نبود آب آشامیدنی صحی باشندگان بدخشان را به بیماری کلرا مصاب کرده است

۸صبح، فیض‌آباد: مقام‌های محلی بدخشان می‌گویند که در اثر شیوع نوع بیماری کلرا در منطقه «چته» از مربوطات ولسوالی درایم این و لایت حدود ۸۵۰ تن از باشندگان این روستا به بیماری کلرا مصاب شده‌اند.
داکتر شاه ولی‌الله ادیب، والی بدخشان که با چند تیم صحی به منظور تداوی بیماران به ولسوالی درایم سفر کرده است می‌گوید که این بیماری در اثر نبود آب آشامیدنی صحی در این منطقه شیوع کرده است.
آقای ادیب گفت: «باشندگان محل به‌دلیل نبود آب اشامیدنی صحی از آب‌های غیرصحی استفاده می‌کردند که به بیماری کشنده کلرا مبتلا شدند و ما در اوج شیوع این بیماری با تیم‌های صحی و ادویه مورد نیاز از مرکز به ولسوالی رفتیم تا بیماران را تداوی کنیم.»
او می‌افزاید که آنان به موسسه‌ها و نهادهای کمک‌کننده دستور داده‌اند تا برای باشندگان ولسوالی درایم آب آشامیدنی صحی فراهم کنند.
به گفته والی بدخشان این بیماری که از پنج روز پیش در ولسوالی درایم این ولایت شیوع پیدا کرده تاکنون جان یک تن را گرفته است و ۳۵ تن از آنان که وضعیت‌شان وخیم بود به بیمارستان ولایتی فیض‌آباد مرکز بدخشان انتقال یافته‌اند.
والی بدخشان افزود: «۳۵ تن از این بیماران به بیمارستان ولایتی فیض‌آباد انتقال داده شده‌اند و متباقی توسط تیم‌های صحی از دو روز به این طرف زیر تداوی قرار دارند و تا حال وضعیت بسیاری از این بیماران خوب شده است.»
وی خاطرنشان ساخت که اگر تیم‌های صحی و ادویه مورد نیاز به اسرع وقت به محل نمی‌رسید، احتمال بروز یک فاجعه انسانی در این ولسوالی می‌رفت.

در همین‌حال، وزارت صحت عامه با انتشار اعلامیه‌ای از زیر کنترول‌بودن بیماری اسهالات در ولسوالی در‌ایم ولایت بدخشان خبر داده است.
هرچند پیش از این نگرانی‌هایی از بروز بیماری‌های اسهالات و استفراغات در روستای چپه‌دره ولسوالی در‌ایم گزارش داده شده بود، اما وزارت صحت گفته که از پنج روز به این‌سو از کل ۱۴۷۹ بیماری‌ که به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند، تنها ۲۵ تن بیماری شدید داشتند و برای تداوی به مرکز بدخشان انتقال داده شده‌اند.
به نقل از اعلامیه‌ای وزارت صحت که به رسانه‌ها فرستاده شده است، سایر بیماران پس از تداوی در ولسوالی در‌ایم به خانه‌های‌شان برگشته‌اند.
اعلامیه هم‌چنین جان‌دادن یک زن در ولسوالی در‌ایم ولایت بدخشان را تایید کرده است.
در بخشی از اعلامیه‌ای آمده است: «ریاست صحت عامه ولایت بدخشان هم‌زمان با شنیدن خبر شیوع مرض، تیم‌های صحی مجهز با ادویه و امکانات طبی را به ساحه فرستاده و با تداوی مریضان وضعیت را زیر کنترول خویش درآورده‌اند. طوری‌که امروز در چهارمین روز شیوع مرض تنها ۴ واقعه جدید متوسط غرض تداوی به مراکز صحی مراجعه نموده‌اند.»
وزارت صحت موجودیت انتانات در مواد غایطه بیماران را با درنظرداشت شدت گرمی غیرمنتظره ندانسته و تاکید کرده است که بیماری اسهالات زیر کنترول مسوولان صحی قرار داشته و مراکز درمانی در ولسوالی در‌ایم ولایت بدخشان با داروهای مورد نیاز فعال می‌باشند.

 

اشتراک گذاري با دوستان :