شش بانوی شاعردر بدخشان تقدیر شدند

۸صبح، کابل: شش بانوی شاعر در بدخشان در نخستین «همایش گرامیداشت از دختران مخفی» مورد تقدیر قرار گرفتند.
در این همایش که شام نوروز در کابل برگزار شد، شماری از اعضای شورای ملی، مقام‌های وزارت اطلاعات و فرهنگ، امور داخله و برخی از فعالان جامعه مدنی و زنان شرکت کرده و تقدیرنامه‌ی کمیسیون امور زنان، جامعه مدنی و حقوق بشر مجلس نمایندگان به شش بانوی شاعر جوان بدخشان داده شد.
فوزیه کوفی، رییس کمیسیون امور زنان، جامعه مدنی و حقوق بشر و از برگزارکنندگان این همایش گفت که تقدیر از بانوان شاعران تقدیر از بانوانی می‌باشد که تاکنون صداهای‌شان تنها در برگه‌های کتاب بوده است.
وی گفت که بانوان شاعر بدخشان محرومیت‌ها و دردهای اجتماعی زنان در این ولایت‌ را در قالب‌های مختلف شعر و نثر بیان کرده‌اند.
به گفته‌ی وی شاعران و نویسندگان ممثل هویت فرهنگی یک جامعه‌اند که تاریخ را برای مردم ماندگار ساخته‌اند.
رییس کمیسیون زنان، جامعه مدنی وحقوق بشر مجلس نمایندگان از وزارت اطلاعات وفرهنگ خواست تا جایزه‌ای را به‌نام «مخفی بدخشی» به هدف تقدیر از بانوان شاعر افغانستان همه‌ساله اهدا کند.
در این همایش، پرتو نادری، شاعر و نویسنده‌ی کشور به فعالیت‌های ادبی انوشه عارف، سمیرا یفتلی، خجسته الهام، کریمه شبرنگ، نازی شریفی و فرحناز خالد که مورد تقدیر قرار گرفتند، اشاره کرد و تلاش‌های زنان بدخشان را ستود.
در این همایش، دین‌محمد مبارز راشدی، معین وزارت اطلاعات و فرهنگ با قدردانی از فعالیت‌های ادبی شاعران بدخشان گفت که این بانوان با تمام محدویت‌هایی که در جامعه افغانستان وجود دارد، توانسته‌اند احساسات‌شان را در قاب شعر بیان کنند.
وی ضمن تاکید بر توانمندی زنان در بخش فرهنگ، نقش آنها را در توسعه فرهنگی مهم خواند.
در اخیر این همایش، برخی از شاعران قطعه شعرهایی را به خوانش گرفته و احساسات‌شان را برای شرکت‌کننده‌ها بیان کردند.

اشتراک گذاري با دوستان :