طعم جنگ، عشق و نفرت در جشنواره فلم تورنتو

- برشنا نظری، تورنتو– کانادا

تورنتو، بزرگ‌ترین شهر کانادا فرش سرخ را زیر پای سینماگران جهان هموار کرده و این شهر میزبان بزرگ‌ترین جشنواره سینمایی در امریکایی شمالی است.
سی‌وهشتمین دور «جشنواره بین‌المللی فلم تورنتو» با حضور تعدادی از چهره‌های به شهرت رسیده سینمایی جهان و صدها دست‌اندرکار سینما به روز پنج‌شنبه افتتاح شد و قرار است در جریان ده روز، صدها فلم کوتاه و بلند سینمایی در جریان این جشنواره به روی پرده برود.
برای برگزاری این جشنواره از ماه‌ها به این طرف آمادگی گرفته شده و چندین محل برای نمایش فلم‌های برگزیده جهان، اختصاص یافته است.
جشنواره امسال با نمایش فلمی که حوادث واقعی آن در سراسر جهان خبرساز شده بود، آغاز گردید: فلم «Fift Estate» از ساخته‌های بیل کاندون که در مورد صفحه انترنتی ویکی‌لیکس و بنیانگذار آن جولیان آسانژ است. در این فلم چگونگی ظهور و سقوط فعالیت‌های جولیان آسانژ که اسرار امریکا را افشا کرد، به تصویر کشیده شده است.
بیل کاندون در این فلم به تکنالوژی، سیاست و مسوولیت‌پذیری‌ها توجه کرده است.
یکی دیگر از فلم‌ها که توجه را به خود جلب کرد، فلمی از شرق میانه و آن‌هم از فلسطین دردکشیده بود.
فلم «استریو» از ساخته‌های کارگردان پرآوازه فلسطینی، رشید مشهراوی نیز از نخستین فلم‌هایی بود که در این جشنواره به روی پرده رفت.
داستان این فلم زندگی دو برادری را به روی پرده کشانده است که برای جمع کردن پول، به هدف مهاجرت به کانادا تصمیم می‌گیرند و به این ترتیب لادسپیکر و وسایل ضبط و پخش صدا را به کسانی‌که مجالس خوشی و یا غم دارند، به اجاره می‌دهند.
برادر بزرگ‌تر بعد از آن‌که همسر خود را در جریان بمباران اسراییلی‌ها از دست داده، دیگر در مجالس عروسی نمی‌خواند و به فکر مهاجرت افتاده است و برادر کوچک‌تر نیز به‌دلیل بمب‌گذاری کر و لال شده است و برای مهاجر شدن طرح ازدواج با نامزد خود را لغو کرده است.
رشید مشهراوی ابراز امیدواری کرده است که فلم «استریو» بتواند دردهای فلسطینی‌ها را برای جهانیان بازگو کند.
امسال جای سینمای افغانستان در «جشنواره بین‌المللی فلم تورنتو» خالی است. سال گذشته فلم افغانی «سنگ صبور» ساخته عتیق رحیمی جزو فلم‌هایی بود که در این جشنواره نمایش داده شد، سنگ صبور که بیانگر دردهای برخاسته از جنگ فرسایشی در افغانستان است، با استقبال گسترده‌ای روبه‌رو شده بود.
اما سینمای ایران حضور خود را در جشنواره بین‌المللی فلم تورنتو هم‌چنان حفظ کرده است. این بار قرار است فلم «گذشته» از ساخته‌های اصغر فرهادی روی پرده برود.
این فلم زندگی مردی را به تصویر می‌کشد که از تهران به پاریس سفر می‌کند تا خانم خود را طلاق بدهد، اما با تغییر تصمیم، زندگی‌اش رنگ دیگری می‌گیرد.
سینمای هند نیز از قافله به دور نمانده و امسال فلمی برای این جشنواره دارد. اما این فلم از ساخته‌های سینمای تجارتی هند نیست.
فلم «قصه» حکایت یک هندوی سیک را بیان می‌کند که برای زندگی کردن در یک محله، دشواری‌های ویژه خود را دارد. کارگردان این فلم حوادث سال ۱۹۴۷ را به روی پرده آورده است که سیک‌ها برای زیستن و ادامه حیات با دشواری‌هایی دست‌وپنجه نرم می‌کردند. فلم «قصه» هم حکایت مرد سیک را دارد که برای زیستن در یک منطقه عمدتا هندونشین که متعصب نیز بودند، باید برای حفظ خود و خانواده‌اش هویت خود را پنهان کند.
جشنواره بین‌المللی فلم تورنتو، ده روز ادامه می‌یابد و در این جریان کارگردانان و هنرمندان سینمایی از کشورهای مختلف جهان فرصت می‌یابند تا تازه‌ترین تولیدات سینمایی و یا هم ساخته‌های سینمایی سال‌های قبل‌شان را به نمایش بگذارند.
برگزارکنندهای فسیتوال گفته‌اند که به‌صورت مجموعی ۳۷۲ فلم کوتاه و بلند از هفتاد و دو کشور جهان در چندین محل نمایش داده می‌شود. بیشترین محتوای فلم‌های این دور، عشق، دوستی، جنگ و نفرت است.
بیشتر این فلم‌ها در سالون مجلل «پرنسس آوولزتیاتر» به نمایش گذاشته می‌شود و بیشترین برنامه‌های تفریحی و معلوماتی و دیدار با هنرمندان نیز در همین محل و شماری از ساحات دیگر که به برگزاری جشنواره اختصاص یافته است، برگزار می‌گردد.
از ویژگی‌های عمده سی‌و‌هشتمین «جشنواره بین‌المللی فلم تورنتو» این است که گاهی در آن فلم‌هایی نیز به نمایش در می‌آید که سال‌ها قبل ساخته شده است.
امسال فلم «چهل‌سالگی» از ساخته‌های لارنس کاسدان که سی سال قبل یعنی در سال ۱۹۸۳ میلادی ساخته شده بود، بار دیگر در جشنواره فلم تورنتو نمایش داده می‌شود.
با آن‌که گفته شده در نتیجه گذشت زمان بخش‌هایی از نوار این فلم آسیب دیده است، اما این فلم که حکایت هفت دوست و ماجراهای آنان را بیان می‌کند، به علاقه‌مندان نمایش داده می‌شود. برگزارکننده‌های جشنواره، «چهل‌سالگی» را یکی از موفق‌ترین فلم‌هایی می‌دانند که هنوز هم به چندین بار دیدن می‌ارزد.
جشنواره بین‌المللی فلم تورنتو در سال ۱۹۷۶ میلادی زیر نام «فستیوال فستیوال‌ها» راه‌اندازی گردید. اما در سال ۱۹۹۵ میلادی نام آن به «جشنواره بین‌المللی فلم تورنتو» تغییر کرد.
جشنواره فلم تورنتو مهم‌ترین جشنواره سینمایی امریکای شمالی خوانده شده است. این جشنواره بخش مسابقه رسمی و هیات داوری ندارد، اما در خاتمه بهترین فلم با رای تماشاگران انتخاب می‌شود.

اشتراک گذاري با دوستان :