فهرست مهمانان مراسم تحلیف حسن روحانی اعلام شد

یک مقام مسوول در مجلس شورای اسلامی ایران اعلام کرد که تاکنون حضور ۱۰ رییس‌جمهور در مراسم تحلیف روحانی قطعی شده است.
به نقل از رادیو فردا، محمد یثربی، مدیر کل اداره کل تشریفات مجلس، گفته که تا کنون حضور روسای جمهوری کشورهای گینه بیسایو، توگو، افغانستان، پاکستان، کوریای شمالی، قزاقستان، لبنان، ارمنستان، تاجیکستان، و ترکمنستان در این مراسم قطعی شده است.
حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران روز ۲۴ جوزای امسال با کسب بیش از ۵۰ درصد آرا پیروز شد و قرار است روز یک‌شنبه ۱۳ اسد ساعت چهار بعد از ظهر در مجلس حضور یافته و مراسم تحلیف وی برگزار شود.
آقای یثربی در گفتگو با خبرگزاری ایسنا خبر داد که به‌جز ۱۰ رییس‌جمهور یادشده، معاون دبیر کل سازمان ملل و ماهاتیر محمد نخست‌وزیر پیشین مالزیا نیز در این مراسم حضور خواهند داشت.
وی هم‌چنین از قطعی شدن حضور سه نخست‌وزیر، پنج رییس مجلس، پنج معاون رییس‌جمهور و ۱۰ وزیر امور خارجه در مراسم تحلیف خبر داد و افزود که از کشور عراق به علت بیماری رییس‌جمهور این کشور، قرار است که کفیل ریاست‌جمهوری این کشور در مراسم تحلیف حضور پیدا کند.
به‌گفته آقای یثربی، تاکنون جمعا حضور مقامات ۴۰ کشور دنیا در مراسم تحلیف حسن روحانی قطعی شده است.
کشورهایی که در سطح نخست‌وزیر یا رییس مجلس در این مراسم شرکت می‌کنند عبارتند از کنگو، سوازیلند، سوریه، روسیه، ونزویلا، الجزایر، و جمهوری آذربایجان.
بنا بر گزارش‌ها، ایران از مقامات امریکایی برای حضور در مراسم تحلیف حسن روحانی دعوت نکرده و حضور مقامات کشورهای اروپایی در این مراسم تحلیف هنوز قطعی نیست.
ایران هم‌چنین از جک استراو، وزیر خارجه پیشین بریتانیا برای شرکت در مراسم تحلیف دعوت کرده است. محمد یثربی، مدیر کل اداره کل تشریفات مجلس، روز یک‌شنبه در این خصوص به ایسنا گفت که «درباره حضور جک استراو در این مراسم هنوز جوابی از سوی وی داده نشده است.»
تصمیم برای دعوت از آقای استراو با واکنش منفی برخی از نمایندگان مجلس روبه‌رو شده و ازجمله به نوشته خبرگزاری خانه ملت، روح‌الله حسینیان، از نمایندگان مجلس، تهدید کرده‌است که «در صورت حضور این فرد در مراسم تحلیف من با گرجه از او پذیرایی می‌کنم.»
نادر قاضی‌پور، یکی دیگر از نمایندگان اصول‌گرای مجلس، نیز در واکنش به دعوت از آقای استراو، کشور او را «خبیث»، و «روباه پیر» نامیده گفته است که «ما دوستی و آمدن‌شان [انگلیسی‌ها] را نخواستیم. شرشان را کم کنند.»
آقای استراو در دورانی که سمت وزیر امور خارجه بریتانیا را بر عهده داشت، مذاکرات متعددی با حسن روحانی، رییس وقت شورای امنیت ملی ایران، در رابطه با برنامه اتومی تهران انجام داد که این مساله در کنار استقبال او از پیروزی آقای روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری، سفر احتمالی‌اش به تهران را محتمل کرده بود.

اشتراک گذاري با دوستان :