حضور افغانستان در دهمین مسابقات فوتبال کشورهای جنوب آسیا

- حامد علمی

۲۰۱۳ کتمندو– نیپال
قرعه‌کشی مسابقات جام کشورهای جنوب آسیا به‌تاریخ ۳۰ جولای ۲۰۱۳ در شهر کتمندو برگزار شد و افغانستان با تیم فوتبال کشورهای سریلانکا، مالدیف و بوتان در گروه «ب» قرار گرفت. در گروه دیگر کشورهای هند، پاکستان، نیپال و بنگله‌دیش در مصاف هم‌دیگر رده‌بندی شدند. اولین مسابقه افغانستان در گروه «ب» با تیم ملی فوتبال بوتان در ورزشگاه هال چوک شهر کتمندو با داوری آقای سودیش پاندی از کشور نیپال به‌تاریخ ۲ سپتامبر مطابق ۱۱ سنبله برگزار شد که افغانستان توانست این مسابقه را با نتیجه سه بر صفر به نفع خویش به پایان برساند.
تیم افغانستان در این مسابقه نتوانست بازیکنان معروفش مانند منصور فقیریار، دروازه‌بان، جلال‌الدین شریعت‌یار و فیصل سخی‌زاده را در خط دفاعی خویش داشته باشد و تنها اسلام امیری، بازیکن کارکشته این تیم، در قلب خط دفاع افغانستان قرار داشت. منصور بنابر مشکلات تکت طیاره نتوانست از آلمان به کتمندو برود اما فیصل سخی‌زاده با مشکل خانوادگی برخورد طوری‌که در اثر یک حادثه ترافیکی خانمش در استرالیا جراحت برداشت و جلال‌الدین شریعت‌یار که از ناحیه پا مصدوم بود، در کشور بحرین به‌سر می‌برد.
یوسف کارگر مربی این تیم با استفاده از بازیکنان جدید توانست نیمه اول را یک بر صفر با گول اسلام امیری در دقیقه ۳۷ پشت سر بگذراند و در نیمه دوم با لطف حمید یوسف‌زی دروازه‌بان تیم که یک شوت از نقطه پنالتی را مهار کرد، بازی را به‌دست گرفت و توانست به مراتب قوی‌تر و منسجم‌تر ظاهر گردد و دو گول دیگر را توسط مصطفی آزادزوی و حشمت بارکزی در دقایق ۷۵ و ۸۷ به ثمر رساند. گول اول افغانستان در دقیقه ۳۷ توسط اسلام امیری روی پاس سر حشمت بارکزی به ثمر رسید و گول دوم را مصطفی آزادزوی به ثمر رسانید و جالب این‌جاست که بعد از به ثمر رسانیدن گول، مصطفی هیجانی شده و یکی از پرچم‌های کارنر را با لگد زد و کارت زرد را از داور مسابقه دریافت کرد. گول سوم افغانستان با یک ضربه بسیار محکم و دقیق حشمت بارکزی به ثمر رسید و به این ترتیب افغانستان بازی نسبتا آسان را به نتیجه سه بر صفر به نفع خویش خاتمه داد.

بعد از پیروزی تیم ملی در فاینل مسابقات ده‌ها هزار نفر به خیابان‌های شهر کابل و ولایات افغانستان ریختند و با شلیک شادیانه انواع مختلف اسلحه از این پیروزی استقبال کردند. در جریان شلیک‌های هوایی حدود ۱۵ تن جراحت برداشتند.
یک خانم ۶۰ساله که در قلعه وزیر، منطقه یکه‌توت شهر کابل مشغول دیدن مسابقه فوتبال بود بعد از به ثمر رسیدن اولین گول افغانستان در بازی فاینل دچار حمله قلبی شد و هنوز مسابقه به پایان نرسیده بود که از خوشی وفات کرد.

بازیکنان افغانستان در این مسابقه حمید یوسف‌زی دروازه‌بان، اسلام امیری کاپیتان، مصطفی حدید، علی‌احمد یارزاده، فرزاد عطایی، مصطفی آزادزوی، یوسف مشرقی، آرش هاتفی، امرالدین شریفی، صدیق ولیزاده، سنجر احمدی و حشمت بارکزی بودند.
افغانستان در بازی دوم مورخ ۴ سپتامبر مطابق ۱۳ سنبله تیم سریلانکا را با نتیجه سه بر یک شکست داد. با این نتیجه با شش امتیاز تقریبا صعودش به مرحله دوم را قطعی ساخت. بازی سریلانکا با داوری آقای سودیش پاندی از کشور نیپال با حضور منصور فقیریار دروازه‌بان مشهور افغانستان پررنگ‌تر بود و در قلب دفاعی افغانستان بازهم اسلام امیری، مصطفی حدید، علی یارزاده و فرزاد عطایی می‌درخشیدند و در خط حمله هماهنگی میان سه بازیکن حشمت بارکزی، معروف محمدی و بلال آرزو به خوبی دیده می‌شد.
افغانستان در دقیقه ۳۶ اولین گول مسابقه را دریافت کرد. این گول توسط محمدفاضل به ثمر رسید و تا پایان نیمه اول بازی یک بر صفر به نفع تیم سریلانکا بود اما نیمه دوم برای افغانستان پر ثمر بود زیرا «شیران خراسان» توانستند در دقایق ۶۲، ۷۶ و ۸۶ سه گول را به ثمر برسانند. گول اول افغانستان در دقیقه ۶۲ توسط رفیع بارکزی از روی نکته کارنر به ثمر رسید و بعدا اسلام امیری با یک شوت عالی از فاصله ۳۵متری گول دوم را به ثمر رسانید و نامبرده توپ را طوری وارد دروازه حریف ساخت که دروازه‌بان نتوانست اندک‌ترین حرکت از خود نشان دهد. گول سوم توسط حشمت بارکزی در دقیقه۸۶ به ثمر رسید.
بازی سوم تیم فوتبال افغانستان با کشور مالدیف به‌تاریخ ۶ سپتامبر مطابق ۱۵ سنبله در ورزشگاه داش‌رات شهر کتمندو برگزار شد. این بازی هیجانی با نتیجه صفر بر صفر مساویانه خاتمه یافت. به این ترتیب افغانستان با هفت امتیاز با تفاضل گول کم‌تر از مالدیف به مرحله دوم رقابت‌های کشورهای جنوب آسیا راه پیدا کرد و در مقابل تیم کشور میزبان یعنی نیپال که صدرنشین گروه الف بود، قرار گرفت.
بازی پرشور و هیجان با کشور نیپال در ورزشگاه بیست‌وپنج هزار نفری داش‌رات شهر کتمندو به‌تاریخ ۸ سپتامبر مطابق ۱۷ سنبله برگزار شد و تماشاگران پر هیاهوی نیپالی نود دقیقه تمام به نفع کشورشان فریاد زدند، اما این «شیران خراسان» بودند که با متانت و دلیری و با همت والای منصور فقیریار دروازه‌بان موفق‌شان می‌غریدند.
افغانستان در دقیقه ۱۱ روی شوت یوسف مشرقی و دفاع ناموفق دروازه‌بان نیپال صاحب موقعیت شد و سنجر احمدی توانست گول را به ثمر برساند. بعد از به ثمر رسانیدن گول افغانستان، نیپالی‌ها هراسان و شتابان به هر سو هجوم می‌بردند اما خط دفاعی افغانستان مانند دیواری آهنین در مقابل تهاجم آن‌ها ایستادگی می‌کرد. این دفاع زمانی لرزان گردید که منصور فقیریار در دقیقه ۸۵ به‌دنبال تصاحب یک توپ هوایی پایش را به شکم بیمال گارتی بازیکن نیپالی در داخل محوطه جریمه زد و به این ترتیب کارت زرد دریافت نمود و داور دستور ضربه از نکته پنالتی را صادر کرد.
روهیت چاند، بازیکن کارکشته نیپالی پشت توپ قرار گرفت و با یک ضربه سنگین توپ را به سمت راست دروازه افغانستان پرتاب کرد اما منصور فقیریار با یک حرکت برق‌آسا خود را به طرف چپ پرتاپ نموده و مانع ورود توپ به گول شد. کمک‌داور مسابقه بالای جابجا شدن بازیکنان تیم ایراد گرفت و از داور خواست تا شوت را باطل اعلان کند و دستور شوت از نکته پنالتی را بار دیگر صادر کند.
داور مسابقه بر شوت دوم دستور داد و بازهم روهیت چاند پشت توپ قرار گرفت و بار دیگر منصور فقیریار توپ را مهار کرد و به این ترتیب یکی از امیدهای بزرگ نیپالی‌ها به کشاندن مسابقه به وقت اضافی به هدر رفت. در آخرین دقایق مسابقه که همه بازیکنان نیپالی به شمول دروازه‌بان تیم در محوطه دروازه افغانستان قرار گرفته بودند، حشمت‌الله از چانس استفاده کرد و با یک پرتاپ بلند توپ را به طرف دروازه نیپال فرستاد، اما از بخت بلند دروازه‌بان نیپالی توپ با اندک فاصله از کنار پایه گذشت و افغانستان صاحب گول دوم نشد.
فاینل ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۳
ورزشگاه داش‌رات – کتمندو
افغانستان دو- هند صفر
گول‌های افغانستان: مصطفی آزادزوی در دقیقه ۹ و سنجر احمدی در دقیقه ۶۲
داور: طیب شمس‌الرحمن از بنگله‌دیش
تماشاگر: ۲۰۰۰۰ تن
بازیکنان تیم افغانستان: منصور فقیریار دروازه‌بان، اسلام امیری کاپیتان، مصطفی حدید، مجتبی فیض، فرزاد عطایی، رفیع بارکزی، یوسف مشرقی (وحید ندیم از دقیقه ۸۹)، مصطفی آزادزوی، سنجر احمدی (آرش هاتفی از دقیقه ۷۵) بلال آرزو، معروف محمدی (حشمت‌الله بارکزی از دقیقه ۶۹).
بازیکنان تیم ملی هند: سراتا دروازه‌بان، نیرمل (داوسن از دقیقه ۸۵) ارناب، گورباغی، مهتاب، ارتا، لینی، فرانسیس، روبن، جی‌جی (سونیل چتری از دقیقه ۶۰) و سید رحیم
کارت‌های زرد: ارناب موندل از هند، یوسف مشرقی و منصور فقیریار از افغانستان
بازی فاینل جام کشورهای جنوب آسیا در غیاب تیم میزبان با حضور بیش از بیست هزار تماشاگر در هوای معتدل شهر کتمندو دایر شد و افغانستان با روحیه بلند در حالی‌که حریف قدرتمند را از سر راه برداشته بود به مصاف هند رفت. هندی‌ها با داشتن بازیکنان چون جی‌جی و روبن در خط حمله و نیرمل در خط دفاعی بازی را آرام آغاز کردند و بیشترین فشار را روی خط میانی تیم افغانستان وارد نمودند اما ضد حمله‌های تیم افغانستان و پرتاپ‌های بلند منصور فقیریار، اسلام امیری و مجتبی فیض توپ را به میدان هند می‌فرستاد.
هنوز ۹ دقیقه از بازی آغاز نشده بود که به‌دنبال یک اشتباه مدافعین هند، بلال آرزو در داخل محوطه جزا صاحب توپ شد و با یک حرکت سریع مصطفی آزادزوی را که در سمت چپ دروازه منتظر فرصت بود، صاحب توپ ساخت و نامبرده دقیق و آهسته دروازه هند را باز کرد. نیمه دوم با برتری یک بر صفر افغانستان آغاز شد و هرچند هندی‌ها صاحب فرصت می‌شدند، اما این مدافعین نیرومند افغانستان با دروازه‌بانی منصور حملات را خنثی می‌ساختند و باربار به ضد حملات نیز سازمان می‌دادند. زمانی این ضد حملات نتیجه داد که سنجر احمدی در سه‌متری سراتا دروازه‌بان هند صاحب توپ شد و با یک حرکت سریع توپ را در یک مسیر قوسی بالاتر از دستان دروازه‌بان هندی که دو متر جلوتر از خط گول برآمده بود وارد دروازه ساخت اگرچه یکی از مدافعین دقیقا روی خط گول قرار گرفته بود اما تماس توپ با نوک انگشتان کار مدافع را دشوار ساخت و نتوانست مانع ورود توپ به گول شود.
به این ترتیب افغانستان یک بازی نسبتا سهل را دو بر صفر برد و قهرمان جام کشورهای جنوب آسیا گردید و برای بار اول در تاریخ فوتبال کشور یک جام را به خانه آورد. افغانستان قهرمان شد، منصور فقیریار دروازه‌بان تیم افغانستان بهترین دروازه‌بان این رقابت‌ها و علی اشفاق بازیکن مالدیف با ۱۰ گول زده بهترین گولزن شناخته شدند.
شیرین و تلخ جام کشورهای جنوب آسیا
به اساس حکم رییس‌جمهوری اسلامی افغانستان کمیسیون ویژه دولتی جهت استقبال تیم ملی فوتبال افغانستان تاسیس شد.
حامد کرزی، رییس‌جمهور کشور بازیکنان تیم ملی فوتبال را در میدان هوایی کابل استقبال کرد.
آقای کرزی برای مربیان و هر بازیکن تیم ملی فوتبال افغانستان یک آپارتمان و مبلغ دو هزار دالر جایزه نقدی را منظور نمود.
او برای منصور فقیریار به‌خاطر حفظ دو پنالتی در مسابقه با نیپال مبلغ بیست هزار دالر امریکایی داد.
رییس فدراسیون فوتبال افغاستان، اعضای رهبری و بازیکنان تیم ملی فوتبال مفتخر به دریافت نشان عالی دولتی میر مسجدی‌خان شدند.
یک طیاره خطوط هوایی کام ایر با یک پرواز ویژه بیش از هشتاد نماینده پارلمان، پیش‌کسوتان فوتبال، هیات رییسه فدراسیون فوتبال و نمایندگان ادارات مختلف حکومتی را جهت تشویق تیم در مسابقه فاینل از کابل به کتمندو پایتخت نیپال انتقال داد.
به افتخار پیروزی تیم ملی فوتبال افغانستان در بازی‌های جنوب آسیا، یک پارک به‌نام «قهرمانان فوتبال» و یک جاده به‌نام «شیران خراسان» در شهرک شهید احمدشاه مسعود در شهر چاریکار از طرف والی و شهردار پروان نام‌گذاری شد.
به افتخار پیروزی تیم ملی فوتبال افغانستان در بازی‌های جنوب آسیا، دو باب مکتب به‌نام دو پیش‌کسوت فوتبال هر یک مرحوم وحید اعتمادی و صابر روح‌پرور از طرف وزارت معارف افغانستان نام‌گذاری شد.
بعد از پیروزی تیم ملی در فاینل مسابقات ده‌ها هزار نفر به خیابان‌های شهر کابل و ولایات افغانستان ریختند و با شلیک شادیانه انواع مختلف اسلحه از این پیروزی استقبال کردند. در جریان شلیک‌های هوایی حدود ۱۵ تن جراحت برداشتند.
یک خانم ۶۰ساله که در قلعه وزیر، منطقه یکه‌توت شهر کابل مشغول دیدن مسابقه فوتبال بود بعد از به ثمر رسیدن اولین گول افغانستان در بازی فاینل دچار حمله قلبی شد و هنوز مسابقه به پایان نرسیده بود که از خوشی وفات کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :