حزب مرکل در انتخابات آلمان پیروز شد

حزب «دموکرات مسیحی» آلمان توانست در انتخابات پارلمانی آن کشور نزدیک به ۴۲ درصد آرا را کسب کند. با این حساب آنگلا مرکل برای سومین دوره می‌تواند نخست وزیری آلمان را در اختیار داشته باشد.
اما، به گزارش رادیو فردا، ‌حزب دیگری که با دموکرات‌مسیحی‌ها ایتلاف تشکیل می‌داد، یعنی حزب لیبرال «دموکرات آزاد» نتوانست حداقل پنج درصد آرای لازم برای ورود به پارلمان را به خود اختصاص دهد در نتیجه این حزب در پارلمان جایی نخواهد داشت.
حزب دموکرات آزاد شریک ایتلافی حزب دموکرات مسیحی بود و رییس این حزب، «گیدو وسته وله»، مقام وزارت خارجه را در دولت آنگلا مرکل دراختیار داشت.
خبرگزاری آلمان می‌گوید این نخستین بار در ۶۵ سال گذشته است که «دموکرات آزاد» به پارلمان راه پیدا نمی‌کند.
رقیب اصلی آن‌ها یعنی حزب «سوسیال دموکرات» حدود ۲۶ درصد آرا را به خود اختصاص داده که دومین نتیجه بد انتخاباتی برای این حزب از زمان جنگ جهانی دوم به شمار می‌رود.
شکست اصلی برای حزب دموکرات آزاد از سوی حزب سبز رقم خورد و سبزها توانستند با ۸ درصد آرا وارد پارلمان شوند. حزب چپ کمونیست ۸.۵ درصد آرا را کسب کرده است.
آنگلا مرکل، ساعتی پیش از اعلام نتایج قطعی، در میان هواداران خود در مقر حزب دموکرات مسیحی که جشن شادی برپا کرده بودند، حاضر شد و خطاب به آن‌ها گفت این نتیجه، «فوق العاده» است.
خانم مرکل گفت: «ما امشب را می‌توانیم به جشن بگذرانیم چرا که کاری بزرگ کرده‌ایم.» او در مورد احتمال تشکیل ایتلاف گفت: «هنوز زود است که نظر خود قطعی و برنامه خود را اعلام کنیم.»

اشتراک گذاري با دوستان :