کشمکش بر سر گرفتن قرارداد سپریم از نپرداختن مالیه تا تخریب کمپنی‎های دیگر

- احمدفواد– خبرنگار آزاد

شماری از مسوولان محلی ولایت پروان می‌گویند، کمپنی‎های بزرگی که به نفع افغانستان میلیاردها دالر را در کشور سرمایه‌گذاری کرده‎اند، از سوی شماری از «حلقات بزرگ» تحت فشار قرار دارند.
آن‎ها از کمپنی «انهم» نام می‎برند که هم‌اکنون «سرمایه‎گذاری بنیادی و بی‎سابقه را در بخش زراعت و رشد اقتصادی افغانستان» انجام داده است.
اخیرا اهالی قریه گُلی ولسوالی بگرام ولایت پروان به تحریک شماری از وکلای منطقه، دست به راه‎پیمایی زده‎ و خواستار توقف کار «انهم» شده‌اند.
برخی از اعضای شورای ولایتی پروان و مردم محل، برخی از «قراردادی‌های پیشین کمپنی سپریم» را متهم به‌دست داشتن در این تظاهرات‌ها می‌کنند.
آن‎ها می‎گویند که قراردادی‌های سپریم، با فشار واردکردن بر کمپنی انهم در تلاش به دست‎آوردن قراردادهای این کمپنی هستند.
یک مقام محلی پروان گفت که در پشت تظاهرات‌های اخیر، قراردادی‌های پیشین کمپنی «سپریم» قرار دارد.
این مقام بلندپایه‌ی محلی که نخواست نامش فاش شود، گفت که در پشت قضیه، عصمت‌الله محمدی، عضو شورای ولایتی پروان و برخی از افراد دیگر قرار دارند؛ چون پس از رفتن سپریم منافع آن‌ها در خطر قرار گرفته و حالا می‌خواهند «انهم» را تحت فشار قرار بدهند تا منافع آن‌ها را تامین کند.
او گفت که پیش از این افراد دیگری در پشت تظاهرات‌ها بودند؛ اما حالا به‌گونه واضح این عضو شورای ولایتی پروان در تلاش امتیازگیری از شرکت «انهم» است.
در این حال، یک عضو شورای ولایتی پروان در باره ماجرای کشمکش‌های اخیر در برابر کمپنی «انهم» می‌گوید: مسوولان کمپنی بوستان سبز و «انهم» به‌خاطر استخدام کارمندان‌شان و جذب آن‌ها از سوی مردم محل روزی به ولایت آمدند و با والی و رهبری ولایت پروان صحبت کردند؛ در نتیجه آن‌ها به این فیصله رسیدند که به نمایندگی از مناطق مختلف ولایت پروان، یک‌یک نفر در این کمپنی جذب شود، این برنامه عملی شد؛ اما وکیل عصمت به خواست‌هایش نرسیده بود و می‌گفت که باید کارگرانی که استخدام می‌شوند، همه از منطقه آن‌ها باشند؛ به همین دلیل، تظاهرات ساختگی را برگزار کردند و کمپنی «انهم» را هم تخریب کردند.
او که نخواست نامش در این گزارش گرفته شود، در خصوص این‌که چه دست‌هایی در پشت سر این مساله قرار دارد، چیزی نگفت؛ اما افزود که مجریان پروژه‌های کمپنی‎های بیرونی مشخص هستند، کسانی‌که در پشت سر این موضوع عملا قرار داشتند، واضح هستند.
این عضو شورای ولایتی پروان گفت که پیش از این یکی از اعضای پارلمان نیز اعتراضی را برضد «انهم» راه‌اندازی کرده بود، هرچند او قادر به جمع‌کردن مردم هم نشد. این عضو شورای ولایتی پروان گفت: هر کسی (برخی از کلان‌های منطقه) خواست‌های شخصی خودشان را دارند، در حالی‌که «انهم» یک کمپنی شخصی است؛ اما توقعات زیادی از «انهم» وجود دارد.
به‌گفته او، برخی‌ها به‌خاطر رسیدن به اهداف‌شان از ضعف اقتصادی و فقر مردم سوءاستفاده می‌کنند، مردم را می‌خواهند و می‌گویند که ما به‌خاطر شما تظاهرات می‌کنیم؛ در حالی‌که چنین نیست.
او افزود: در پشت سر این مساله پروژه‌های کلان قرار دارد؛ آن‌ها به‌دنبال قراردادهای بزرگ تیل و… هستند؛ اما مردم را تحریک به تخریب ملکیت‌های شرکت‌های خصوصی از جمله «انهم» می‌کنند.
این نماینده مردم می‌گوید که تلاش برای تخریب «انهم» حرف تازه‌ای نیست، از هنگامی که کمپنی «انهم» در بگرام به فعالیت آغاز کرده، برای تخریب آن، حلقاتی کار می‌کنند.
او گفت: حلقاتی نمی‌گذارند که «انهم» به‌شکل عادی به کارش ادامه بدهد.
این نماینده مردم از وکیل عصمت‎‌الله محمدی به‌عنوان یکی از سازمان‎دهند‎گان تظاهرات نام برد. اما وکیل عصمت‌الله به رغم تماس‌های مکرر از اظهار نظر در این خصوص خودداری کرد.

ساحه رهایشی

یکی از اهالی قریه غلام‌علی بگرام گفت که شرکت «انهم» ۶۰۰ جریب زمین را در ولایت پروان به‌خاطر رشد زراعت و اقتصاد مردم گرفته و سردخانه‌ای را جور کرده‌اند که مواد غذایی نیروهای خارجی را در آن نگهداری می‌کنند؛ مردم محل از این کار آن‌ها رضایت ندارند و می‌خواهند سردخانه به‌جای دیگری انتقال یابد.
عنایت‌الله در پاسخ به این پرسش که سردخانه‌های «انهم» چه مشکلی را برای مردم ایجاد کرده است؟ گفت: سردخانه‌ها در ساحه رهایشی ایجاد شده و برای مردم مشکل ایجاد کرده، زیرا روزانه صدها موتر از این منطقه عبور و مرور می‌کنند و گرد خاک ایجاد می‌کند و این برای مردم مشکل‌ساز است.
اما به‌گفته یکی از مسوولان بوستان سبز و انهم، هیچ خانه رهایشی در منطقه‌ای که آن‌ها کمپنی را ساخته‌اند، وجود ندارد؛ تمامی سرک‌های منتهی به این کمپنی قیرریزی و اسفالت شده است. این در حالی است که در تظاهرات اخیر، برخی از قسمت‌های جاده منتهی به «انهم» از سوی تظاهرات‌کنندگان تخریب گردیده است.

وعده‌خلافی مقامات پروان

اکثر کسانی‌که در «تظاهرات ساختگی» اخیر در برابر شرکت انهم حضور داشتند، مربوط قریه گلی از مربوطات ولسوالی بگرام بوده‌اند.
وکیل قریه گُلی می‌گوید: من از راه‌اندازی تظاهرات اصلا خبر نداشتم؛ اما پسان مردم به من گفتند که تظاهرات است و باید برویم؛ اما من نرفتم. اطفال قریه همه رفته بودند.
وکیل سردار گفت، والی پروان و ولسوال بگرام هنگامی که شرکت انهم ساخته می‌شد، برای ما قول داده بود که تمامی کارگران را از منطقه شما استخدام می‌کنیم؛ اما آن‌ها به وعده‌شان وفا نکردند.
وکیل سردار که مردی کهن‌سال است، افزود که بوستان سبز و انهم کارگران پاکستانی و خارجی را در این شرکت آورده‌اند، در حالی‌که در منطقه ما ده‌ها نفر بی‌کار و بی‌روزگار هستند.
اما مسوولان شرکت بوستان سبز و کمپنی «انهم» برعکس می‌گویند که در کمپنی آن‌ها یک پاکستانی هم کار نمی‌کند، اکثریت مطلق کارمندان‌شان افغان‌ها و به‌خصوص مردم ولسوالی بگرام هستند.
وکیل قریه گلی گفت که شرکت انهم برای آن‌ها هیچ مشکلی ایجاد نکرده، صرف باید فرزندان ما را به کار بگیرند.
برخی از مردم قریه گلی مدعی هستند که کمپنی «انهم» و بوستان سبز زمین آن‌ها را غصب کرده است.
این در حالی است که سلطان مسعود یکی از مسوولان «بوستان‌سبز» و «انهم» می‌گوید، زمینی که آن‌ها سردخانه‌های خویش را ساخته‌اند، ملکیت دولت است و آن‌ها این زمین را براساس قوانین اراضی افغانستان با وزارت زراعت قرارداد کرده‌اند. به‌گفته او، قراردادی که آن‌ها با وزارت زراعت بسته‌اند، از سوی شورای وزیران طی مراحل شده است.
زمینی را که انهم در بگرام قرارداد بسته، زمین غیربذری بوده است؛ اما امروزه ۶۰۰ جریب زمین در این منطقه به‌گونه معیاری سبز شده و به مکان دیدنی و زیبا تبدیل شده است.

سرمایه‎گذاری بنیادی و بی‎سابقه

حاجی عبدالشکور قدوسی ولسوال ولسوالی بگرام ولایت پروان می‎گوید که «انهم» و «بوستان سبز»، با سردخانه‎ها و فارم‎هایی که در بگرام ساخته‌اند، تحول بنیادی و کلان اقتصادی را برای تمامی مردم افغانستان به‌وجود آورده‌‍اند.
او گفت که کاری که انهم کرده، در ۱۲ سال گذشته در افغانستان پیشینه نداشته و این یگانه کار بنیادی برای اقتصاد و توسعه افغانستان بوده است.
حاجی قدوسی تصریح کرد: سردخانه‎‌ای که آن‌ها در بگرام ساخته‎اند در آسیای میانه، کشورهای همسایه و منطقه نظیرش نیست، این سردخانه‎ها برای دهقانان کشور بسیار سودبخش است.
ولسوال بگرام در پیوند به تظاهرات‎‌ اخیر می‌گوید که تظاهراتی که برگزار شده بود، کلان نبود؛ این تظاهرات به‌خاطر استخدام کارگران در منطقه صورت گرفته بود؛ این در حالی است که به‌گفته او، شرکت انهم و بوستان سبز به کارگران مسلکی و متخصص نیاز دارند.
به‌گفته او، مردم فکر می‌کردند که شرکت انهم کارگران را از بیرون می‌آورند، در حالی‌که چنین نبود؛ آن‌ها کارگران غیرحرفه‎ای را از خود منطقه استخدام کرده‎اند.
کمپنی انهم نیز می‌گوید که آن‌ها مواد مورد نیازشان را از داخل افغانستان تامین کرده و این مساله در رشد زراعت و اقتصاد دهقانان افغانستان تغییر بنیادین را به‌وجود خواهد آورد.
یکی از مسوولان انهم گفت که پیش از این کمپنی‌های خارجی مواد مورد نیازشان را از کشورهای آسیایی، اروپایی و حتا امریکایی تامین می‌کردند؛ اما حالا ما تصمیم داریم مواد مورد نیاز نیروهای خارجی را از داخله کشور و به‌گونه مستقیم از خود دهقانان افغانستان تامین کنیم.
سلطان مسعود در خصوص استخدام کارکنان‌شان گفت که آن‌ها در هماهنگی با مقام‌های ولایت پروان کارمندان‌شان را استخدام کرده‌اند و به‌جز عده معدود کارکنان مسلکی که از کشورهای بیرونی آورده‌اند، همه کارکنان دیگر داخلی و افغان هستند.

سپریم

اعضای شورای ولایتی پروان در حالی قراردادی‌های پیشین سپریم را متهم به دست‌داشتن در پشت تخریب انهم می‎کنند که خود کمپنی سپریم نیز متهم به نپرداختن میلیون‎ها افغانی مالیه به دولت افغانستان است.
وزارت مالیه سال پیش کمپنی سپریم را متهم به نپرداختن صدها میلیون‌ افغانی مالیه به دولت افغانستان کرد.
شرکت سوپریم از سال ١٣٨١ شمسى تا چندی پیش، به نیروهاى خارجی مستقر در افغانستان، اکمالات می‌کرد.
نصیراحمد یکی از قراردادی‌های پیشین سُپریم گفت که این کمپنی به دولت افغانستان مالیه نپرداخته است.
نصیراحمد از برخی رازهای دیگر کمپنی سپریم نیز سخن زد و گفت که این کمپنی بزرگ با استفاده از افسران بازنشسته ارتش امریکا، در داوطلبی‌های بزرگ نیروهای خارجی در افغانستان موفق می‎شد؛ زیرا افسران متقاعد اردوی امریکا از جزییات قراردادها آگاهی داشتند.
به‌گفته او، حالا کمپنی انهم که براساس منافع مردم افغانستان عمل می‎کند، مورد حملات مخفیانه‌ی سپریم قرار دارد و اشتباه انهم این است که در کارهایش از کارکنان پیشین سپریم استفاده می‎کند.
او گفت که سپریم در ده‌سال گذشته، به سود مردم افغانستان کوچک‌ترین گامی هم برنداشت؛ همه کارهای این کمپنی روبنایی بود.
روزنامه ۸صبح نیز در سال ۱۳۸۹ گزارشی را به نقل از زلمی زابلی، رییس کمیسیون شکایات مجلس سنای افغانستان، به نشر رسانده بود. در آن گزارش، آقای زابلی شرکت سپریم را متهم به نقض قوانین نافذه افغانستان کرده بود. آقای زابلی گفته بود که شرکت «سپریم» رهبری کنترول مافیای میدان هوایی کابل را به عهده داشته است و خلاف قوانین نافذه‌ی زمینی و هوایی کشور از دادن مالیه به دولت افغانستان خودداری می‌کند.

اشتراک گذاري با دوستان :