هشدار امریکا در مورد خروج کامل از افغانستان

۸صبح، کابل: بارک اوباما رییس جمهور ایالات متحده در گفتگوی تلیفونی با حامد کرزی، گفته است از این که ممکن است توافقنامه امنیتی میان افغانستان و ایالات متحده از سوی رییس جمهور کرزی امضا نشود، ایالات متحده برنامه ریزی خروج کامل سربازانش را از افغانستان روی دست می گیرد.

این گفتگوی تلیفونی که شام روز سه‌شنبه میان دو رییس جمهور صورت گرفته، روی موضوعات دیگری از جمله گفتگوهای صلح، انتخابات ریاست جمهوری آینده و ادامه‌ی کمک‌های ایالات متحده به افغانستان نیز بحث شده است.

براساس اعلامیه‌ای که از سوی کاخ سفید منتشر شده، آقای اوباما به پنتاگون، وزارت دفاع امریکا، دستور داده تا برنامه‌ای برای پایان دادن به حضور نیروهای امریکایی از افغانستان آماده سازد.

رییس جمهور امریکا گفته که ایالات متحده امریکا به امضای موافقت‌نامه امنیتی تمایل دارد اما در صورت خودداری افغانستان از امضای این موافقت‌نامه، برنامه‌ها برای پایان دادن به ماموریت نظامی خود در افغانستان را اجرا خواهد کرد. با این حال، ایالات متحده گفته است که در صورت امضای موافقتنامه ی امنیتی با رییس جمهور بعدی، امکان حضور مجدد را با شمار اندکی از سربازانش در افغانستان بررسی خواهد کرد.

در همین‌حال، دفتر ریاست جمهوری افغانستان نیز با انتشار اعلامیه‌ای در مورد این گفتگوی تلیفونی گفته که حامد کرزی به شرایط خود برای امضای موافقت‌نامه امنیتی تاکید کرده است.

آغاز مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و شورشیان مسلح طالب و توقف عملیات‌های نظامی علیه خانه‌های مردم از جمله شرایط اصلی حامد کرزی برای امضای موافقت‌نامه امنیتی است.

با این‌حال، برخی از آگاهان نظامی این گفتگوی تلیفونی بارک اوباما با حامد کرزی را آخرین چانس و هشدار امریکا به افغانستان توصیف کرده می‌گویند که ایالات متحده امریکا ناگزیر خواهد شد تا نیروهایش را به صورت کامل از افغانستان خارج سازد.

نورالحق علومی عضوی پیشین مجلس نمایندگان و از آگاهان نظامی کشور، می‌گوید در صورت خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان، تعداد نیروهای امنیتی داخلی کاهش یافته و توانایی‌های آنان از بین خواهد رفت. به گفته‌ی آقای علومی، با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، میزان کمک‌های امریکا از نیروهای امنیتی داخلی کاهش خواهد یافت و این مساله باعث می‌شود تا توانایی این نیروها کاهش یابد. او گفت: «زمانی که این دو کشور(افغانستان و امریکا) نتوانند روابط حسنه میان همدیگر ایجاد کنند، از یک طرف تعداد قوت‌های افغانستان کاهش می‌یابد و از طرف دیگر توجه امریکا کمتر می‌شود. هر وقتی که توجه ایالات متحده امریکا و کشورهای بزرگی که در ایجاد دولت حاضر از هر نوع مساعی دریغ نکرده‌اند کاهش بیابد قابل اندیشه است. حالا شاید نیروهای امنیتی ما در سطحی باشند که از نقطه نظر پرسونل در مواضع خود به اصطلاح سرخود را بدهند و مواضع خود را ندهند، اما منابع تمویلی شان کاهش می‌یابد یا از بین می‌رود. وقتی که منبع تمویل نیروهای امنیتی ما کاهش بیابد، خود بخود بالای نیروهای ما تاثیر می‌گذارد.»

نورالحق علومی از گفتگوی اخیر رییس جمهور امریکا با حامد کرزی به عنوان آخرین چانس و هشدار نام‌برد و تاکید کرد که بهتر است دولت افغانستان متوجه این مساله باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :