روحانی در مقاله‌ای در واشنگتن‌پست: زمان تعامل است

سخنگوی کاخ سفید گفته که احتمال دارد بارک اوباما و حسن روحانی در نشست آینده مجمع عمومی سازمان ملل با یک‌دیگر دیدار کنند منوط به این‌که ایران در خصوص دست کشیدن از برنامه هسته‌ای- نظامی خود جدی باشد.
حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران، در مقاله‌ای در روزنامه امریکایی واشنگتن‌پست با عنوان «چرا ایران به‌دنبال تعامل سازنده است» از «تعامل سازنده» با جهان، رابطه ایران و امریکا، برنامه اتومی و حل بحران سوریه نوشته و از «همتایان» خود خواسته‌ است فرصت را مغتنم بدانند.
در این مقاله که ۲۰ سپتامبر منتشر شده، رییس‌جمهور ایران به‌طور خاص به موضوع برنامه اتومی ایران، رابطه ایران و امریکا و بحران سوریه اشاره کرده و از لزوم «همکاری» بین‌المللی برای پایان دادن به «رقابت‌های ناسالم» و «دخالت‌هایی که بر خشونت افزوده و ما را از هم جدا می‌کند» سخن گفته است.
آقای روحانی درآغاز مقاله خود به شعارها و کارزار انتخاباتی‌اش «تدبیر و امید» که با اقبال شهروندان ایرانی روبه‌رو شد اشاره کرده و می‌گوید وظیفه دارد به وعده‌های خود از جمله در مورد «تعامل سازنده با جهان» عمل کند.
او بار دیگر از سیاستی «برد – برد» که پیشتر نیز از آن گفته بود و نیز در نظر گرفتن منافع هر طرف با توجه به منافع همه دفاع می‌کند.
حسن روحانی از افراطی‌گری به‌عنوان مشکلی برای «همه» نام می‌برد که حتا اگر هزاران مایل دورتر از کشوری رخ دهند، باز هم کسی در برابر آن ایمن نیست.
رییس‌جمهور ایران در مورد برنامه اتومی نیز می‌گوید به جای تمرکز بر «بدتر نشدن»، «ما باید فکر کنیم تا چطور وضعیت را بهتر کنیم.»
او در توضیح این موضوع به بحران سوریه، برنامه اتومی ایران و رابطه این کشور با امریکا اشاره کرده است؛ «ما باید هدفی عالی‌تر را جستجو کنیم.»
روحانی نوشته است در این موارد باید به‌طور مشخص و واضح بدانیم چه می‌خواهیم و آن را با اراده سیاسی پشتیبانی کنیم تا کنش لازم را انجام دهیم. او می‌گوید پس از ده‌سال جلو و عقب رفتن، آنچه هیچ‌کس در مورد پرونده اتومی نمی‌خواهد روشن است.
او بار دیگر بر صلح‌آمیز بودن برنامه اتومی ایران تاکید می‌کند.
حسن روحانی در نوشته خود به خشونت‌ها در کشورهای سوریه، عراق و افغانستان اشاره کرده «حملات شیمیایی در سوریه» را «شدیدا محکوم کرده» و در بخشی دیگر می‌گوید این خشونت‌ها از هویت واقعی این کشورها به دور است.
او می‌نویسد برای پایان داد به این خشونت‌ها و افراطی‌گری نیز باید همکاری متقابل کرد.
رییس‌جمهور ایران در مقاله خود به موضوع «هویت» به‌عنوان «کلید» بحران اشاره می‌کند.

اشتراک گذاري با دوستان :