نگرانی از افزایش معتادان در پنجشیر

- شجاع‌الحق نوری- پروان

شماری از اعضای شورای ولایتی و باشندگان پنجشیر از افزایش آمار معتادان در این ولایت اظهار نگرانی کرده، مسوولان دولتی را در این زمینه به سهل‌انگاری و بی‌کفایتی متهم می‌کنند.
آنان می‌گویند که معتادان مواد مخدر نسبت به سال‌های گذشته در مرکز و ولسوالی‌های پنجشیر افزایش یافته و اداره‌های مبارزه با مواد مخدر و دیگر ارگان‌ها در این مورد سکوت اختیار کرده‌اند.
عبدالکریم عباسی، از اعضای شورای ولایتی پنجشیر گفت: «نسبت به سال‌های گذشته معتادان افزایش یافته است؛ چون در این اواخر از ولایت‌های هم‌جوار مواد مخدر به پنجشیر قاچاق می‌شود.»
آقای عباسی افزود: «ولایت پنجشیر به نسبت هم‌مرز بودن آن با ولایت‌های تخار، بدخشان، نورستان، بغلان و کاپیسا که در جریان این سال‌ها، در ولایت‌های یادشده کوکنار کشت می‌شود و شماری از این ولایت‌ها ناامن نیز است، به همین سبب مواد مخدر به پنجشیر قاچاق می‌شود و این موضوع در افزایش آمار معتادان نقش اساسی داشته است.»
به‌گفته او در حال حاضر بیشترین معتادان در ولسوالی خنج در درهِ موکنی و متا وجود دارند و نیروهای پولیس هم تعدادشان کم است: «در ولسوالی پریان تنها ۱۷پولیس حضور دارد و آنان توانایی جلوگیری قاچاق مواد مخدر را ندارند. سربازان پولیس در زمینه جلوگیری مواد مخدر بی‌کفایتی می‌کنند و ضعیف حرکت می‌کنند.»
او هم‌چنین می‌گوید که ریاست مبارزه با مواد مخدر و دیگر ارگان‌ها حتا یک بررسی هم در مورد آمار معتادان انجام نداده‌اند.
با این حال، شماری از باشندگان ولایت پنجشیر نیز با اظهار نگرانی از افزایش معتادان، مدعی‌اند که بی‌توجهی مسوولان محلی یکی از دلایل افزایش معتادان در این ولایت به‌شمار می‌رود.
این باشندگان می‌گویند که در چند سال گذشته انواع مواد مخدر در مرکز و لسوالی‌های پنجشیر آزادانه به‌فروش می‌رسد و هیچ ارگانی نیست که مانع فروشندگان مواد مخدر شود.
عظیم‌الله، از باشندگان ولسوالی رخه‌‌ی ولایت پنجشیر می‌گوید که اکثریت جوانان به‌خاطر نبود زمینه‌های اشتغال به مواد مخدر معتاد شده‌اند: «جوانان به‌دلیل بی‌کاری معتاد شده‌اند. ما از دولت می‌خواهیم که زمینه کار را برای این جوانان مساعد سازد.»
عبدالمنیر، از باشندگان مرکز پنجشیر، اما می‌گوید که در سال جاری معتادان چرس افزایش یافته و شماری از جوانان در هر جایی‌که خواسته باشند، چرس دود می‌کنند.
با این حال، نجیم خان، آمر امنیت فرماندهی پولیس ولایت پنجشیر، با رد گفته‌های اعضای شورای ولایتی و باشندگان محل می‌گوید که در این ولایت کشت کوکنار به صفر رسیده و آمار معتادان نیز در حال کاهش است.
آمر امنیت فرماندهی پولیس پنجشیر گفت: «در اوایل سال، ۵ درصد چرس در ولسوالی حصه اول پنجشیر کشت شده بود که از سوی فرماندهی پولیس این ولایت کاملا محو شد. قبلا قاچاق بسیار کم از طریق ولسوالی اندراب ولایت بغلان و کوتل خاواک صورت می‌گرفت که سربازان پولیس بارها مقداری از مواد مخدر را از این مسیر کشف و ضبط کرده‌اند.»
نجیم خان با آن‌که تعداد معتادان ولایت پنجشیر را مشخص نکرد، اما افزود: «آمار امسال نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته به خاطری که ما کشتزارهای کوکنار را نابود کرده‌ایم. پیش از این چند سیر چرس خام را نیز در دره‌ی شابه به‌دست آورده‌ایم، اما قاچاقبران آن متواری شدند و کسی در این رابطه بازداشت نشد.»
از سویی هم، مسوولان ریاست مبارزه با مواد مخدر پنجشیر می‌گویند که قاچاق مواد مخدر و تعداد معتادان در ولایت این ولایت به تناسب دیگر ولایت‌ها بسیار کم است.
احمدضیا یزدانی، رییس مبارزه با مواد مخدر پنجشیر، به ۸صبح گفت: «کشت مواد مخدر در پنجشیر تحت صفر قرار دارد و ارقام درست هم از معتادان در این ولایت نداریم، از نوع معتادان تریاک و پودر بسیار کم است؛ اما متاسفانه معتادان چرس در حال افزایش است.»
آقای یزدانی می‌گوید سفارت ایالات متحده به‌خاطر نبود کشتزارهای کوکنار در پنجشیر سالانه حدود یک میلیون دالر کمک می‌کند: «ریاست مبارزه با مواد مخدر تاکنون چندین پروژه بازسازی و نوسازی را در مرکز و ولسوالی‌های مختلف این ولایت اجرا کرده است.»
به‌گفته او، مسوولان محلی تلاش می‌کنند تا عالمان دین از طریق سیمینارها و کنفرانس جوانان را تشویق کنند که به مواد مخدر روی نیاورند.
براساس آمارهای وزارت مبارزه با مواد مخدر و اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد در حال حاضر بیش از یک میلیون معتاد در افغانستان وجود دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :