ایران فیسبوک را جاسوس خواند

عبدالصمد خرم‌آبادی دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه ایران می‌گوید فیس‌بوک یک سایت جاسوسی است که در فتنه ۸۸ نقش داشت و کسی در ضرورت ادامه فیلتر کردن آن تردیدی ندارد.
به نقل از بی‌بی‌سی، آقای خرم آبادی به خبرگزاری فارس گفته تاکنون اعضای دولت درخواستی برای رفع فیلتر فیس‌بوک به این کارگروه نداده‌اند.
او گفت با توجه به «اشاره صریح» آیت‌الله خامنه‌ای در هفته گذشته در مورد نقش این شبکه اجتماعی در فتنه ۸۸ و همچنین هشدار برخی علما، بعید است کسی چنین در خواست «نابجایی» را مطرح کند.
فیس‌بوک از چهار سال پیش در ایران فیلتر شده و موضوع ممنوعیت یا مجاز بودن عضویت و فعالیت در این شبکه اجتماعی بارها، بویژه در چندماه اخیر، در نهادهای حکومتی ایران مطرح شده است.
کمیسیون فرهنگی مجلس هم از هفته گذشته موضوع ممنوعیت عضویت و فیلترینگ فیس‌بوک را در قانون جامع رسانه‌ها مورد بررسی قرار داده است.
با این حال اختلاف نظر و اظهارات ضد و نقیض مسوولان درباره فیس‌بوک ادامه پیدا کرده بدون آنکه فیلترینگ آن متوقف شود و در هفته‌های گذشته تاکید بر ممنوعیت فیس‌بوک شدت گرفته است.
حدود دو هفته پیش فاطمه رهبر، نماینده محافظه‌کار مجلس ایران، از تلاش‌ دولت حسن روحانی برای رفع فیلتر فیس‌بوک انتقاد کرده بود.
آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی هم پیش از آن در اعتراض به علی جنتی وزیر ارشاد گفته بود «اصرار به رفع فیلتر فیسبوک چه معنایی دارد.»
مسوولان قوه قضاییه ایران هم در هفته‌های گذشته درباره استفاده جاسوسی از فیس‌بوک برای براندازی جمهوری اسلامی سخن گفته‌اند.
آقای خرم آبادی هم تاکید کرد فیس‌بوک یک سایت جاسوسی است که برای جمع‌آوری و تحلیل و بهره‌برداری از اطلاعات مردم کشورهای مختلف جهان طراحی شده و امریکا از آن به عنوان ابزار براندازی نظام ایران استفاده کرده است.
آقای خرم آبادی گفت همچنین گفت در فیس‌بوک صدها میلیون محتوای مجرمانه علیه مقدسات اسلامی، اخلاق، عفت عمومی و امنیت کشور وجود دارد و چون تفکیک محتوای مجرمانه از محتوای غیرمجرمانه در این سایت امکان‌پذیر نیست، فعالیت آن «مغایر قوانین جمهوری اسلامی» است.
دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه ایران همچنین از محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که در شبکه‌های اجتماعی داخلی عضو شده تشکر کرد و آن را «سرمشقی» برای سایر مسوولان دانست.
محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران شاخص‌ترین مقام دولت ایران است که در فیس‌بوک فعال است و مرتب شرح برنامه‌ها و موضوعات کاری خود را در آن مطرح می‌کند.

اشتراک گذاري با دوستان :