عبدالله و محقق: نام اقوام در شناسنامه‌های برقی درج شود

۸صبح، کابل: همزمان با واکنش‌ها در برابر حذف نام اقوام شناسنامه‌های برقی که از سوی مجلس نمایندگان تصویب شده است، شماری از رهبران مخالف سیاسی دولت بر درج نام اقوام در شناسنامه‌های برقی تاکید می‌کنند.
عبدالله عبدالله، رهبر ایتلاف ملی افغانستان می‌گوید که درج نام اقوام در شناسنامه‌های برقی مطابق قانون اساسی کشور بوده و شورای ملی در این زمینه تصمیم بگیرد.
به باور وی، قانون اساسی افغانستان نام همه‌ی اقوام ساکن در کشور را مشخص کرده و شورای ملی به تشویش‌های از حذف نام اقوام در شناسنامه‌های برقی پایان دهد.
از جانب دیگر، محمد محقق، عضو مجلس و از رهبران جبهه‌ی ملی در اعلامیه‌ای بر ضرورت نام اقوام در شناسنامه‌های برقی تاکید کرده و دفتر ریاست‌جمهوری را به «توطیه» علیه اقوام، زبان و چهرهای سیاسی متهم ساخته است.
محقق، سازمان دهنده‌ای جنجال‌ها برسر واژه‌ی دانشگاه در قانون تحصیلات عالی، حذف نام اقوام در شناسنامه‌های برقی و متهم‌ساختن برخی رهبران جهادی را به ریاست دفتر ریاست‌جمهوری نسبت داده و از رییس‌جمهور خواسته تا برای وحدت ملی و مصالح کشور جلو چنین مسایل را بگیرد.
در بخشی از اعلامیه‌ی محقق که درحال حاضر در دهلی نو به سر می‌برد آمده است: «ولسى‌جرگه افغانستان قانون ثبت احوال نفوس را زیر فشار فرمایشات ارگ ریاست‌جمهورى و توزیع پول‌هاى بادآورده خارجى تصویب کرد که در این قانون هویت حد اقل ۶٢ فیصد مردم افغانستان انکار شد، و این کتمان هویت ملى و تاریخى اقوام، ظلم عظیم نابخشودنى و اهانت آشکار به تاریخ کشور است.»
در بخش دیگر این اعلامیه در مورد مخالفت با واژه‌‌ی دانشگاه گفته است: «خصومت پایان ناپذیر با یکى از زبان‌هاى رسمى کشور که زبان محاوره اکثریت ساکنان این آب و خاک می‌باشد، هیچ‌گونه توجیه منطقى و قانونی نداشته و اهانت آشکار به بخش عظیم مردم کشور است.»
محقق ادامه‌ی تنش‌های یادشده را زمینه‌ساز جنگ‌های داخلی خوانده و یک بار دیگر از رییس‌جمهور خواسته است تا جلو تعرض به ارزش‌های اقوام و شخصیت‌های افغانستان را بگیرد.

اشتراک گذاري با دوستان :