امیدواری امریکا به امضای فوری موافقت‌نامه امنیتی

معاون وزیر دفاع امریکا خواستار امضای توافقنامه امنیتی با افغانستان به زودترین وقت ممکن شده است. او گفته که این یک «تراژیدی» خواهد بود اگر دو جانب نتوانند به توافقی در زمینه حضور نیروهای امریکایی بعد از سال ۲۰۱۴ دست یابند.
به گزارش دویچه وله، اش کارتر، معاون وزیر دفاع ایالات متحده امریکا گفته که او در دیدارش از کابل در اوایل ماه جاری، به مقام‌های افغانستان گفته است که رییس‌جمهور بارک اوباما می‌خواهد توافقنامه امنیتی دوجانبه به زودترین فرصت ممکن نهایی گردد تا فرماندهان نظامی در تصمیم‌گیری‌های خود «قاطعیت» داشته باشند.
کارتر گفت: «ما به این [توافقنامه] به زودی ضرورت داریم؛ زیرا نیاز به برنامه‌ریزی داریم. و ما به این دلیل نیز به این [توافقنامه] ضرورت داریم که متحدان ما قادر به برنامه‌ریزی باشند.»

معاون وزیر دفاع ایالات متحده امریکا افزود: «اگر این مسایل به زودی نهایی نشوند، یک تراژیدی خواهد بود؛ به خاطر این که بسیاری از افغان‌ها طرفدار ادامه فعالیت [نیروهای] ایتلاف برای تقویت نیروهای افغانستان هستند تا آنها بتوانند به پیش بروند و زندگی بهتری داشته باشند.»
این اظهارات کارتر بی‌حوصلگی فزاینده واشنگتن را در زمانی نشان می‌دهد که گفتگوها در مورد توافقنامه امنیتی جریان دارد و از سوی دیگر زمان انتخابات ریاست‌جمهوری و خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان نزدیک می‌شود.
کارتر گفت که حکومت ایالات متحده امریکا هنوز ماه اکتوبر را موعدی برای نهایی‌سازی توافقنامه امنیتی با افغانستان می‌بیند. فرماندهان نظامی امریکا نیز به رسیدن به توافق در این موعد زمانی تاکید کرده‌اند تا بتوانند خروج نیروها و تجهیزات را مدیریت کنند.
کارتر گفت: «ما صرفا از نقطه نظر برنامه‌ریزی نظامی نیاز به قاطعیت داریم.» ایالات متحده امریکا در نظر دارد تا پایان سال ۲۰۱۴ شمار زیادی از نیروی ۵۷ هزار نفری خود را از افغانستان خارج کند. ایالات متحده در نظر دارد که حدود ۱۰ هزار نیروی نظامی را در افغانستان باقی بگذارد؛ اما برای حضور این نیروها بعد از سال ۲۰۱۴، دو کشور نیازمند امضای یک توافقنامه امنیتی هستند.
کارتر گفت که در مذاکرات برسر این توافقنامه امنیتی پیشرفت‌هایی دیده می‌شود و اختلاف‌هایی هم باقی مانده که قابل حل می‌باشند. اما او از ابراز نظر در مورد مسایل حل نشده و مورد اختلاف خودداری کرد.
حامد کرزی، رییس‌جمهور افغانستان گفته است که در امضای این توافقنامه امنیتی عجله ندارد و اولویت‌های افغانستان باید در آن درج شوند. او همچنان گفته است که برای جلب حمایت وسیع از این توافقنامه، لویه‌جرگه را فرا می‌خواند تا آن را به تایید برساند.
کارتر گفت که امضای یک توافقنامه امنیتی میان دو کشور یک پیام سمبولیک مهم را برای اطمینان‌دهی به شهروندان افغانستان و کشورهای منطقه می‌رساند. به گفته او، این توافقنامه به طالبان نیز این پیام را می‌رساند که تنها راه پیش‌رو، مذاکرات صلح می‌باشد.
جمیز دوبینز، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای افغانستان و پاکستان نیز روز سه‌شنبه گذشته گفته بود که ایالات متحده نمی‌خواهد توافقنامه امنیتی به یک موضوع انتخاباتی در افغانستان تبدیل گردد. او گفت: «ما فکر می‌کنیم مهم است که این توافقنامه تا اکتوبر، پیش از این که مبارزات انتخاباتی داغ شود، نهایی گردد.»
دوبینز گفت که مذاکرات در مرحله‌ای قرار دارد که به زودی می‌تواند نهایی شود. به گفته او، بسیاری مسایل به شمول مصوونیت سربازان امریکایی از پیگرد قانونی در افغانستان حل شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :