آغاز سفر اروپایی اوباما

بارک اوباما، رییس‌جمهور امریکا، از روز دوشنبه ۴ حمل، سفر اروپایی خود را در حالی آغاز کرد که بحران در کریمه، تنش‌ها میان غرب و روسیه و نیز برنامه اتومی ایران از جمله موضوعات اصلی مذاکرات او با همتایانش و مقام‌های ارشد در اروپا و خارج از این قاره ارزیابی شده است.
سفر شش‌روزه رییس‌جمهور امریکا از هالند آغاز، در اروپا ادامه پیدا کرده، به عربستان سعودی ختم می‌شود.
رییس‌جمهور امریکا به لاهه رفته تا در سومین نشست «امنیت اتومی» که بر پایه ایده‌ای مطرح شده از سوی خود او بنا شده است، شرکت کند. نشستی که تدارک برای برگزاری آن به ماه‌ها پیش باز می‌گردد.
روزنامه نیویارک تایمز از قول سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آقای اوباما، می‌گوید سفر رییس‌جمهور امریکا، از جمله دیدار او با پاپ فرانسیس و نیز توقفی در عربستان سعودی «تحت تاثیر رخدادهای اوکراین و نیاز برای اتحاد میان کشورهای غربی قرار گرفته است.»
خانم رایس گفته است دیدار در لاهه «بر هماهنگی‌ها عمق می‌بخشد.»
اوباما با سران کشورهای «گروه ۷» دیدار، با سران اروپایی و مقام‌های ناتو مشورت خواهد کرد آنچه به گفته خبرگزاری فرانسه تلاشی برای فرستادن «این پیام به روسیه است که باید بهایی برای بحران بپردازد.»
دیدار «گروه ۷» برای روز دوشنبه برنامه‌ریزی شده بود. دیداری که پیامی نمادین نیز در بر دارد و آن این است که اعضای گروه ۷ بدون روسیه که با یکدیگر گروه ۸ را تشکیل می‌دادند، گرد آمده‌اند. در عین حال اعضای این گروه پیشتر گفته بودند در واکنش به اقدامات روسیه در کریمه، در نشستی که قرار بود تا چند ماه دیگر در بندر سوچی روسیه با حضور این کشور زیر عنوان گروه هشت برگزار شود، شرکت نخواهند کرد.
گروه هشت، از هشت کشور صنعتی جهان تشکیل می‌شود که بخش عمده اقتصاد جهان را در دست دارند. اعضای این گروه امریکا، فرانسه، آلمان، جاپان، ایتالیا، بریتانیا، کانادا و روسیه هستند. روسیه آخرین کشوری است که به جمع پیشین، یعنی «گروه ۷» پیوست و نام آن را به گروه ۸ تغییر داد.

اشتراک گذاري با دوستان :