بیایید گل‌بته‌های آپارتمانی داشته باشیم

- انجنیر وکیل احمد بارک- کارشناس محیط‌زیست

افراد خوش‌ذوق، هر فضایی را می‌توانند به بهترین نحو زینت دهند؛ چه این فضا خانه‌ای با وسعت یک هکتار باشد، چه آپارتمان منزل چهارم در مرکز شهر. داشتن آپارتمان سبز و پرگل علاوه بر این‌که به زیبایی خانه کمک می‌کند، تاثیر مثبتی در روح و روان فرد به‌جا می‌گذارد. گل‌های آپارتمانی همان قدر که زیبا هستند، به مراقبت خاص نیاز دارند.
نباتات همیشه‌سبز در شرایط و درجه حرارت اتاق به خوبی پرورش می‌یابند و چنان‌چه از آن‌ها مواظبت شود، برگ‌های‌شان همیشه شاداب و خرم و براق، و زینت‌بخش محیط زندگی شما خواهد بود. نبات گلدار خانگی احتیاج به مراقبت بیشتری دارد و در شرایط اتاق و ساختمان به خوبی دوام نمی‌آورد. تا وقتی‌که گل دارد، بسیار زیباست و پس از اتمام گل و دوره استراحت، به آب کم‌تر و حرارت ۱۵-۱۲ درجه احتیاج دارد.
بسیاری از گل‌ها در هر شرایطی پرورش می‌یابند و با تغییرات درجه حرارت و رطوبت و کمبود کود و آب، مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند. این نباتات را نباتات فولادی نام نهاده‌اند. اما برخی نیز وجود دارند که بسیار حساس بوده و احتیاج به مراقبت دایم دارند.
اکثر مردم گلدان‌ها را در اتاق نشیمن یا پذیرایی نگهداری می‌کنند. باید توجه داشت که انتخاب محل گلدان، نباید مانعی برای بازی کودکان و یا استراحت دیگران باشد. در حقیقت، گلدان نباید زیاد دست‌وپاگیر باشد.
بعضی از نباتات به گرمای زیاد در فصل زمستان و بعضی دیگر به هوای خشک داخل آپارتمان حساسیت دارند. بهترین محل برای نگهداری این‌گونه گل‌ها، استفاده از گلدان‌های شیشه‌ای است که هم رطوبت کافی دارد و هم درجه حرارت محیط آن برای پرورش نبات کافی است.
نیمی از خانم‌های خانه گل‌های آپارتمانی را در آشپزخانه نگهداری می‌کنند. آن‌ها باید سعی نمایند تا از گلدان‌های کوچک کم رشد استفاده شود.
یک گلدان که برای انواع گل‌های مناسب باشد، در نزدیک کلکین، زیبایی خاصی را به محیط دلچسب آشپزخانه می‌دهد. از آن‌جایی که میزان رطوبت هوای آشپزخانه به علت وجود آب جوش یا دیگ زودپز از سایر اتاق‌های خانه بیشتر است، بنابراین پرورش گل‌های رطوبت‌دوست در آشپزخانه ترجیح داده می‌شود. عده دیگری از مردم گلدان‌ها را در دهلیز و راه‌زینه‌ها قرار می‌دهند و با دکوراسیون (تنظیم و طراحی) مناسب برای قرار دادن گلدان‌ها پیش‌بینی شود، می‌توان منظره بسیار زیبایی را ایجاد کرد.
زیبایی دهلیز خاطره بسیار دلپذیری را در بیننده ایجاد می‌کند، از آن‌جایی که گلدان‌ها همیشه در دسترس است، رسیدگی به آن‌ها بسیار آسان است.
نباتاتی که در دهلیز پرورش داده می‌شوند، بایستی از گروه نباتات زودرشد باشند که با نور کم و سایر شرایط نامساعد، کمبود رطوبت و غیره مقاوم باشند، در غیر این صورت در مدت کوتاهی زرد و خشک می‌شوند و منظره نامناسبی به دهلیز می‌دهند.
بعضی‌ها گل‌های خود را در اتاق طعام‌خوری نگهداری می‌کنند. گل‌هایی در اتاق طعام خوری نگهداری می‌شوند که شاخ و برگ آن‌ها زیاد رشد نکرده و فضای اتاق را اشغال نکند و ترجیح داده می‌شود از گل‌های سایه‌دوست انتخاب شود. گلدان‌ها را در محلی از اتاق قرار می‌دهند که دسترسی برای آب دادن به آن آسان باشد و باید حتی المقدور دورنمای گلدان‌ها زیبایی خاصی به محیط طعام‌خوری ببخشد. در نگهداری نباتات خانگی نکته‌هایی وجود دارد که رعایت آن‌ها تاثیر خاصی بر رشد نباتات خواهد داشت. ریشه به همان نسبت که به آب احتیاج دارد به هوا هم نیازمند است. اگر پای بته همیشه تر و پرآب باشد، این بدان معناست که عمر ریشه به آخر رسیده، بنابراین مقدار آب و فاصله آبیاری بسیار مهم است.
هر نبات احتیاج به یک دوره استراحت دارد، و اگر این پدیده طبیعی را از او دریغ کنید در فصل بعد، نباتی مریض خواهد شد. بعضی از نباتات در فصل زمستان به حالت خواب و استراحت در می‌آیند و بعضی دیگر در فصل تابستان و لازم است در فصل استراحت مقدار آب و کود نباتی آن را به یک پنجم معمول تقلیل داد و حتا المقدور محیط آن را به محیط طبیعت نزدیک‌تر کرد. هم‌چنین سایر عوامل که در دوره استراحت نبات سرنوشت‌ساز است، مورد توجه قرار گیرد.
بخاری موجب خشک شدن هوای محیط و تقلیل رطوبت هوا می‌شود، به حدی که رطوبت داخل ساختمان از یک‌سوم میزان لازم هم پایین‌تر می‌رود؛ بنابراین بایستی امکانات تامین این کمبود رطوبت را فراهم کرد.
گل یخک، گلبرگ، نی‌برگ و غیره از پرطرفدارترین نباتات خانگی هستند. نیازهای این نباتات به نور، آب و نوع خاک را بررسی می‌کنیم.
گلبرگ به نور کامل نیاز دارد ولی باید از تماس مستقیم با نور آفتاب دور بماند. به خشکی مقاوم است و آب زیاد به آن آسیب می‌رساند. آبیاری هفته‌ای دو بار در تابستان و یک بار در زمستان برای گلبرگ مناسب‌ترین نوع آبیاری است. بهترین خاک، نیز خاک لوم (نرم) است که از مخلوط برگ پوسیده و کود حیوانی یا نباتی و خاک رس تهیه می‌شود. نی‌برگ به نور بیشتری نسبت به سایر نباتات آپارتمانی نیازمند است اما تابش مستقیم آفتاب را تحمل نمی‌کند. معمولا بهترین نور حالتی است که گلدان در زیر سایبان جنوبی طوری قرار گیرد که آفتاب به گلدان نبات برسد اما به برگ‌های نبات آفتاب نتابد و برگ‌ها در سایه نور کامل باشند.
آبیاری این نباتات نیاز به توجه خاصی دارد. در بین دو آبیاری به خاک دست بزنید اگر خشک بود اقدام به آبیاری مجدد کنید در غیر این صورت از این کار صرف نظر کنید. معمولا در خانه‌ها به‌دلیل بی‌توجهی به این مساله نبات از بین می‌رود. خاک برگ یا خاک لوم مناسب‌ترین خاک برای این نباتات است. در بهار و تابستان بیشتر از فصول دیگر به آب نیاز دارد و لازم است روزی یک بار آبیاری شود. . پس از ۳ ، ۴ بار آبیاری با کود مایع تقویت و ساقه‌های قهوه‌ای را قطع کنید. در زمستان‌ها ریشه‌ها را در خاک نگهدارید یا نبات را به درون تعمیر ببرید.

اشتراک گذاري با دوستان :