خلیلزاد خواستار امضای فوری توافق‌نامه امنیتی شد

زلمی خلیلزاد سفیر سابق امریکا در افغانستان، می‌گوید که موافقت‌نامه امنیتی میان کابل و واشنگتن باید به زود‌ترین فرصت امضا شود.
به گزارش رادیو آزادی، آقای خلیلزاد همچنین گفته که اگر رییس جمهور کرزی تمایلی به امضای این توافق‌نامه ندارد، ایالات متحده می‌تواند پس از انتخابات سال ۱۳۹۳ با رهبر آینده افغانستان، توافق‌نامه امنیتی را امضا کند.
آقای خلیلزاد در صحبت با رادیو صدای امریکا گفته است که باید خالیگاه‌هایی که در این قرارداد وجود دارد، تکمیل شود.
ایالات متحده امریکا امیدوار است که این توافق‌نامه تا ماه اکتوبر امسال امضا شود.
روز پنجشنبه، جان کری وزیر خارجه امریکا در سفرش به پاکستان گفت اطمینان دارد که توافق‌نامه امنیتی میان کابل و واشنگتن نهایی خواهد شد.
سفیر سابق ایالات متحده در کابل از برخی تهدیدها در صورت امضا نشدن این قرارداد امنیتی خبر خبر داد.
زلمی خلیلزاد که به حیث سفیر امریکا در بغداد هم کار کرده، می‌گوید که عراق با ایالات متحده توافق‌نامه امنیتی امضا نکرد، بنابراین امریکا هم تمامی نیروهایش را از عراق بیرون کرد.
در متن توافقنامه امنیتی میان افغانستان و امریکا، در باره حضور نیروهای این کشور پس از سال ۲۰۱۴ میلادی در افغانستان یاد‌آوری شده است.
وزیر خارجه امریکا روز پنج‌شنبه گفت که قرار است رییس جمهور بارک اوباما به زودی تعداد مشخص سربازان را که پس از سال آینده در افغانستان باقی می‌مانند، اعلان کند.
افغانستان در اعتراض به گشایش دفتر طالبان در قطر، مذاکرات روی امضای توافقنامه امنیتی با امریکا را به حالت تعلیق در آورد.
اما به دنبال سفر رییس ستاد مرکزی ارتش امریکا در ماه گذشته به کابل، ریاست جمهوری گفت که کابل در اصول آماده است تا این توافق‌نامه را امضا کند.

اشتراک گذاري با دوستان :