زورمندان و ادارات دولتی قندهار پول برق را نمی‌پردازند

مسوولان بخش برق ولایت قندهار شکایت دارند که افراد زورمند و شماری از ادارات دولتی هزینه برق مصرفی‌شان را نمی‌پردازند. پول پرداخت نشده و «دزدی شده» برق در قندهار ماهانه به ۲۰ میلیون افغانی می‌رسد.
به گزارش دویچه‌وله، انجنیر سید رسول، مسوول ریاست برق برشنا در قندهار می‌گوید که این ریاست ماهانه به ارزش ۹۴ میلیون افغانی به مردم آب و برق توزیع می‌کند، اما مجموع پول جمع‌آوری شده از برق ماهانه به ۷۱ میلیون افغانی می‌رسد.
او به دویچه وله گفته که وزارت آب و برق نیز این مشکل را جدی گرفته و گفته است که اگر عواید برق به صورت مکمل به دست نیاید، تامین کردن برق مورد نیاز قندهار ممکن نیست.
در همین حال، باشندگان قندهار شکایت دارند که مسوولان پول برق را از زورمندان جمع‌آوری نمی‌توانند و به جای آن، کوشش می‌کنند از طریق تعرفه‌های برق مردم عادی آن را جبران کنند. آنها می‌گویند پولی که به ریاست برق می‌پردازند به مراتب بیشتر از مقدار برقی است که مصرف می‌کنند.
جاویدالله جان، باشنده شهر قندهار گفت: «از زورمندان پول گرفته نمی‌شود. اما از ما غریب‌ها اگر ۱۰۰ افغانی مصرف کرده باشیم، ۲۰۰ یا ۳۰۰ افغانی می‌گیرد. ما اگر یک ماه پول برق را دیر بپردازیم، بر ما فشار می‌آورند و برق خانه ما را قطع می‌کنند. اما به کسانی که در مقابل چشمان شان برق را دزدی می‌کنند یا پول برق را تحویل نمی‌دهند، اصلا چیزی نمی‌گویند.»
جاوید فیصل، سخنگوی والی قندهار شماری از کارمندان ریاست برق را مسوول هدر رفتن پول برق عنوان می‌کند و می‌گوید برخی از آنها به اتهام تقلب به سارنوالی نیز معرفی شده‌اند. او می‌گوید زورمندانی که پول برق‌شان را نمی‌پردازند، برق‌‌شان قطع شده و یا مجبور به تحویل پول برق شده‌اند.
توزیع خودسرانه دیگر مشکل برق در ولایت قندهار است. سید جان خاکریز، رییس شورای ولایتی قندهار به این نظر است که از همه بیشتر در این کار کارمندان ریاست برق برشنا مسوول هستند. او گفت: «کارمندان ریاست برق برای شماری از مردم در بدل پول به صورت خوسرانه برق می‌دهند. برق مصرف شده را کمتر نشان می‌دهند و پول آن را به جیب می‌زنند. من خبر دارم که شماری از ادارات دولتی از ۱۰ تا۲۰ لک افغانی از بابت پول برق‌شان قرض‌دارند و شماری هم خودسرانه از برق استفاده می‌کنند و کسی هم به آنها چیزی گفته نمی‌تواند، زیرا زورمند هستند.»

 

اشتراک گذاري با دوستان :