برای تامین امنیت انتخابات آماده‌ایم

- گفتگوی ویژه 8صبح با جنرال هاینز فیلدمن سخنگوی آیساف گفتگوکننده: پرویز کاوه

۸صبح: تشکر آقای جنرال که فرصت دادید تا دیدگاه‌تان را در مورد یک سلسله مسایل افغانستان و امنیت آینده داشته باشیم.

سوال نخست من این است که آمادگی‌های آیساف مبنی بر تضمین تامین امنیت انتخابات پیش رو چگونه است و تا چه اندازه نیروهای امنیتی افغانستان را در جهت فراهم‌آوری امنیت بهتر روز انتخابات همکاری می‌کنید؟

جنرال فیلدمن: خوب، من هم از شما به خاطر وقت گذاشتن برای این مصاحبه تشکری می‌کنم. به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای ولایتی کم‌تر از سه هفته مانده است. بیشترین تمرکز ما روی همکاری با همتایان افغان می‌باشد تا برای انتخابات پیش رو آماده شویم. وظیفه نیروهای امنیتی افغان است تا امنیت را در زمان انتخابات تامین بکنند و آیساف در این میان نقش حمایتی دارد تا دوست‌های افغان بتوانند امنیت را خودشان تامین بکنند. چیزی‌که ما تا به حال انجام دادیم، به‌طور مثال، همکاری در انتقال مواد انتخاباتی در مراکز رای‌دهی دوردست توسط هیلوکوپترها می‌باشد. هم‌چنان به همتایان افغان خود مشوره دادیم که چگونه برای تامین امنیت آماده شوند. چیزی را که ما تا هنوز مشاهده کردیم، باعث دلگرمی ما شده است. فعالیت‌های ما جریان دارد تا ارتباطات و آمادگی‌ها را بررسی کنیم، آن‌چه را که می‌بینیم، برای ما روشن می‌سازد که ما در آمادگی‌های خود جلوتر از برنامه استیم. به لحاظ زمانی آمادگی، امسال را با آمادگی سال ۲۰۰۹ مقایسه می‌کنیم. بر علاوه، حالا ما در حدود ۳۵۰ هزار دختر و پسر افغان داریم که امنیت این انتخابات را تامین می‌کنند. در حقیقت در این انتخابات صدهزار افغان بیشتر از انتخابات سال ۲۰۰۹ حضور دارند که امنیت را تامین می‌کند و این خود به ما اطمینان بیشتر می‌دهد. هرچند می‌دانیم که طالبان و دیگران تلاش دارند تا روند انتخابات را برهم بزنند و یا آن را بی‌اعتبار سازند، اما می‌دانیم که آن‌ها کاری که می‌توانند فقط ایجاد ترس و وحشت است و این چیزی است که آن‌ها بر آن موفق نخواهند شد.

۸صبح: چند روز پیش خبری را شنیدیم که نیروهای کانادایی افغانستان را ترک کردند. این خروج در حالی اتفاق می‌افتد که با وجود حضور ده‌ساله نیروهای کانادایی در افغانستان، ما هنوز شاهد ناامنی در کشور هستیم. مشخصا خروج این نیروها چی تاثیری بر نیروهای سایر کشورهای عضو آیساف خواهد داشت؟

جنرال فیلدمن: اجازه بدهید یک کلید واژه را روشن کنم که مربوط به زبان و نحوه بیان ما می‌شود. این در حقیقت خروج «withdrawal» نیست بلکه انتقال است. ما ماموریت آیساف را به حمایت متداوم تغییر می‌دهیم. در بخشی از این انتقال، برخی از کشورها می‌خواهند این همکاری را قبول کنند. کانادا خیلی وقت پیش تصمیم گرفته بود که به ماموریت نظامی خود در این‌جا خاتمه دهد. این به‌معنای آن نیست که کانادا به حمایت خود خاتمه داده است. در مقابل، کانادا قرار است حدود ۳۳۰ میلیون دالر را در چند سال بعد در افغانستان به‌منظور حمایت نیروهای امنیتی افغان به‌مصرف برساند. تعهد آن‌ها در آینده این است که پروژه‌های ملکی خود را در افغانستان ادامه دهند. تنها چیزی‌که ما شاهد آن هستیم تغییر در نوع حمایت آن‌هاست، اما با این حال آن‌ها به‌عنوان یک بخش از جامعه جهانی به افغانستان متعهد باقی می‌مانند.

۸صبح: چنان‌که برخی از کشورها توافق‌نامه‌های همکاری‌های استراتژیک با افغانستان به‌خاطر حمایت از این کشور در بخش‌های مختلف به امضا رسانده‌اند اما نحوه‌ی حضور ناتو در افغانستان باعث نگرانی مردم شده است و این نگرانی ناشی از این است که ناتو امضای موافقت‌نامه‌های همکاری با افغانستان را مشروط به امضای موافقت‌نامه همکاری‌های امنیتی و دفاعی دوجانبه افغانستان و امریکا ساخته است. اگر توافق‌نامه دوجانبه میان افغانستان و امریکا به امضا برسد، آیساف نیز توافق‌نامه را با افغانستان به امضا می‌رساند. شما حمایت آینده ناتو را در قبال افغانستان چگونه ارزیابی می‌کنید در حالی‌که امضای موافقت‌نامه همکاری‌های امنیتی میان افغانستان و امریکا را پیش‌شرط موافقت‌نامه وضعیت نیروهای نظامی یا SOFA می‌دانید.

 

جنرال فیلدمن: موافقت‌نامه همکاری‌های امنیتی و دفاعی افغانستان و امریکا و موافقت‌نامه وضعیت نیروهای خارجی یا SOFA، چنان‌که شما می‌دانید، یک قصه طولانی دارد. ما می‌دانیم که تا به حال امضای دوطرف را در موافقت‌نامه دوجانبه میان افغانستان و امریکا نداریم. ما به حمایت خود ادامه می‌دهیم و باور داریم که در آینده این موافقت‌نامه به امضا خواهد رسید، احتمالا توسط رییس‌جمهور آینده افغانستان. در حال حاضر ما سه کار را در دفتر مرکزی انجام می‌دهیم. ما به حمایت‌های آموزشی، مشوره‌دهی و همکاری خود با همتایان افغان خود ادامه می‌دهیم. ما به روند انتقال ماموریت آیساف ادامه می‌دهیم و برای حمایت متداوم که در ختم ماموریت آیساف آغاز می‌شود، برنامه‌ریزی می‌کنیم. تمرکز اساسی فعلا همین است. بنابراین واضح است که اکثر کشورها متعهداند که بر آن‌چه که ما ۱۲ سال قبل شروع کرده بودیم ادامه بدهند. ما می‌خواهیم دست‌آوردها در آینده ثبات داشته باشد. یک‌بار دیگر، چیزی‌که بر آن باور داریم داشتن امضا در پای موافقت‌نامه دوجانبه افغانستان و امریکا در آینده می‌باشد و این موافقت‌نامه در واقع به فعالیت‌های ما پس از ۲۰۱۴ یک چارچوب قانونی می‌بخشد.

۸صبح: برای برخی افغان‌ها روشن نیست که حمایت متداوم ناتو با افغانستان در آخر ۲۰۱۷ ختم می‌شود و یا ۲۰۲۴؟ می‌توانید کمی روشنی بر این مساله بپردازید؟

جنرال فیلدمن: چند روز پیش ما یک ملاقات میان وزرای ناتو در بروکسل داشتیم. تمامی وزرای دفاع ناتو و برخی کشورهای دیگر که یک بخش آیساف را تشکیل می‌دهند، در این جلسه حضور داشتند و روی این سوال بحث کردند. مدت زمان و سطح حمایت متداوم بیشتر به همین چارچوب قانونی بستگی دارد که ما خواستار آن استیم. آن‌ها متعهداند که به حمایت‌شان ادامه بدهند اما تصمیم نهایی در مورد مدت زمان و میزان این حمایت‌ها مشخص نیست. اما از دیدگاه ما چند چیز فعلا مشخص است؛ به‌طور مثال ساختن نیروی هوایی افغانستان. از این‌رو ما می‌دانیم که حداقل تا ۲۰۱۷ وقت نیاز است که نیروی هوایی افغانستان ساخته شود، زیرا وقت می‌گیرد تا پیلوت‌ها و میخانیک‌ها آموزش داده شوند و تجهیزات به افغانستان آورده شود که این نیاز به زمان دارد و این کار تا سال ۲۰۱۷ ادامه خواهد یافت. ما گزینه داریم اما تصمیم سیاسی نداریم و چنین تصمیمی وابسته به امضای موافقت‌نامه دوجانبه افغانستان و امریکا و موافقت‌نامه افغانستان با ناتو می‌باشد.

۸صبح: به‌عنوان سوال آخر، چنان‌که نگرانی اصلی موافقت‌نامه همکاری‌های دفاعی و امنیتی میان افغانستان و امریکا و توافق‌نامه وضعیت نیروها یا SOFA است. آیا فکر می‌کنید وقت کافی داشته باشید که روی طرح حضور درازمدت آمادگی بگیرید، اگر موافقت‌نامه همکاری‌های امینتی میان افغانستان و امریکا و موافقت‌نامه وضعیت نیروها در آینده توسط رییس‌جمهور بعدی امضا شوند؟

جنرال فیلدمن: یکی از وظایفی که سیاستمداران یا وزیران دفاع ناتو به بخش نظامی ناتو سپردند، این بود که بخش نظامی یک نقطه زمانی را برای تصمیم نهایی روی انتقال از مسوولیت‌های فعلی به حمایت متداوم اتخاذ کنند و یا این‌که گزینه‌های دیگر را روی دست بگیرند. فعلا این موضوع در کشورهای عضو ناتو زیر بررسی قرار دارد. رهبران سیاسی ما فعلا روی همین موضوع کار می‌کنند و جواب نهایی تا هنوز روشن نشده است. اما حمایت متداوم ما ادامه پیدا می‌کند و تمرکز بیشتر روی وزارت‌خانه‌ها خواهد بود و وزارت دفاع از سطح بالا به پایین به‌سوی حرفه‌ای شدن به پیش خواهد رفت و این تمرکز جدید ما هست. در حمایت متداوم ما نمی‌خواهیم به‌صورت انفرادی عساکر را آموزش دهیم، بلکه در حمایت ما در سطح ساختن سیستم‌ها به وزارت‌خانه‌ها می‌باشد. ما به‌دنبال آموزگاران ماهر در زمینه ساختن سیستم‌ها هستیم که نیروهای افغان را آموزش بدهند تا سیستم و برنامه‌ها را خودشان مشخص بسازند و برنامه‌ریزی کنند. این آموزش‌ها به‌طور مثال در مواردی مانند این‌که چگونه طرح مالی یا بودجه را تهیه کنند،  چگونه تجهیزات را فراهم بسازند و خریداری‌ها را انجام بدهند، متمرکز خواهد بود. این‌ها نیازمند تلاش‌های زیادی هستند که افراد درست را برای انجام چنین آموزش‌ها باید شناسایی کنیم. اما ما اطمینان داریم که در مسیر درست قرار داریم. بدون شک ما روی ماموریت حمایت متداوم متمرکز استیم و مرحله به مرحله به آن نزدیک می‌شویم و هنوز امیدوار هستیم شاهد امضا در پای موافقت‌نامه همکاری‌های امنیتی میان افغانستان و امریکا و هم‌چنان موافقت‌نامه وضعیت نیروها باشیم.

اشتراک گذاري با دوستان :