دمپسی: موافقت‌نامه امنیتی امریکا و افغانستان تا اکتوبر مشخص شود

جنرال مارتین دمپسی، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا در سفری به کابل، گفته که سرنوشت توافق‌نامه امنیتی بین افغانستان و امریکا باید تا اکتوبر آینده مشخص شود.
به نقل از بی‌بی‌سی، آقای دمپسی به دنبال دیدار با حامد کرزی رییس‌جمهور افغانستان، در گفتگویی با خبرنگاران در سفارت امریکا در کابل تاکید کرد که تا پیش از پایان ماموریت فعلی ناتو در افغانستان مسایل مربوط به این موضوع روشن شود.
او افزود: «از نظر نظامی، مایلم از حالا تا ماه اکتوبر، در چارچوب توافق‌نامه امنیتی دوجانبه، شناختی روشن‎تر از آینده داشته باشم.»
وی افزوده است: «چرا می‌گویم تا اکتوبر؟ زیرا ما می‌خواهیم تا اکتوبر سال ٢٠١۴ یعنی تقریبا نود روز قبل از انقضای ماموریت فعلی ناتو و آغاز مرحله‎ای که ناتو آن را “حمایت قاطع” می‎نامد، چارچوبی پایدار در اختیار داشته باشیم.»

وی هم‌چنین تاکید کرد: «به این ترتیب، اکتوبر سال ٢٠١٣ کمابیش حدود یک سال قبل از این تاریخ است و توصیه من از لحاظ نظامی این است که باید تلاش کنیم تا حدود یک سال مانده به زمان پیاده شدن ترتیبات جدید، تا حد امکان، وضوح و قطعیت بیشتری در این زمینه به دست آوریم.»
اما در اطلاعیه‌‎ای که از طرف دفتر آقای کرزی به دنبال دیدار او با رییس ستاد ارتش امریکا منتشر شد، آمده که رییس جمهور افغانستان از آمادگی مشروط خود برای امضای این توافق‌نامه سخن گفته است.
بر اساس این اطلاعیه، آقای کرزی در دیدار با آقای دمپسی گفته که علاقه‌مند امضای توافقنامه درازمدت امنیتی بین کابل و واشنگتن است، مشروط بر این که منجر به تامین صلح و امنیت، تقویت نیروهای امنیتی افغانستان شود و این کشور را هم نیرومند و متحد کند.
رییس ستاد ارتش امریکا هم‌چنین گفت که «گزینه صفر» یا خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان در دستور کار او نیست.
پیش از این برخی رسانه‌های امریکایی گزارش داده بودند که اگر توافق‌نامه دوجانبه امنیتی بین کابل و واشنگتن به امضا نرسد، مقام‌های امریکایی در باره خروج کامل نیروهای خود از افغانستان فکر خواهند کرد.
مارتین دمپسی گفت: «من گزینه صفر روی دست ندارم. کسی از من نخواسته که برای گزینه صفر آمادگی بگیرم. من گزینه صفر را توصیه نمی‎کنم. گزینه صفری وجود ندارد.»
این نخستین سفر رییس ستاد مشترک ارتش امریکا به افغانستان پس از تعلیق گفتگوهای دوجانبه درباره پیمان امنیتی میان دو کشور از سوی دولت افغانستان است.
به دنبال گشایش دفتر گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر، در ۲۸ جوزا، دفتر آقای کرزی اعلام کرد که این گفتگوها به دلیل تناقض میان گفتار و عمل ایالات متحده امریکا در مورد روند صلح، از جانب افغانستان به تعلیق درآورده شد.

اشتراک گذاري با دوستان :