وزارت امور خارجه: مشکل تروریزم در پاکستان است نه در دیورند

- حکیم مختار

پس از آن‌که وزارت خارجه پاکستان ایجاد تاسیسات نظامی را در امتداد خط دیورند، به حفاظت این مناطق از وجود شورشیان توجیه کرد، وزارت امور خارجه افغانستان می‌گوید که مشکل تروریزم و افراطیت در داخل خاک پاکستان وجود دارد نه در امتداد خط دیورند.
جانان موسی‌زی، سخنگوی وزارت امور خارجه، دیروز یک‌شنبه، ۱۵ ثور به رسانه‌ها گفت، اگر پاکستان می‌خواهد با تروریزم صادقانه مبارزه کند، پس باید منابع و مراکز تعلیمی آن را که در داخل خاک پاکستان وجود دارد، از بین ببرد. او گفت: «اگر جمهوری اسلامی پاکستان واقعا در راستای مبارزه با تروریزم صادق باشد، باید پناهگاه‌ها، مراکز تعلیم و تربیه، منابع تمویلی و را که در داخل خاک پاکستان وجود دارد، از بین ببرد.» وزارت خارجه افغانستان پس از آن این گفته‌ها را بیان می‌کند که وزارت خارجه پاکستان، پیشروی‌های نظامیان پاکستانی و ایجاد تاسیسات نظامی در امتداد خط دیورند را «مبارزه با تروریزم و افراطیت» خوانده است.

آقای موسی‌زی گفت: «مبارزه با تروریزم باید از منابع آن آغاز گردد و این منابع در عمق خاک پاکستان وجود دارد، نه در خط دیورند.»

اما، وزارت خارجه افغانستان می‌گوید، مبارزه با تروریزم باید از پایگاه آن آغاز گردد. آقای موسی‌زی گفت: «مبارزه با تروریزم باید از منابع آن آغاز گردد و این منابع در عمق خاک پاکستان وجود دارد، نه در خط دیورند.»
در همین حال رییس‌جمهور افغانستان هدف از حملات نظامیان پاکستان را،‌ جلوگیری از ترقی افغانستان و فشار برای به‌رسمیت شناختن خط دیورند می‌داند.‌ او در یک نشست خبری روز شنبه گفت که اگر حملات نظامیان پاکستان برای به‌رسمیت شناختن خط مرزی دیورند باشد؛ این خط به‌رسمیت شناخته نمی‌شود.

حل مشکل دیورند

خط مرزی دیورند که در زمان زمامداری امیر عبدالرحمان‌خان، از سوی انگلیس‌ها ایجاد شد، حکومت‌های بعدی هیچ کدام این خط مرزی میان افغانستان و پاکستان را به‌رسمیت نشناخته‌اند. در ضمن این خط مرزی همواره میان افغانستان و پاکستان از مشکل‌سازترین موضوعات بوده است.
وزارت خارجه افغانستان می‌گوید، مشکل خط مرزی دیورند زمانی حل می‌شود که افراطیت و تروریزم در منطقه ریشه‌کن شود. آقای موسی‌زی می‌گوید: «مشکل خط دیورند زمانی حل می‌شود که مساله تروریزم و افراطیت حل شود و متاسفانه که ریشه‌های این دو مشکل در خاک پاکستان وجود دارد.» او می‌گوید، ختم تروریزم و افراطیت در منطقه مستلزم همکاری‌های تمام کشورهای منطقه به‌خصوص جمهوری اسلامی پاکستان است.
آقای موسی‌زی می‌گوید، تا جایی‌که در صلاحیت وزات خارجه افغانستان بود، برای حل مشکل مرزی افغانستان و پاکستان، عمل کرده است. او گفت: «وزارت خارجه افغانستان همیشه موقف دولت را بیان کرده که حملات را به‌صورت فوری و کامل متوقف بسازند چون می‌تواند بالای روابط دو کشور تاثیر منفی داشته باشد،‌ این موضوع از سوی وزیر خارجه افغانستان در شورای امنیت سازمان ملل هم مطرح شده بود.» او می‌گوید، این موضوع به تکرار و در بالاترین سطوح مطرح شده است.
در همین حال وزیر امور داخله گفته است، در صورت وقوع چنین تجاوزی، متجاوزان با پاسخ جدی و قاطع مردم و نیروهای امنیتی افغانستان روبه‌رو خواهند شد.

تاسیسات نظامی جدید

پس از حمله نیروهای افغان به تاسیسات نظامی پاکستان در ولسوالی گوشته ننگرهار، نظامیان پاکستان به ساخت‌وساز تاسیسات نظامی در امتداد سرحد خاتمه ندادند، بلکه برای گسترش تاسیسات خود در ولایت‌های مرزی دیگر افغانستان هم جدیدا دست به ساخت‌وساز تاسیسات نظامی زده‌اند.
به روز شنبه از ولایت کنر گزارش شد که نظامیان پاکستان در خاک افغانستان دست به ساخت‌وساز تاسیسات نظامی زده‌اند.
سید فضل‌الله وحیدی، به روزنامه ۸صبح گفته است، از چند روز به این‌سو نظامیان پاکستان در ولسوالی ناری این ولایت حدود ۳۰۰ متر پیشروی کرده‌اند و در این مناطق دست به ساخت‌و‌ساز تاسیسات نظامی زده‌اند.
والی کنر می‌گوید که به نظامیان افغان دستور داده است تا پوسته‌هایی امنیتی را که از سوی نظامیان پاکستان ساخته می‌شود مورد هدف قرار بدهند.
در همین حال، وزیر امور داخله افغانستان هم گفته است که در صورت تجاوز نظامیان پاکستان بر خاک افغانستان، به پاسخ جدی نیروهای امنیتی افغان روبه‌رو خواهند شد.

اشتراک گذاري با دوستان :