سفیر امریکا در کابل: گزینه صفر قابل قبول نیست

دیروز انستیتیوت مطالعات استراتیژیک افغانستان میزبان جیمز کانینگهام سفیر ایالات متحده امریکا در افغانستان بود. در این نشست که در آن شماری از فعالین سیاسی و فعالین جامعه مدنی و رسانه ها حضور داشتند، سفیر ایالات متحده گفت که گزینه صفر برای افغانستان و ایالات متحده امریکا انتخاب قابل قبول و دقیق نیست. به صفر رساندن نیروهای امریکا در افغانستان در ماه جاری میلادی از سوی شماری از رسانه‌های امریکایی مطرح شد که نگرانی‌های زیادی مقام‌های نظامی امریکا و افغان را با خود داشت.
جمیز کانینگهام، سفیر ایالات متحده امریکا در کابل، گفته است که گزینه صفر برای افغانستان و ایالات متحده امریکا، انتخاب قابل قبول و دقیق نیست. به صفر رساندن نیروهای امریکا در افغانستان، در ماه جاری میلادی از سوی شماری از رسانه‌های امریکایی مطرح شد.
جیمز کانینگهام، سفیر ایالات متحده امریکا دیروز سه‌شنبه،‌ اول اسد،‌ در گفتگویی با مقام‌های سیاسی و نمایندگان جامعه مدنی در کابل گفت که به صفر رساندن نیروهای امریکایی در افغانستان، گزینه خوب و قابل قبول برای امریکا نیست. او می‌گوید: «امریکا از کمک نظامی برای افغانستان حمایت خود را اعلام کرده است، امریکا در بخش‌های آموزش و پروش، مشوره‌دهی و کمک با نیروهای افغان همکار می‌ماند.» او می‌گوید، چارچوب همکاری‌های نظامی امریکا با افغانستان را قرارداد امنیتی میان دو کشور تعیین خواهد کرد.
سفیر ایلات متحده گفت: «در صورت امضای قرارداد امنیتی میان افغانستان و امریکا، برای نیروهای افغان تجهزاتی داده خواهد شد که بتوانند تهدیدهای داخلی را دفع کنند. تجهیزات نظامی که برای جنگ‌های پیشرفته به کار می‌روند، به افغانستان داده نمی‌شود. برای دفاع از افغانستان ما نیرویی به‌وجود خواهیم آورد که از افغانستان دفاع کند.»
در همین حال جنرال مارتین دمپسی، رییس ستاد مشترک ایالات متحده امریکا، در دیدار روز گذشته با حامد کرزی ضمن روشن ساختن سرنوشت قرارداد امنیتی تا اکتوبر آینده از سوی حکومت افغانستان، گفته است که گزینه صفر را او توصیه نمی‌کند: «من گزینه صفر را روی دست ندارم و کسی از من نخواسته که برای گزینه صفر آمادگی بگیرم. من گزینه صفر را توصیه نمی‎کنم. گزینه صفری وجود ندارد.»
هم‌چنین جان آلن، فرمانده پیشین نیروهای خارجی در افغانستان، پس از مطرح شدن گزینه صفر از سوی مقام‌های امریکایی اعلام کرد که حضور درازمدت نیروهای امریکایی در افغانستان،‌ یک نیاز است. او گفته است که: «با رفتن به گزینه صفر ما قربانی بیش از دوهزار امریکایی را در افغانستان نادیده می‌گیریم.»
از سویی هم، شماری از فعالان جامعه مدنی افغانستان نگران هستند که با خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان، دست‌آوردهای ده‌سال گذشته به‌ویژه در عرصه حقوق زن از دست خواهد رفت.
اما، سفیر ایالات متحده امریکا می‌گوید که تعهدات برای جلوگیری از، از دست دادن دست‌آوردها وجود دارد: «ما انرژی و زمان زیادی را برای رسیدن به دست‌آوردها در عرصه حقوق بشر و حقوق زن صرف کرده‌ایم، به هیچ‌وجه اجازه نخواهیم داد تا دست‌آوردهای این عرصه از داده شود. به همین منظور یکی از شرایط صلح با طالبان احترام به قانون اساسی و حقوق زنان می‌باشد.»
آقای کانینگهام می‌گوید که مهم است تا مشارکت افغانستان با جامعه بین‌المللی از سوی افغان‌ها بهتر درک شود. او گفت: «در دهه پیش‌رو فرصت‌های زیادی برای ساختن یک افغانستان باثبات وجود دارد. تعهدات برای جلوگیری از، از دست دادن دست‌آوردهای دوازه‌سال گذشته وجود دارد.» به‌گفته سفیر امریکا، بیشترین تلاش باید از سوی افغان‌ها برای ساختن افغانستان باثبات صورت بگیرد.

انتقال سیاسی؛‌ نیاز اساسی

سفیر امریکا در کابل می‌گوید که برای آینده بهتر افغانستان، انتقال سیاسی باید به‌صورت دموکراتیک، شفاف و قابل قبول برای همه صورت بگیرد. او می‌گوید، انتقال سیاسی نه تنها برای افغانستان بل برای شرکای جهانی افغانستان مهم است.
آقای کانینگهام می‌گوید، امریکا از انتقال سیاسی شفاف و عادلانه حمایت می‌کند، اما در روند انتخابات از هیچ نامزدی حمایت نخواهد کرد. او گفت: «کمک‌هایی برای انتخابات، کمک مالی و تخنیکی خواهد بود، ایالات متحده امریکا از هیچ نامزدی حمایت نمی‌کند.» آقای سفیر می‌گوید، در روند انتخابات تمام نامزدان را برای اشتراک در یک پروسه دموکراتیک تشویق خواهد کرد.
سفیر امریکا،‌ تصویب قانون تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون انتخابات و قانون انتخابات را یک دست‌آورد بزرگ خواند. انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان که قرار است در حمل سال ۱۳۹۳ راه‌اندازی شود، سرنوشت‌سازترین رویداد در افغانستان خوانده شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :