حمایت معاون رییس‌جمهور امریکا از نقش هند در افغانستان

نقش هند در افغانستان یکی از مسایل مورد بحث میان معاون رییس جمهور ایالات متحده امریکا و مقام‌های هند خواهد بود.
بر اساس گزارش روزنامه «تایمز آف اندیا، جو بایدن معاون رییس‌جمهور امریکا می‌گوید که هند از اقتصاد قوی‌اش به منظور بهبود اقتصاد افغانستان استفاده می‌کند.
آقای بایدن گفته است: «هند پروژه‌هایی را تطبیق می‌کند که در جهت تحقق هدف مشترک ما به منظور ایجاد یک آینده با‌ثبات و روشن برای مردم افغانستان کمک می‌کند.»
در گزارش روزنامه تایمز آف اندیا آمده است که معاون رییس جمهور امریکا روز دوشنبه گفت که از نقش هند در افغانستان قویا حمایت می‌کند.
معاون رییس‌‌جمهور ایالات متحده امریکا در حالی این سخنان را می‌گوید که پاکستان به شدت مخالف حضور رقیب دیرینه‌اش، هند، در افغانستان است.
انتقادهایی وجود دارند که پاکستان در سال‌های گذشته از هیچ‌گونه سنگ اندازی به منظور جلوگیری از گسترش حضور هند در افغانستان دریغ نکرده است.
اما معاون رییس‌جمهور امریکا می‌گوید اگر طالبان می‌خواهند در روند سیاسی آینده افغانستان نقشی داشته باشند، با القاعده باید قطع رابطه کنند، حمایت از خشونت را متوقف بسازند و قانون اساسی افغانستان را بپذیرند.
در یک گزارش خبرگزاری فرانسه آمده است که هند از بازگشت طالبان به قدرت ترس دارد.
در گزارش گفته شده که هند دو میلیارد دالر در افغانستان مصرف کرده است.
جو بایدن دیروز دیدار چهار‌روزه‌اش از هند را آغاز کرد. او پس از ورود به شهر دهلی جدید، از موزیم ماهاتما گاندی دیدار کرد.
گفته می‌شود که معاون رییس‌جمهور امریکا در جریان این سفر به مقام‌های هندی اطمینان می‌دهد تا زمانی که طالبان از خشونت دست نکشند، امریکا در گفتگوهای صلح با این گروه شرکت نخواهد کرد.
جو بایدن در صحبت با روزنامه تایمز آف اندیا گفته است: «‌اگر طالبان می‌خواهند در روند سیاسی آینده افغانستان نقشی داشته باشند، با القاعده باید قطع رابطه کنند، حمایت از خشونت را متوقف بسازند و قانون اساسی افغانستان را بپذیرند. این بخشی از گفتگوها به هدف رسیدن به هر گونه تفاهم در بخش صلح خواهد بود.»
قرار است معاون رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا در کنار گفتگو با مقام‌های هند در مورد نقش هند در افغانستان، روی تقویت روابط دیپلوماتیک و تجاری میان هند و امریکا نیز صحبت کند.
جو بایدن در جریان این سفر پس از دیدار با صدراعظم هند و دیگر مقام‌های این کشور به شهر ممبی خواهد رفت.
او در آن‌جا به روز چهارشنبه در نشستی با حضور تاجران هندی سخنرانی مهمی در مورد مسایل اقتصادی خواهد داشت و در باره گسترش تجارت بین امریکا و هند صحبت می‌کند.

اشتراک گذاري با دوستان :