آموزش خیاطی برای زنان در ولسوالی پشتون زرغون

ریاست احیا و انکشاف دهات به همکاری برنامه صلح و تحکیم ثبات در ولایت هرات برنامه آموزش خیاطی را برای صد تن از زنان در ولسوالی پشتون زرغون این ولایت راه اندازی کرده است.
این برنامه که مدت پنج ماه را در بردارد تلاش می‌شود تا ظرفیت کاری زنان در مناطق آسیب پذیر را ارتقا دهد. موجودیت کورس‌های خیاطی برای زنان در قریه‌جات مختلف ولسوالی پشتون زرغون ولایت هرات که هنوز هم رنج تهدیدات امنیتی از سوی مخالفان مسلح دولت را می‌کشد، به مثابه یک پیشرفت بزرگ برای زنان این ولسوالی به شمار می‌رود.
به گزارش رادیو آزادی، زنان در این ولسوالی می‌خواهند با آموزش‌های پنج ماهه خیاطی در داخل قریه توانایی‌های شان را ثابت و مشکلات اقتصادی خود را برطرف سازند.

مسعوده مجیدی یکی از شاگردان کورس خیاطی در ولسوالی پشتون زرغون همه روزه همراه با شماری دیگر از دوستان خود مصروف یادگیری خیاطی است.
خانم مجیدی می‌گوید، از این‌که برای او و دیگر زنان این ولسوالی زمنیه آموزش‌های خیاطی فراهم شده خوشحال است. او ابراز امیدواری می‌کند که بعد از ختم این دوره آموزشی بتواند در پیشترفت اقتصاد خانواده خود نقش بازی کند.
مسعوده و دیگر همقطاران او بدون کدام معاش خیاطی می‌آموزند ولی استادان این مراکز آموزشی از سوی نهادهای کمک کننده ماهانه معاش دارند. جمیله که خود باشنده ولسوالی پشتون زرغون است به صفت معلم برای بیست تن از شاگردان خود خیاطی می‌آموزاند.
او از دو ماه به این طرف توانسته آموزش‌های ابتدایی را به شاگردان خود بی‌آموزاند به حدی که شاگردانش حالا می‌توانند بعضی کالاهای زنانه را برای زنان این ولسوالی بدوزند. جمیله در پهلوی این‌که توانسته برای زنان و دختران قریه خود خیاطی را آموزش دهد ماهانه مبلغ ۱۰ هزار افغانی را از درک تلاش‌های خود در کورس خیاطی معاش بدست آورد.
راشد وحیدی رییس اجراییه ولسوالی پشتون زرغون ولایت هرات از اجرای پروژه‌های تحکیم ثبات برای پیشرفت کاری زنان استقبال می‌کند. او می‌گوید که این پروژه‌ها می‌تواند زمینه فراگیری آموزش‌های مختلف کاری را به زنان دیگر این ولسوالی مساعد سازد.
حاجی شیر احمد رییس شورای انکشافی قریه یوسف خان در ولسوالی پشتون زرغون می‌گوید باشندگان این مناطق از ایجاد کورس‌های آموزشی برای زنان استقبال می‌کنند. او می‌گوید ایجاد شغل برای زنان در  قریه جات مختلف می‌تواند تاثیرات بزرگی را روی بهبود اقتصاد خانواده‌ها داشته باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :