دومین مظنون به فرستادن نامه سمی به اوباما بازداشت شد

پولیس فدرال جیمز اورت داسکی، شهروند امریکایی مقیم توپالو در ایالت می‌سی‌سی‌پی، را به ظن فرستادن نامه‌هایی حاوی سم رایسین به رییس‌جمهور، و نیز یک سناتور و یک قاضی ایالات متحده بازداشت کرده است.
به نقل از رادیو فردا و به گزارش منابع خبری امریکا، اورت داسکی، صبح زود روز شنبه بازداشت شده است. خبرگزاری رویترز نوشته است چنانچه اتهام او ثابت شود، ممکن است به جرم «تولید، عرضه و حمل آگاهانه مواد سمی برای استفاده تسلیحاتی» به حبس ابد محکوم شود.
واشنگتن پست نوشته است که اورت داسکی چهل‌ویک‌ساله، هفته پیش اتهام‌هایی که به او وارد شده را رد کرده بود و گفته بود که با کارآگاهان و ماموران تحقیق در این زمینه همکاری کرده است.
منابع خبری امریکا می‌گویند آقای داسکی از زمانی که مظنون نخست به فرستادن نامه‌های سمی به بارک اوباما و دو تن دیگر، بازداشت و سپس آزاد شد، زیر نظر بوده است.
هفته گذشته، زمانی که پولیس در جستجوی مظنونین به بمب‌گذاری در ماراتون بوستون بود، مقام‌های امنیتی امریکا خبر از ارسال نامه‌هایی حاوی سم رایسین به رییس‌جمهور و یک سناتور دادند. در همان زمان رابطه احتمالی بین بمب‌گذاری و نامه‌های سمی رد و اندکی بعد یک شهروند امریکایی به نام پل کرتیس بازداشت شد.
پل کرتیس که او نیز اهل ایالت می‌سی‌سی‌پی ا‌ست، مدت زیادی در بازداشت نماند و پس از رفع اتهام‌های وارد شده، آزاد شد.
خبرگزاری اسوشیتدپرس می‌گوید پل کرتیس فهرستی از نام‌هایی که ممکن بود با ماجرای ارسال سم رایسین ارتباط داشته باشند را به مقام‌های امنیتی امریکا داده است. در این فهرست نام آقای داسکی نیز وجود داشت. بنابراین گزارش بین این دو برای نوشتن احتمالی یک کتاب مشترک رابطه‌ای برقرار شده بود که دیری نپایید.
سم کشنده رایسین از طریق تنفس، خوردن یا آشامیدن وارد بدن انسان می‌شود و قدرت مرگ‌آور بودن آن شش هزار برابر بیشتر از سم سیانور است.
جیمز اورت داسکی، دومین مظنون بازداشت شده در این جریان مربی ورزش‌های رزمی‌ است. او فعال سیاسی نیز هست و بنا بر گزارش اسوشیتد پرس با سناتور و قاضی‌ای که به آن‌ها نیز نامه‌های سمی ارسال شده، آشنایی داشت. در سال ۲۰۰۷ پسر قاضی امریکایی، از حزب دموکرات، رقیب سیاسی داسکی از حزب جمهوری‌خواه، در شهر ورونا بود.

اشتراک گذاري با دوستان :