تونی ابوت راهی اندونزیا شد

نخست‌وزیر استرالیا برای گفتگو درباره مهاجرین وارد اندونزیا می‌شود.
به گزارش بی‌بی‌سی، در حالی‌که تنش بین استرالیا و اندونزیا بر سر قوانین سختگیرانه کانبرا بالا گرفته، نخست‌وزیر استرالیا راهی جاکارتا شده است.
دولت اندونزیا می‌گوید سیاست‌های تونی ابوت نخست‌وزیر استرالیا در خصوص بازگرداندن قایق مهاجران غیرقانونی تمامیت ارضی این کشور را به خطر انداخته است.
آقای ابوت که ماه جاری به نخست‌وزیری انتخاب شده از سیاست‌هایش دفاع می‌کند.
هفته گذشته دست‌کم ۳۱ پناهجو در پی غرق شدن قایقشان در نزدیکی ساحل جاوا غرق شدند.
انتظار می‌رود آقای ابوت در سفر به اندونزیا که اولین سفر خارجی او بعد از انتخابات خواهد بود با سوسیلو بمبنگ یودهویونو رییس‌جمهور این کشور دیدار کند.
نخست‌وزیر استرالیا پیش از سفر تلاش کرده بود تنش‌ها بین دو کشور را کم‌رنگ جلوه دهد و گفته بود می‌خواهد در سفرش بر مسایل جدی دیگر مثل تجارت تمرکز کند.
او ده‌ها تاجر مطرح در استرالیا را با خود به جاکارتا می‌برد.
آقای ابوت گفته است: «امید من این است که این دیدار سنتی شود که براساس آن تمام نخست‌وزیران آینده استرالیا، اندونزیا را مقصد اولین سفر خارجی خود قرار دهند.»
با این همه انتظار می‌رود حادثه غرق شدن پناهجویان در هفته گذشته توجه ها را متمرکز بر مساله مهاجران غیرقانونی نگاه دارد.
پناهجویان نجات یافته نیروی دریایی استرالیا را متهم کرده‌اند که به تقاضای کمک آن‌ها پاسخ نداده است. دولت استرالیا می‌گوید تمام کمک‌های لازم را در اختیار این قایق غرق شده گذاشته است.
گذشته مارتی ناتالگاوا وزیر امور خارجه اندونزیا گفته بود سیاست‌های آقای ابوت همکاری در زمینه پناهجویان را با مخاطراتی روبه‌رو می‌کند.
نخست‌وزیر استرالیا پیشاپیش انتخابات ماه سپتامبر، سیاست «توقف قایق‌ها» را در زمینه مهاجرت اعلام کرده بود و همین سیاست به پیروزی او منجر شد.
او می‌گوید موضوع متوقف کردن هزاران پناهجو برای او «مساله ماندن و رفتن» است.
این نخست‌وزیر لیبرال در عین حال به ارتش کشور دستور داده هر وقت ممکن است قایق مهاجران عازم استرالیا را از میانه راه برگردانند و مانع پهلو گرفتن آن‌ها در ساحل استرالیا شوند.
صدها پناهجو در تلاش برای رسیدن به سواحل استرالیا در سال‌های گذشته جان داده‌اند. بسیاری از این افراد عازم جزیره کریسمس می‌شوند که منطقه کوچکی در اقیانوس هند است.

اشتراک گذاري با دوستان :