شورای امنیت: حمله به سرینا کار استخبارات بیرونی است

۸صبح، کابل: شورای امنیت گفته است که حمله به هوتل سرینا «مستقیما توسط استخبارات بیرونی اجرا شده است.» در خبرنامه ای که از سوی دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست‌جمهوری منتشر شده آمده است که مسوولان امنیتی در جلسه شورای امنیت در رابطه به حمله بر هوتل سرینا گزارش داده‌اند.
در حمله به هوتل سرینا پنج شهروند افغان و چهار تن از شهروندان خارجی جان‌شان را از دست دادند. سردار احمد، خبرنگار فرانس‌پرس با همسر، و دو فرزندش نیز در این حمله جان‌شان را از دست دادند.
در این خبرنامه آمده است: «براساس یافته‌های ریاست عمومی امنیت ملی، وقوع این حادثه و نحوه‌ی اجرای آن، با ادعاهای طالبان که می‌گویند نخست با اجرای انفجار پیشروی دروازه هوتل کابل-سرینا راه را باز نموده و سپس با راکت اندازها و اسلحه ثقیله داخل محوطه هوتل شده‌اند، کاملا در مغایرت قرار دارد.»images
در جلسه شورای امنیت گفته شده که خلاف ادعاهای طالبان، مهاجمان تفنگچه‌های جیبی و مهمات را در کفش‌های‌شان جابه‌جا کرده و وارد هوتل کابل سرینا شده‌اند. خبرنامه می‌گوید که شبکه حقانی و طالبان از این حمله آگاهی نداشته‌اند و این حمله کار استخبارات بیرونی بوده است.
شورای امنیت گفته است کمپنی امنیتی «شیلد» که مسوولیت تامین امنیت هوتل کابل سرینا را به عهده دارد و ۹۰ محافظ را برای این هوتل گماشته، در جلوگیری از این حمله ناکام مانده است. شورای امنیت به وزارت داخله دستور داده تا در مورد غفلت وظیفوی این کمپنی تحقیق کند و جزییات را در اختیار شورای امنیت قرار دهد.
خبرنامه گفته است: «یک اطلاع دیگر امنیت ملی افغانستان مشعر است که چندی پیش یک تن از دیپلومات‌های پاکستانی که به‌نام استفاده از کلپ ورزشی هوتل کابل- سرینا به این مکان رفت و آمد داشت، از دهلیزهای این هوتل فلمبرداری نموده است که مورد اعتراض کارمندان موظف قرار گرفته بود.»
رییس‌جمهور کرزی پیش از این حمله به هوتل لبنانی‌ها را نیز به «استخبارات بیرونی» ربط داده بود.

اشتراک گذاري با دوستان :