پولیس در جلب حمایت مردم موفق نبوده است

- ظفرشاه رویی

مجتبی پتنگ، وزیر امور داخله، می‌گوید که این وزارت برنامه‌ای را طرح کرده که براساس آن ماموران پولیس آموزش‌های بهتری فرا می‌گیرند تا پس از این مردم با شنیدن صدای «تق‌تق پای‌شان» احساس مصوونیت کنند.
آقای پتنگ که روز سه‌شنبه، ۳ ثور، در نخستین جلسه شورای مشورتی پولیس با حضور شماری از نمایندگان نهادهای مدنی سخن می‌گفت، تاکید کرد که هنوز پولیس نتوانسته به‌صورت کامل حمایت مردم را جلب کند.
شورای مشورتی پولیس که اخیرا ایجاد شده، در آن هجده تن از نمایندگان نهادهای جامعه مدنی، فعالان حقوق بشر و تعدادی از مقام‌های وزارت امور داخله عضویت دارند. وزارت امور داخله می‌گوید که این شورا به‌منظور بهبود روابط پولیس با مردم، آگاه شدن از نگرانی‌های مردم و بهبود فعالیت‌های پولیس ایجاد شده است.

وزیر امور داخله گفت که او برنامه‌ ده‌ساله‌ای را به‌منظور بهبود فعالیت پولیس ملی طرح کرده که ایجاد و تقویت روابط میان مردم و پولیس و هم‌چنین مسلکی ساختن پولیس مشمول آن است.

وزیر امور داخله در نخستین جلسه اعضای این شورا گفت که او برنامه‌ ده‌ساله‌ای را به‌منظور بهبود فعالیت پولیس ملی طرح کرده که ایجاد و تقویت روابط میان مردم و پولیس و هم‌چنین مسلکی ساختن پولیس مشمول آن است. غیرنظامی ساختن پولیس طی ده‌سال آینده جزو این برنامه است. به‌گفته‌ی وزیر امور داخله، پولیس به‌خاطر دفاع از خود و مردم، مسلح شده است. آقای پتنگ تاکید کرد که پولیس به دسته‌های مختلفی تقسیم خواهد شد که هر یک از این دسته‌ها مسوولیت‌های خاصی را انجام خواهد داد.
ایجاد تشکیل جدیدی به‌منظور کنترول دیگر ماموران پولیس، از دیگر برنامه‌های درازمدت وزارت امور داخله است. مجتبی‌ پتنگ می‌گوید این وزارت در نظر دارد که یک تشکل انظباطی ایجاد کند تا در تمام نقاط شهر ماموران پولیس را تحت کنترول قرار دهد.
با این‌حال، مجتبی پتنگ گفت: « این وزارت تلاش‌های خود را به هدف این‌که پولیس ملی کشور تا ده‌سال آینده یک نیروی واحد، قوی، ملکی، مسلکی، مردمی، انعطاف‌پذیر و مورد پذیرش مردم باشد، ادامه خواهد داد و استفاده از شیوه‌های پولیس مردمی به‌منظور کسب اعتماد بیشتر مردم، مورد توجه جدی رهبری وزارت امور داخله قرار خواهد داشت.» آقای پتنگ هم‌چنین افزود: «من به‌عنوان وزیر امور داخله برای شما اطمینان می‌دهم که اگر این دیدگاه عملی شود، بالاخره ما به‌سوی یک پولیس ملی خواهیم رفت که تق‌تق پای گزمه پولیس محله را در آغوش خود داشته باشد؛ یعنی که مردم آرام استراحت خواهند کرد و تق‌تق پای گزمه پولیس شما را در آرامش خواهد آورد.»
هم‌چنین وزیر امور داخله بر حمایت مردم و نهادهای مدنی از فعالیت‌های پولیس تاکید کرد و افزود که حمایت مردم می‌تواند پولیس را در دفاع از ارزش‌های مدنی سوق دهد. مجتبی‌ پتنگ گفت: «ما باور داریم که موجودیت نهادهای جامعه مدنی در حمایت از پولیس ملی کشور، این نهاد را بیشتر به‌طرف یک نهاد غیروابسته، مسلکی، مدنی، مردمی و نهادی که از باورها و ارزش‌های دموکراتیک و مدنی دفاع کند سوق داده و جایگاه ویژه‌ای را برای پولیس ملی افغانستان بین مردم تضمین خواهد کرد.»
در همین‌حال، اعضای شورای مشورتی پولیس نیز بر حمایت مردم از فعالیت‌های پولیس تاکید کرده می‌گویند این حمایت در صورتی‌ به‌دست می‌آید که ماموران پولیس به وظایف اصلی خود عمل کنند. احمد سعیدی از اعضای این شورا می‌گوید: «پولیس ملی باید به قوانین کشور بلدیت داشته و حتا یک قانون‌دان باشد؛ یعنی بداند که کدام کار خلاف قانون است و کدام کار نیست. بی‌خبری پولیس از قانون توجیه‌ناپذیر است و جرم پنداشته می‌شود.» وی هم‌چنین تاکید کرد: «پولیس باید آن‌قدر مورد اعتماد مردم باشد که هر راه‌گم‌کرده‌ای آن را به مثابه شمع و چراغ روشن بپذیرد و به آن پناه ببرد و مطمین باشد که حتما به منزل می‌رسد.» آقای سعیدی تاکید کرد که خلاف‌کاری‌های پولیس، باعث می‌شود تا مردم بیشتر از ماموران پولیس متنفر شوند.
داکتر ثریا صبحرنگ، کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، و از اعضای شورای مشورتی پولیس نیز، بر معیاری ساختن روند استخدام زنان در صفوف پولیس تاکید کرد و گفت تاکنون چنین معیاری وجود نداشته است. خانم صبحرنگ گفت: «از همه مهم‌تر این است که برای استخدام زنان در پولیس، یک معیار باید تعیین بشود.» به‌گفته خانم صبحرنگ، جذب زنان خیابانی در صفوف پولیس یک الگوی خوب برای زنانی که می‌خواهند به پولیس جذب شوند، نیست. وی هم‌چنین افزود که برخی از شکایت‌ها مبنی‌ بر برخورد نادرست مردان با پولیس‌های زن به کمیسیون مستقل حقوق بشر رسیده است. خانم صبحرنگ از وزیر امور داخله خواست تا در این زمینه نظارت کند.
ماری اکرمی از فعالان حقوق زن نیز در این جلسه از وزارت امور داخله خواست تا توجه بیشتری نسبت به پولیس‌های زن داشته باشد و صلاحیت‌های کاری‌شان را مشخص‌تر بسازد.
هم‌چنین نادر نادری از فعالان حقوق بشر و عضو شورای مشورتی پولیس، می‌گوید در حالی‌که حضور پولیس در محلات باید پیام آرامش و امنیت را به همراه داشته باشد، در برخی از موارد باعث هراس مردم شده است. آقای نادری گفت: «پولیس در بعضی موارد با کنترول و ترس مترادف شده و شهروندان کشور نیاز ندارند تا از پولیس خود تنها تصور ترس و کنترول را داشته باشند. بلکه دین پولیس این است که در هر نقطه‌ی افغانستان باید پیامی از امنیت، آرامش و اطمینان برای مردم بدهد. پس این یک مسوولیت بسیار کلان است تا شما تحول بزرگی را در وزارت امور داخله به‌وجود بیاورید که استمرارش در همان برنامه ده‌‌ساله‌ای را که ارایه کرده‌اید، ادامه داشته باشد.»
با این‌حال، وزارت امور داخله ابراز امیدواری می‌کند که با شنیدن انتقادها، پیشنهادها و نگرانی‌های نهادهای مدنی، بتواند روند کاری پولیس را در آینده بهبود بخشد.

اشتراک گذاري با دوستان :