معین امنیتی وزارت داخله: به حمایت سیاسی نیاز داریم

- قدرت‌الله جاوید

وزارت داخله گفته است که برای جلوگیری از تهدیدهای تروریستی و تامین صلح و ثبات در کشور، نیاز است تا به خواسته‌های سیاسی این وزارت توجه شود.
عبدالرحمان رحمان، معین امنیتی وزارت داخله که همراه با لوی‌درستیز و معاون امنیت ملی کشور به نشست عمومی روز سه‌شنبه مجلس نمایندگان حضور یافته بود، با شمردن عوامل ناامنی کشور گفت که نیروهای امنیتی انتظار حمایت سیاسی را نیز در نبرد با دشمنان مردم افغانستان دارند.
معین امنیتی وزارت داخله گفت مسدود ساختن راه‌های ورودی تروریستان، متوقف ساختن پرتاب راکت‌های پاکستان و شکایت به شورای امنیت از طریق پارلمان، بازنگری سیاست‌های نرم دولت در برابر طالبان و قطع امتیازات کلانی که از طریق شورای عالی صلح به‌دست می‌آورند، از خواست اصلی ما است.
به‌گفته آقای رحمان هماهنگی نهادهای عدلی و قضایی در زمینه‌ی مجازات سنگین‌تر به طالبان، خشکانیدن ریشه‌های طالبان و فشارهای دیپلوماتیک بر پاکستان، شکل‌گیری اجماع سیاسی برای پشتیبانی از نیروهای امنیتی افغان و روی دست گرفتن برنامه‌های اقتصادی و اشتغال‌زا تاثیر مستقیم به تامین صلح و ثبات در افغانستان دارد.

مقام‌های امنیتی افغانستان می‌گویند که تمامی عملیات‌های نظامی در کشور توسط نیروهای ارتش و پولیس کشور انجام شده و جلو بسیاری از عملیات‌های طالبان گرفته شده است.

مقام‌های امنیتی کشور هم‌چنین گفتند با آن‌که طالبان و القاعده از طریق نوار مرزی کشور عملیات‌های‌شان را در برابر نیروهای امنیتی افغان افزایش داده‌اند، اما نیروهای امنیتی افغان تلفات زیادی به آن‌ها وارد کرده‌اند.
شیرمحمد کریمی، لوی‌درستیز کشور گفت که طالبان با گرم شدن هوا، مدرسه‌های‌شان را در پاکستان رها کرده وبا پشتیبانی مالی و تجهیزاتی سازمان استخبارات پاکستان، جنگ در برابر نیروهای امنیتی کشور را شدت بخشیده‌اند.
کریمی گفت با وجود حمله‌های طالبان که بیشتر از طریق نوار مرزی صورت می‌گیرد، نیروهای امنیتی با راه‌اندازی عملیات عقاب در تلاش نابودی آن‌ها هستند.
لوی‌درستیز گفت که در دو هفته گذشته طالبان و القاعده در نقاط مرزی در ولسوالی‌های ولایت هلمند، پکتیا، پکتیکا، خوست و ولسوالی وردوج ولایت بدخشان عملیات داشتند که از سوی نیروهای امنیتی افغان عقب‌زده شدند.
کریمی می‌گوید که عملیات در ولسوالی وایگل و چپ‌دره‌ی ولایت نورستان از اولویت‌های ارتش کشور به‌شمار می‌رود که به‌زودی با باز کردن راه‌های رفت‌وآمد به این ولایت آغاز می‌شود.
به‌گفته‌ی کریمی، حضور طالبان در ولسوالی‌های غوربند ولایت پروان روزبه‌روز بیشتر شده و نیروهای ارتش کشور افزون بر آن ولسوالی‌ها، عملیات‌هایی را در بخش‌هایی از کاپیسا، میدان‌وردک، ولسوالی‌های غورماچ، قیصار، بالامرغاب و وردوج روی دست دارند.
بازنگهداشتن شاهراه‌های شماره یک، آمادگی‌های مقدماتی برای انتخابات، پاسداری سرحدات شرقی، مرحله‌ی پنجم انتقال مسوولیت‌ها، تهیه پرزه‌جات نظامی و تسلیمی پایگاه‌های نیروهای خارجی به افغان‌ها از برنامه‌های دیگر وزارت دفاع بوده است.
مقام‌های امنیتی افغانستان می‌گویند که تمامی عملیات‌های نظامی در کشور توسط نیروهای ارتش و پولیس کشور انجام شده و جلو بسیاری از عملیات‌های طالبان گرفته شده است.
لوی‌درستیز کشور گفت که برای جلوگیری از نفوذ مخالفان مسلح دولت، تشکل‌های ضد استخباراتی ایجاد شده است.
کریمی گفت که ارتش کشور به هواپیماهای استراتژیک و جنگی نیاز دارد و هواپیماهایی که اکنون در اختیار ارتش کشور قرار دارد، تخنیکی و تاکتیکی می‌باشد.
تلاش افغانستان برای تجهیز نیروهای امنیتی کشور، تنش‌های مرزی و روی دست گرفتن برنامه‌ی صلح دولت افغانستان عوامل افزایش مداخله‌های پاکستان در امور افغانستان بوده است.
کریمی افزود: «استراتژی پاکستان معلوم است، آن‌ها نمی‌خواهند که ما با هندوستان رابطه داشته باشیم، آن‌ها نمی‌خواهند که خط دیورند همین‌گونه بماند و باید به‌رسمیت شناخته شود. آن‌ها نمی‌خواهند که در دریای کنر بند ساخته شود یا آب‌ها مهار شود.»
لوی‌درستیز کشور گفت هرچند پاکستان همواره خواهان آموزش نیروهای امنیتی افغانستان همانند هندوستان می‌باشد، اما به‌گفته او تا زمانی‌که پاکستان جلو ورود تروریستان به خاک افغانستان را نگیرد و صادقانه برخورد نکند، افغانستان نمی‌خواهد افسران خود را برای آموزش به پاکستان بفرستد.
کریمی می‌گوید: «از یک طرف ما را به راکت می‌زند و در طول سرحد توپ شلیک می‌کند و حتا اعضای‌ آی‌اس‌آی در لباس طالب می‌آید و بر ضد ما فعالیت می‌کند، ما چگونه یک صاحب‌منصب و بریدمل را بفرستیم تا در آن‌جا تعلیم و تربیه بکند.» کریمی افزود: «به‌صراحت در جلسات همراه‌شان گفته‌ام که شما هر زمانی‌که فرستادن راکت و تروریست را متوقف کنید، ما همراه شما در مورد دوستی گپ می‌زنیم.»
ادامه‌ی توضیحات بیشتر مقام‌های امنیتی در مورد وضعیت امنیتی کشور، پشت درهای بسته انجام شد.

اشتراک گذاري با دوستان :