناطق نسبتا نا امن افغانستان محسوب میشود .ولی مردم این ولایت با حضور در پای صندوق های رای به هرگونه نا امنی نه گفتند .

——————————————————–

به رغم تهدید‌های امنیتی حضور مردم در ولایت غزنی چشم‌گیر می‌باشد. قبلا گزارش شده بود که در این ولایت ۶۰ مرکز غیرفعال می‌باشد.

——————————————————–

شماری از زورمندان در یکی از مراکز رای‌دهی در منطقهء بی‌بی مهرو در کابل با اسلحه وارد این مرکز شدند.

این زورمندان به نحوی پروسه رای‌دهی را مختل ساختند.

رای‌دهنده‌گان از نهادهای امنیتی خواستند تا نگذارند افراد مسلح وارد مراکز رای‌دهی شوند.

آنان می‌گویند، که به خاطر این مساله تشویش دارند.

رادیو آزادی

——————————————————–
تصاویری از حضور مردم در انتخابات ۱۳۹۳
——————————————————–
شماری از رای‌دهندگان که در مرکز رای‌دهی “لیسه همایون شهید” در مربوطات سرک قلعه قاضی کابل در صف طولانی انتظار کشیده بودند،‌ می‌گفتند که از ساعت شش و سی صبح حاضر شدند و به دلیل حضور گسترده ای مردم تاکنون برخی شان نتوانستند به پای صندوق های رای دهی بروند.

رای دهندگان از کمیسیون مستقل انتخابات می خواهند که مرکزهای سیار ایجاد کنند، در غیر آن صورت تمام رای دهندگان این محل نمی توانند تا ساعت ۴ پس از ظهر رای بدهند و شاید برخی شان که تاکنون حاضر نشدند از حق رای خود محروم شوند.

۱۰:۰۲ صبح – اکبر رستمی – کابل

——————————————————–

با گذشت حدود سه ساعت از آغاز زمان رای دهی برای انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی تا هنوز هیچ نقصانی در صفوف مردم به وجود نیامده و لحظه به لحظه بر تعداد مردم در مراکز رای دهی در شهر هرات افزوده میشود . خوشبختانه با سعی و تلاش نیرو های امنیتی تا همین لحظه کوچکترین تنشی که بتواند انتخابات و روند رای دهی را متاثر کند به وجود نیامده است . در صحبت با چند ناظر انتخاباتی آنان عنوان کردند که تا هنوز مواردی از تقلب و تخلف در مراکز رای دهی مشاهده نشده و به نظر میرسد مردم تلاش دارند با رای خود بر هرگونه حرکتی که روند رو به رشد افغانستان را کند بسازد انگشت رد زده اند .

۱۰:۰۰ صبح – فریدون آژند – هرات

——————————————————–

بازداشت دو مسوول امنیتی در میدان وردک به اتهام مداخله در انتخابات
۸صبح، کابل: نیروهای پولیس ملی دو تن از مسوولان محلی ولسوالی سید آباد ولایت میدان وردک را به اتهام مداخله در روند انتخابات بازداشت کرده‌اند.
وزارت امور داخله با انتشار اعلامیه‌ای می‌گوید که سمونیار نذیر مدیر جنایی قوماندانی امنیه ولسوالی سید آباد و هارون کارمند ریاست امنیت ملی ولایت میدان وردک که می‌خواستند با استفاده از فرصت پنچ صندوق را از اوراق رای دهی پر نمایند توسط نیروهای پولیس ملی بازداشت شدند.

۹:۳۰ صبح

——————————————————–

شهر هرات به طور گسترده‌ای شاهد حضور مردم در مراکز رای‌دهی است . صف‌های طولانی مردم در بعضی نقاط چنان وسیع است که آخر آن دیده نمی‌شود . از حدود ساعت هفت و چند دقیقه مراکز رای‌دهی در هرات گشایش یافت ولی در بعضی مناطق مردم از حدود ساعت شش صبح در صف‌ها برای انداختن رای‌شان حضور پیدا کردند. در شهرهای دیگر در غرب افغانستان گزارش‌های اولیه نشان می‌دهد که مردم به طور گسترده به مراکز رای‌دهی حاضر شده‌اند.

۹:۰۰ صبح – فریدون آژند – هرات

——————————————————–

لحظاتی پیش در شهر جبل السراج مرکز پروان در نزدیکی دو مرکز رای‌دهی در لیسه‌های دخترانه و پسرانه صدای دو انفجار شنیده شده است.
مقام‌های محل گفتند که این انفجارها تلفاتی در پی نداشته‌اند.
در محمود راقی مرکز کاپیسا، هم دو راکت پرتاب شده ولی تلفاتی در پی نداشته است.

۸:۳۰ صبح – رادیو آزادی

——————————————————–

حامد کرزی رییس جمهور کشور، با رفتن به پای صندوق رای در لیسه امانی، از تمام شهروندان کشور خواست که به پای صندوق‌های رای بروند، آزادانه و سری نامزدان مورد نظر خود را انتخاب کنند.
همچنین محمد یونس قانونی معاون اول رییس جمهور نیز با ریختن رای خود به صندوق، از مردم خواست که در انتخابات حضور گسترده داشته باشند.

——————————————————–

یوسف نورستانی رییس کمیسیون مستقل انتخابات ساعت هفت و پانزده دقیقه صبح در لیسه حبیبیه نخستین رای را به صندوق انداخت. مقام‌های این کمیسیون قرار است چند دقیقه بعد کنفرانس خبری داشته باشند و رسما آغاز رای‌گیری را اعلام کنند.

——————————————————–

رییس کمیسیون مستقل انتخابات در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که رای‌گیری ساعت هفت صبح در سراسر کشور شروع شده است. او از نیروهای امنیتی و رسانه ها ابراز قدردانی کرد و گفت که فعالیت شان مساعد شدن زمینه برای حضور گسترده مردم در انتخابات شده است. او همچنین در مورد رنگی که انگشت رای‌دهندگان رنگ می‌شود، گفت که از دو نوع رنگ استفاده می‌شود که یکی آن به گفته‌ی او رنگ ماورای بنفش است و بدون یک نوع چراغ خاص قابل دید نیست، است. او گفت که کیفیت رنگ‌ها بالاست و تا ۷۲ ساعت از انگشت پاک نخواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :