شرایط برای پناهجویان در استرالیا سخت‌تر می‌شود

کوین راد، نخست‌وزیر استرالیا گفته است که از این پس پناهجویانی که به‌طور غیرقانونی از طریق مرز آبی وارد خاک این کشور شوند، اجازه ماندن در این کشور را نخواهند داشت.
بسیاری از مهاجران غیرقانونی به استرالیا در سال‌های اخیر را شهروندان ایران و افغانستان تشکیل می‌دهند.
به گزارش بی بی سی، آقای راد در بخشی از معرفی سیاست‌های دولت خود در قبال مهاجران گفت که این پناهجویان پس از ارایه درخواست پناهندگی‌شان به جای استرالیا در گینه نو نگهداری می‌شوند.
او گفت که در کنار پایبندی به مقررات کنوانسیون حقوق پناهجویان مسوولیت دارد تا امنیت مرزهای استرالیا را نیز افزایش دهد.
در ۱۶ جولای در قراردادی که کوین راد و پیتر اونیل، نخست‌وزیر گینه نو امضا کردند مقرر شد که از این پس استرالیا بتواند پناهجویانی را که غیرقانونی وارد این کشور می‌شوند به کشور در حال توسعه گینه نو منتقل کند.
موج مهاجران غیرقانونی که از طریق کشورهایی همچون اندونزیا به استرالیا سفر می‌کنند و در آن تقاضای پناهندگی می‌کنند در سال‌های اخیر افزایش یافته است.
بخش عمده‌ای از این پناهجویان را اتباع ایران و افغانستان تشکیل می‌دهند. بسیاری از آن‌ها به‌وسیله قایق به استرالیا سفر می‌کنند و در سال‌های گذشته صدها مهاجر غیرقانونی ایرانی و افغان در پی واژگون شدن قایق شان جان خود را از دست دادند.
از جمله هفته گذشته در پی غرق شدن قایق در جزایر کریسمس واقع در جنوب شرق آسیا که حامل ۹۷ پناهجو بود، یک کودک کشته و ۸ نفر دیگر مفقود شدند.

اشتراک گذاري با دوستان :