من نقاش نیستم

- نصیر ندیم

تا از ورودی پردردسر گویته انستیتوت داخل شدم، به لبخند بی‌آلایش مردی برخوردم که عصر دیروز، نمایشگاهش برگزار شده بود؛ محسن حسینی اولین بسته‌ی نقاشی‌های خود را با هشتادوچند تابلو در گویته انستیتوت، کوتاه و مختصر برگزار کرده بود: «مالیخولیا».
قرار بود از این نمایشگاه پیش از ماه رمضان دیدن کنم؛ با بچه‌ها قرار گذاشته بودم، اما صبح همان روز بنا بر دلایل امنیتی برنامه‌ها به هم خورده بود. من که زیاد جدی نگرفتم، اما محسن را نمی‌دانم. این‌جا ‌کابل است و باشندگانش به این بی‌نظمی‌ها عادت کرده‌اند.
بر خلاف معمول، دیروز(چهار سنبله) در کابل هیچ‌چیز اتفاق نیافتاد و محسن هم توانست این‌ نمایشگاه را برگزار کند. با این‌که او در آغاز و پایان حرف‌هایش گفت: من نقاش نیستم؛ اما زمانی‌که داخل تالار نمایش شدم، تابلوها چیز دیگری به رخ‌مان کشیدند.
نخستین تابلویی که به چشمم خورد، شکل افسرده‌ی زنی بود با دو دست تاب داده به دور سر که زانوها و آرنج‌هایش تا پایین یا حتا بیرون از چوکات ریخته بودند. در «رحم» هم، نوزاد دیگری از سرخوردگی و افسردگی می‌رود که انکشاف کند.
نه تنها در این تابلو که در تمام تابلوها به‌جز از رنگ سرخ و سیاه و چند رنگ دیگر که آن‌هم هیچ حکایت از خوش‌بینی را روایت نمی‌کرد، هیچ رنگ دیگری استفاده نشده است: رنگ‌هایی که از یک‌دیگر خشنود نیستند؛ رنگ‌هایی که در کنار هم به‌گونه‌ای گوش‌خراش قرار گرفته‌اند. «فیگور»های معلول، تنفر، بی‌قراری، تحمل و آن‌چه را که در طول تاریخ دامن‌‌گیر انسان بدبخت بوده است، روایت می‌کند. «تکستچر» یا پس‌زمینه خش‌دار و پر از چین تابلوها روایت دیگری از بدبختی‌ها و بی‌سروسامانی‌های انسان امروز بود.
به قول خود محسن، نقاشی‌هایش در بین سه تا هشت دقیقه خلق شده‌اند؛ به آن حد که محصول کار یک‌شبه‌اش گاهی به سی تابلو هم می‌رسد.
بیننده‌ی بادرک، حس همان لحظه‌ها را در این بسته پیدا می‌کند و این‌گونه برخورد محسن حسینی با رنگ‌ و کاغد، نشان می‌دهد که او چقدر خلاق و مدرن است.
به هر حال، محسن خیلی خسته بود، اما با لبخند ساختگی این نمایشگاه را پیش‌کش کرد. از سوی دیگر به شدت از کمبود فضای مناسب نمایشگاهی در کابل گله‌مند بود.
به‌راستی که یک اتفاق کوچک می‌تواند شرایط را به‌گونه‌ای دیگر پدید آورد؛ اگر این نمایشگاه را نمی‌رفتم، همین لحظه حس و حال دیگر می‌داشتم.
آقای حسینی، از گویته انستیتوت و تمام کسانی‌که در برگزاری این نمایشگاه همکاری کردند، سپاسگزاری می‌کند.
این نمایشگاه تا اخیر ماه سپتامبر، در ساعات اداری و به غیر از روزهای جمعه و شنبه، به روی بازدیدکنندگان باز است.

اشتراک گذاري با دوستان :