برگزاری دومین جشنواره بین‌المللی فلم حقوق بشر درکابل و بامیان

- ظفرشاه رویی

قرار است دومین جشنواره‌ بین‌المللی فلم حقوق بشر از سیزدهم تا هجدهم ماه جاری خورشیدی در شهرهای کابل و بامیان راه‌اندازی شود.
برگزارکنندگان این جشنواره بین‌المللی می‌گویند که ۳۸۰ فلم مستند، داستانی، انیمیشن‌های کوتاه و بلند با موضوع حقوق بشر از کشورهای مختلف منطقه و جهان برای نمایش در این جشنواره فرستاده شده‌اند، اما از میان این‌قرار است تنها شصت و پنج فلم در این جشنواره به نمایش گذاشته شوند. به گفته‌ی برگزارکنندگان این جشنواره، فلم‌هایی که قرار است از سیزدهم تا هجدهم میزان در شهرهای کابل و بامیان به نمایش گذاشته شوند، در سه بخش ملی، بین‌المللی و دانشجویی دسته‌بندی شده که از میان این فلم‌ها، به هشت فلم برگزیده جوایز نقدی داده می‌شود. روزنامه ۸صبح نیز بااین جشنواره همکاری دار.
این جشنواره که به‌دنبال جشنواره بین‌المللی فلم حقوق بشر سال ۱۳۹۰ خورشیدی برگزار می‌شود، هدف آن تشویق هنرمندان و اهل فلم و سیمنا برای به تصویرکشیدن نابرابری‌های اجتماعی، بی‌عدالتی‌ها، تبعیض، تعصب، جنگ و خشونت در جهان است. هم‌چنین یکی دیگر از اهداف این جشنواره بین‌المللی، نمایش فلم‌های هنرمندان کشورهای همسایه است که به‌دلیل موجودیت سانسور و محدودیت‌ها نمی‌توانند آثار خود را در کشورشان به نمایش بگذارند.
این جشنواره‌ بین‌المللی توسط «باشگاه سینمایی افغانستان» با حمایت مادی و معنوی نهادهای داخلی و بین‌المللی که در راستای تحقق ارزش‌های حقوق بشر کار می‌کنند، برگزار می‌شود.
صحرا موسوی از برگزارکنندگان این جشنواره، روز سه‌شنبه، نهم میزان، در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «جشنواره فلم حقوق بشر افغانستان فرصتی است برای شنیدن صداهای به حاشیه رانده شده توسط حکومت‌های دیکتاتور و واپس‌گرا، دیدن قصه‌هایی از رنج‌ها، غصه‌ها و دردهای جنگ، خشونت، تبعیض و بی‌عدالتی‌هایی که برسر انسان‌ها آورده و تماشای انسان‌های مبارز، آزادی‌خواه و مقاومی که تلاش می‌کنند تا جهان را جای بهتر برای زندگی بشر سازند.»
هم‌چنین یونس نگاه از دیگر برگزارکنندگان جشنواره بین‌المللی فلم حقوق بشر گفت که هنر و سینما از جمله‌ ابزارهای مهم و موثری‌اند که از آن می‌توان برای تامین عدالت اجتماعی و ارزش‌های حقوق بشری، نه گفتن به جنگ و خشونت و از بین‌‌بردن تعصبات استفاده کرد. او گفت: «مقوله هنر یکی از ابزارهای بسیار جدی است که می‌تواند در جوامع بحران زده، برای تامین عدالت اجتماعی و آوردن صلح موثر باشد.»
در همین‌حال، دیانا ثاقب فلم‌ساز و از اعضای گروه برگزارکننده جشنواره بین‌المللی فلم حقوق بشر افغانستان، می‌گوید که در این جشنواره فلم‌هایی از کشورهای چین، جاپان، امریکا، مکزیک، فلسطین، آرژانتین، دنمارک، آلمان، فرانسه و برخی از کشورهای دیگر نیز، برای نمایش فرستاده شده‌اند. به گفته‌ی او، تمام فلم‌هایی که فرستاده شده‌ با موضوع حقوق بشر طی دو سال اخیر تهیه شده‌اند. دیانا ثاقب افزود که هیات داوران از میان ۳۸۰ فلم، تنها ۶۵ فلم را برای نمایش انتخاب کرده‌ است. خانم ثاقب می‌گوید در میان ۶۵ فلمی که برای نمایش در این جشنواره برگزیده شده‌اند، بیست و چهار فلم ساخت هنرمندان داخلی هستند. وی هم‌چنین افزود که اعضای هیات داوران، هنرمندان و منتقدان فلم از خارج کشور هستند و هشت فلم برتر برای دریافت جایزه را نیز همین هیات انتخاب می‌‌کند.
برگزاری جشنواره فلم حقوق بشر در افغانستان سابقه دو ساله دارد. نخستین جشنواره فلم حقوق بشر در نهم میزان سال ۱۳۹۰ برگزار شد. در این جشنواره فلم‌هایی از هنرمندان داخلی و خارجی در شهرهای کابل و مزارشریف به نمایش گذاشته شدند. برگزاری نخستین جشنواره فلم حقوق بشر در افغانستان، با مشکلات و دخالت‌های زیادی همراه بود. شماری از دانشجویان در ولایت بلخ، به محتوای یک فلم نخستین جشنواره فلم‌ حقوق بشر اعتراض کردند و این جشنواره را به تعطیلی کشاندند.
اما، امسال برگزارکنندگان دومین جشنواره‌ بین‌المللی فلم حقوق بشر امیدوارند تا مشکلات و موانعی که سر راه نخستین جشنواره فلم حقوق بشر در سال ۱۳۹۰ خلق شد، ایجاد نشود.
دیانا ثاقب از برگزارکنندگان این جشنواره می‌گوید که آنان حامیان زیادی برای برگزاری این جشنواره در داخل و خارج از افغانستان دارند، اما او بیشتر به حامیان خارجی این جشنواره اشاره می‌کند. خانم ثاقب می‌گوید: «بیشتر حمایت‌ها از سوی سازمان‌های اجتماعی و حقوق بشری است. ما عضو فدراسیون جشنواره‌های حقوق بشری جهان هستیم و در واقع می‌شود گفت که حمایت معنوی آنها را با خود داریم. چندین نهاد حقوق بشری در اروپا از ماحمایت می‌کنند.»
هنر و سیمنا در میان مردم افغانستان جایگاه مناسب خود را تاکنون به‌دست نیاورده، اما انتظار می‌رود که سینماگران با تصویر‌برداری از آنچه که مردم رنج می‌برند، جایگاه هنر و سینما را در جامعه تثبیت کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :